7 rewelacyjnych miejscówek na letni dzień w Gdańsku

7

Cześć Przyjaciele!

Kilka dni temu oficjalnie zaczęło się lato! W Gdańsku turyści przebywają cały rok, ale okres letni/wakacyjny oznacza zdecydowanie wzmożoną liczbę przyjezdnych.

W końcu Gdańsk to jedyne w Polsce miasto, łączące wartościowe zabytki z nadmorskim położeniem oraz miejscami ważnymi w historii Polski i nie tylko.

Większość turystów wybierze najpopularniejsze miejscówki i atrakcje. Zauważyłem, że mieszańcy czynią podobnie. Przez to niektóre rejony Gdańska są nad wyraz zatłoczone.

W niniejszym artykule mam dla Was propozycje 7 rewelacyjnych miejscówek na letni dzień w Gdańsku!

Postarałem się o miejsca znane i mniej znane, ale nie AŻ TAK oblegane. Bliskie natury, pełne uroku, który szczególnie latem da się poczuć.

Jeśli mieszkasz w Gdańsku i nie masz pomysłu na letni dzień w swoim mieście, znajdziesz je poniżej 🙂 Jeśli jesteś przybyszem z innego miasta/miejsca w Polsce lub na świecie, znajdziesz alternatywę dla najpopularniejszych miejsc i atrakcji w Gdańsku 🙂

Zapraszam do lektury!


1. Spacer wzdłuż Wisły Śmiałej na Górkach Zachodnich

Górki Zachodnie to jedna z tych dzielnic Gdańska, która bardziej niż z architektury, słynie z natury i swego położenie. Z trzech stron woda (morze, Wisła Śmiała i Martwa Wisła), wielkie połacie lasów, jeziorko i użytki ekologiczne. Wschodnia część Górek Zachodnich opiera się o Wisłę Śmiałą – ujście jedno z ramion ujściowych największej Polskiej rzeki do morza, powstałe w skutek zatoru lodowego i przelania się przez wydmy w 1840 roku.

Na Górki Zachodnie dojedziecie autobusem linii 111, po czym zachęcam Was do spaceru na północ, możliwie jak najbliżej rzeki. Na trasie macie Źródlaną Górę (najwyższa wydma w okolicy) z PRZEPIĘKNYM widokiem na Wisłę Śmiałą, Jezioro Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej oraz Zatokę Gdańską. Dalej oczywiście las, jachtkluby – Stoczni Gdańskiej i Conrada, użytek ekologiczny “Zielone Wyspy”. Bliżej ujścia Wisły Śmiałej do morza kolejne przystanie, plaża nad rzeką oraz jeden z ładniejszych widoków wzdłuż gdańskiego wybrzeża.

Przecudne pejzaże, otoczenie natury, morski klimat. Warto zrobić sobie spacer tą trasą.

2. Wzgórza, doliny i krajobrazy w Oliwie

Jadąc do Oliwy większość z osób wybiera na spacer Park Oliwski, Katedrę lub wzgórze Pachołek. Ja prócz tych miejsc polecam Wam leśną odsłonę dzielnicy, a dokładniej Oliwskie doliny. Wystarczy odbić z ul. Stary Rynek Oliwski w Kwietną, a dojdziecie do Doliny Radości. Pejzaże zupełnie inne, aniżeli te nadmorskie, ale równie spektakularne. Stawy, wzgórza, dużo zieleni i spokój. Na zdjęciu z kolei mamy Dolinę Marnych Mostów, a w okolicy jest również kilka innych dolin, punktów widokowych i nie tylko.

3. Kajakiem po Motławie (ale między Olszynką i Orunią!)

Świetną opcją na letni ciepły dzień w Gdańsku jest wypożyczenie kajaka i odkrywanie miasta z perspektywy wody. Jeśli macie ochotę, możecie popłynąć obok Żurawia, dookoła Ołowianki lub Wyspy Spichrzów. Jednakże jeśli szukacie spokoju i odpoczynku od miasta, udajcie się w stronę Olszynki/Oruni. Kajak wypożyczycie przy przystani Żabi Kruk, wówczas płyniecie kawałek Motławą, za mostem (ul. Toruńska) skręcacie w prawo w Kanał Smolny, po czym ponownie w prawo w Nową Motławę. Po przepłynięciu przez Kamienną Śluzę – zabytek z początku XVII wieku – płyniecie prosto między Olszynką a Orunią. To rzeka Motława, sielska i spokojna, pełna naturalnej scenerii. Zabudowa jest nienachalna, dominuje przyroda, w tym wiele ptaków. Zapach, dźwięki i całe otoczenie rekompensują wiosłowanie.

4. Wieczór na Westerplatte

Westerplatte ze względu na fakt, iż to tutaj rozpoczęła się II Wojna Światowa, jest ważnym i często odwiedzanym miejscem. Nierzadko zwiedzający idą w kierunku pomnika Obrońców Wybrzeża, po drodze zaglądając do Wartowni numer 1 oraz na Cmentarz Obrońców Westerplatte.

Tymczasem można spędzić świetny, klimatyczny wieczór, korzystając z oferty rekreacyjnej półwyspu. Mamy plażę oraz bulwar spacerowy z magicznymi widokami.

Pierwszą część dnia można zwiedzać Westerplatte związane z wojną, zaś wieczór spędzić na plaży z widokiem na zachód słońca.

5. Alternatywa dla turystycznego Głównego Miasta

Główne Miasto o każdej porze roku jest oblegane, ale latem szczególnie. Często ciężko jest się przedrzeć przez tłumy zwiedzających, podobnie jest w muzeach bądź restauracjach, które wypełnione są do ostatniego miejsca.

Alternatywą może być położone około 1 km dalej Dolne Miasto! Autentyczna zabudowa, kilka interesujących zabytków jak chociażby Dwór Uphagenów, zaplecze w postaci terenów zielonych nad miejską fosą. Od niedawna Dolne Miasto przeżywa swój renesans, znajdziecie więc tutaj również miejsca, gdzie dadzą Wam dobrze zjeść.

Polecam restauracje oraz kawiarnię znajdujące się w Hotelu “Dwór Uphagena” grupy Arche. Jeszcze kilka, może 10 lat temu nie pomyślałbym, że Dolne Miasto tak się przeobrazi.

6. Wędrówka wschodnim krańcem miasta

Dwie ostatnie propozycje na letni dzień w Gdańsku ulokowane są na dwóch przeciwległych krańcach miasta. Wschodni kraniec to część Wyspy Sobiewszeskiej ulokowana na Przekopem Wisły. Dojedziecie tutaj autobusem linii 112. Spacer począwszy od zabytkowej Śluzy aż do promu do Mikoszewa (ostatnia przeprawa promowa w województwie Pomorskim) to taki spokój, jakiego nigdzie indziej w Gdańsku nie zaznacie. Wałem biegnie droga rowerowa z widokiem na Przekop Wisły (na zdjęciu). Jeśli macie siły i ochotę, warto wybrać się dalej na północ do Ujścia Wisły i odwiedzić rezerwat “Mewia Łacha”.

7. Wypad do Osowej, czyli północno-zachodni kraniec miasta

Osowa położona w północno-zachodnim krańcu Gdańska nie kojarzy się ze zwiedzaniem, a jednak jest kilka miejsc, które nadają się na spędzenie miłego dnia. Warto zacząć od Studenckiej Góry, najwyższego punktu w Gdańsku z PIĘKNYM widokiem, do tego dokładamy Jezioro Wysockie i Park przy ul. Chirona.

Jeśli chcielibyście mapkę z trasą, zapraszam TUTAJ, gdzie opisałem ową trasę 🙂


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu. Mam nadzieję, że spędzicie letni dzień w Gdańsku korzystając z moich propozycji. Dajcie znać czy miejsca Wam odpowiadają czy oczekujecie czegoś innego?

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam do zaglądania na 7 zdjęć z Gdańska (klik), gdzie każdego dnia pokazuję Gdańsk oraz na Instagrama – 7 zdjęć z Gdańska (klik)

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Dziękuję za miły komentarz 🙂 Mój blog jest konkretnie o Gdańsku, bowiem o samym Gdańsku mam tyle do powiedzenia, że nie pomieszczę tutaj jeszcze Sopotu i Gdyni 🙂 Mam jednak drugiego bloga – miejskiwojazer.pl – gdzie publikuje relacje z podróży, jak również miejsca spoza Gdańska, które leżą blisko, jak Gdynia lub Sopot. Jeśli już coś opublikuje nt. Sopotu lub Gdyni, to właśnie tam 🙂 Pozdrawiam!

 • Ciekawe miejsca i warte obejrzenia
  Interesujace bo mało znane , a jednocześnie bardzo różnorodne.
  Każdy znajdzie coś dla siebie i będzie zadowolony ze zwiedzania .Można by rzec dla każdego coś miłego.
  Dziękuję za możliwość poznania nowych miejsc. Pozdrawiam Joanna

  • To ja dziękuję za komentarz 🙂 Cieszę się, że pomysły się podobają i zauważyła Pani tę różnorodność miejsc.

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa