7 najciekawiej położonych ROD w Gdańsku – “działki” z super widokami!

7

Cześć Przyjaciele!

Ogródki działkowe są stałym elementem krajobrazu Polskich miast. Działki zajmują tereny w peryferyjnych lokalizacjach, jak również, i to nierzadko, w miejscach o potencjale na rozbudowę miasta.

Z racji ukształtowania Gdańska również ogródki działkowe umiejscowione są w interesujących pod różnymi względami miejscach. Czasami są dobrym punktem widokowym, innym razem leżą nad wodą lub mają obok siebie stadion bądź zaspiańskie murale.

W niniejszym artykule wymieniam 7 najciekawiej moim zdaniem położonych “działek” i pokazuje, że również takie zestawienie obrazuje różnorodność Gdańska.

Zapraszam serdecznie do lektury!


1. ROD “Wzgórze Mickiewicza”

ROD “Wzgórze Mickiewicza” to działki na terenie Wzgórza Mickiewicza. Ograniczone ulicami Pana Tadeusza, Armii Krajowej, Świtezianki oraz Pobiedzisko, ulokowane są na pochyłym terenie z widokiem w stronę Historycznego Śródmieścia. Na terenie tych konkretnie działek niestety nie miałem okazji być, jednakże z położonej tuż obok ul. Pana Tadeusza można ujrzeć wieżę Bazyliki Mariackiej. Stąd myśl, że być może również z wyżej położonych (bliżej ulicy Świtezianki) działek jest nie lada widok! A być na działce i jednocześnie widzieć Bazylikę Mariacką… to jest coś 🙂

Działki znajdują się po prawej stronie

2. ROD “Dolina Radości”

ROD “Dolina Radości”, zgodnie z nazwą, znajdziemy w Dolinie Radości w Oliwie. Lokalizacja jest wymarzona pod kątem krajobrazowym jak i ze względu na “odcięcie” od miasta. Działki ulokowane w dolinie, obustronnie zamkniętej przez morenowe wzgórza, to pejzaż jak z południa Polski. Działkowcy mają super miejsce.

3. ROD im. Fryderyka Chopina

ROD im. Fryderyka Chopina to jedne z czterech ogródków działkowych na Zaborni. Działki im. Chopina zasługują na uwagę ze względu na położenie! Część północno-zachodnia wznosi się wyżej dzięki czemu mamy SUPER widok na sporą część miasta. Najlepiej można to dostrzec stojąc na przystanku “Zabornia”. Swoją drogą Zabornia to “działkowy raj”. 😉

4. ROD im. Iwana Miczurina

ROD im. Iwana Miczurina zlokalizowane są nad Martwą Wisłą na Stogach. Ta dogodna lokalizacja sprawia, że z działek ulokowanych bliżej rzeki, można oglądać przepływające łodzie, zaś dalej Most Wantowy im. Jana Pawła II i budynki w centrum miasta. Lato, działka i takie miejsce? To jest to! 🙂

5. ROD im. Obrońców Poczty Polskiej

ROD im. Obrońców Poczty Polskiej zlokalizowane są we Wrzeszczu, między ulicami Hallera i al. Płażyńskiego. Wybrałem owe działki ze względu sąsiedztwo stadionu piłkarskiego na Letnicy. Być na działce i patrzeć na stadion? Tutaj to możliwe. W słoneczny dzień, kiedy złota fasada stadionu wręcz lśni, działkowcy mają miły i niecodzienny widok.

Zdjęcie co prawda z Al. Płażyńskiego, ale niedaleko działek

6. ROD “Nad Oranią”

ROD “Nad Oranią”, podobnie jak ROD “Dolina Radości”, zlokalizowane są w dolinie, natomiast nie w jej dnie, zaś na południowym zboczu. Dolina Potoku Oruńskiego ciągnie się od ul. Raduńskiej na zachód do zbiornika retencyjnego “Augustowska”. Lokalizacja “działek” na zboczu sprawia, że działkowcy, szczególnie bliżej ulicy Kampinowskiej, mają super widok na dolinę, przeciwległe zboczę i nie tylko.

7. ROD “Morenka”

ROD “Morenka” to ostatnie miejsce w tym zestawieniu. Zlokalizowane między ul. Wołkowyską a linią PKM-ki, można rzec “uciekły” od świata. Patrząc spod lasu widać, że ROD “Morenka” ulokowane są w dole, zaś otoczenia sprawia, że to miejsce miłe i urocze.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za uwagę i lekturę kolejnego artykułu. Mam nadzieję, że pomysł i przykłady ogródków działkowych przypadły Wam do gustu 🙂 Oczywiście “działek” w Gdańsku jest zatrzęsienie, więc jeśli macie w myślach inne lokalizacje, dajcie mi znać.

A poniżej możecie mnie wesprzeć stawiając symboliczną kawkę. Bardzo dziękuję! 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po więcej Gdańska zaglądajcie do innych artykułów na blogu oraz na FB i IG.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa