7 ładnych i ciekawych miejsc w Osowej (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza oraz Łostowice. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dwudziestą trzecią dzielnicą jest Osowa!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć w Osowej! Zobaczycie, że oddalona o niemal 20 km od centrum dzielnica Gdańska również ma się czym pochwalić!

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:

1. Góra Studencka

Studencka Góra to najwyższe wzniesienie w Gdańsku – całe 180 metrów n.p.m. Widok jaki się z owej góry rozciąga jest jednym z najpiękniejszych w całym mieście. Na pierwszym planie złote wręcz pole, dalej zieleń lasów rosnących na pofałdowanym obszarze i w środku Jezioro Wysockie. Kozacki krajobraz!

2. Jezioro Osowskie

Jezioro Osowskie to jezioro rynnowe o powierzchni 29 ha. Pod pewnymi względami jest w Gdańsku rekordowe. Wysokość lustra wody wynosi 144,7 metra n.p.m. a więc najwięcej w Gdańsku, zaś jego głębokość 9 metrów, co stanowi o tym, iż to najgłębsze z jezior na obszarze Gdańska. Jedynie południowy brzeg leży w granicach Gdańska.

Dojdziecie nad wodę od strony ulicy Chełmińskiej, choć i to jest utrudnione.

3. Jezioro Wysockie

Jezioro Wysockie to jezioro rynnowe, położone na granicy Osowej i gminy Żukowo. Powierzchnia jeziora wynosi 32,3 ha, zaś lustro wody stanowi 131,2 metra n.p.m..

Trzeba przyznać, że Jezioro Wysockie jest WSPANIALE położone co najlepiej widać ze Studenckiej Góry (miejsce numer jeden). Po obu stronach zielone wzgórza i między nimi jezioro. Jest kilka miejsc, w których można podejść lub podjechać nad samą wodę (ulica Letniskowa, Nad Jeziorem).

Krajobraz jest urzekający i warto dla niego przyjechać do Osowej.

4. Park Chirona

Park przy ulicy Chirona w Osowej to jeden z najmłodszych parków w Gdańsku. Na 3 ha rozciąga się wspaniała zielona przestrzeń.

Mamy tutaj staw i widoki nad nim należą do najciekawszych, służy ku temu pomost oraz wiele ławek w okolicy. Mamy wybieg dla psów, kilka mostków, place zabaw, siłownie, urządzenia do „street workout’u”, trawiastą polankę. Alejki są zadbane, a usytuowanie parku zapewnia spokój i wypoczynek. Warto odwiedzić będąc w okolicy.

5. Kukawka

Na początku XX wieku na terenie Osowej założono osiedle Kukawka, które miało służyć pracownikom cegielni. Ślady sprzed ponad 100 lat można znaleźć przy ulicy Myśliborskiej – chociażby zabytkową pompę wodną. Warto moi mili zajrzeć w tę okolicę.

6. Trójmiejski Park Krajobrazowy

Znajdująca się za obwodnicą wschodnia część Osowej to w dużej mierze Trójmiejski Park Krajobrazowy. Polany, ścieżki, masa zieleni, dolinki, wzgórza – to wszystko ma swój niebywały urok, spokój oraz piękno.

7. Stawek przy Kielnieńskiej

Ostatnim miejscem w Osowej, które chciałbym Wam zarekomendować jest niewielki zbiornik retencyjny przy ulicy Kielnieńskiej. Usiąść i spojrzeć na wodę – to zawsze koi nerwy.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc w Osowej. Lasy i jeziora, park i stawek. Coś pięknego.

W kolejny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania, obejmującą kilka ciekawych miejsc w Osowej.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa