Pomysł na spacer po Osowej – projekt dzielnicowy

P

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza oraz Łostowice. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dwudziestą trzecią dzielnicą jest Osowa!

W niniejszym wpisie, zaprezentuje Wam trasę spacerową przez Osową. Na trasie znajdziecie ciekawe miejsca, które opisałem już w osobnej notce TUTAJ.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z przebiegiem trasy spaceru:


Początek spaceru i dwa miejsca rekreacji

Dobrym miejscem na rozpoczęcie spaceru po Osowej jest przystanek autobusowy “Owczarnia” (gdzie zatrzymuje się jadąca z centrum miasta linia autobusowa numer 210). Przy wyborze siedmiu ciekawych miejsc w Osowej, nie uwzględniłem co najmniej dwóch takowych. A to z tego względu, iż sam nie miałem okazji ich poznać. Jednakże niniejszy spacer poprowadzę tak, byście owe miejsca zobaczyli.

Idziecie kawałek ulicą Wodnika, po czym skręcacie w ulicę Władysława Raatza. Na rogu ul. Raatza i Koziorożca, znajduje się zbiornik retencyjny “Osowa II”. Ulicą Koziorożca i Heleny, łatwo dojdziecie do kolejnego terenu rekreacyjnego w Osowej – Parku Diany. Obu tych miejsc nie miałem okazji zobaczyć, zatem musicie się obejść bez zdjęć.

Park Chirona – jedno z ładniejszych takich miejsc w Gdańsku

Z Parku Diany, udacie się do parku znajdującego się między ulicami Chirona i Biwakową. W mojej ocenie to jeden z ładniejszych terenów rekreacyjnych w całym Gdańsku. Na 3 ha powierzchni, znajdziecie zbiornik wodny i pomost, masę ławek i alejek, wybieg dla piesków, plac zabaw i plac do ćwiczeń. Bardzo ładne miejsce.

Mieć taki widok na co dzień…

Z parku wyjdziecie ulicą Biwakową, przetniecie Barniewicką i ul. Letniskową dotrzecie nad Jezioro Wysockie. Zachęcam przejść laskiem na północ i spojrzeć na jezioro z górki – krajobraz jest CUDNY. Gdybyśmy jeździli po Kaszubach, niewątpliwie takie widoki by nas zatrzymywały. Mieszkańcy Osowej mają to na co dzień.

Drugie jezioro na trasie

Nad jeziorem Wysockim biegnie gruntowa droga – to ulica Iławska. Spacerując wśród pól i domostw poczujecie się jak poza miastem. Iławska wychodzi wprost na Kielnieńską, więc skręcacie w lewo i po chwili ponownie w lewo w ul. Chełmińską. Na terenie Osowej znajduje się wschodnia część Jeziora Osowskiego. Niełatwo się dostać nad wodę, ale jest to możliwe właśnie od strony ulicy Chełmińskiej.

Zachwycający widok ze Studenckiej Góry

Wracacie wówczas do Kielnieńskiej i tym razem odbijacie na północ w ulicę Gnieźnieńską. Śmigacie więc w górę Gnieźnieńską i dalej Izerską, by po chwili skręcić w prawo do lasu. Miejscem docelowym jest Studencka Góra (są drogowskazy), będąca najwyższym wzniesieniem w Gdańsku. Widok na jezioro Wysockie jest zachwycający.


Małe podsumowanie

W tym miejscu następuje koniec spaceru. Oczywiście potrzebujecie wrócić do ul. Kielnieńskiej, którą kursują autobusy. Jeśli mielibyście ochotę i czas, zawsze można wydłużyć spacer lasem aż do Oliwy. Trasa, którą przedstawiłem ma około 7,5 km. Do przejścia dla większości.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem trasy spacerowej po Osowej.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa