7 zaskakujących miejsc w Gdańsku do zobaczenia we wrześniu 2023 (bądź każdym innym miesiącu)

7

Cześć Przyjaciele!

“Miejski świr” to osoba, która interesuje się miastem bardziej, niż przeciętnie. Czyta, spaceruje, fotografuje, fascynuje się, uczy historii, słucha wykładów, zna miasto bardzo dobrze i jednocześnie wciąż odkrywa coś nowego.

Jestem “miejskim świrem”. Od 15 lat. Właśnie w 2009 roku zacząłem swoją przygodę ze świadomym poznawaniem Gdańska.

15 lat! Dziesiątki tysięcy zdjęć. Setki miejsc i spacerów. Wciąż ewoluujące podejście do miasta. Głębsza i wnikliwsza wiedza.

A mimo tego, cały czas odkrywam nowe miejsca i widoki.

Wy również możecie! Z racji tego, zapraszam Was na serię artykułów, w których pokażę zaskakujące, niebanalne miejsca w Gdańsku.

W niniejszym artykule przykładowe ciekawe i niebanalne miejsca w Gdańsku do odwiedzenia we wrześniu 2023 roku (jak i każdym innym miesiącu)


1. Osiek – spokojne miejsce tuż obok turystycznych atrakcji

Na dobry początek zachęcam Was do odwiedzenia mniej znanej części Historycznego Śródmieścia. Osiek znajduje się na północ od Podwala Staromiejskiego, od wschodu i północy zamknięty jest Kanałem Raduni, zaś od zachodu granicę wyznacza ulica Stolarska.

Przejdźcie się ulicą Osiek oraz Stajenną i zauważcie ich szerokość zdradzającą, iż dawniej był tutaj kanał. Zajrzyjcie w uliczkę Panieńską. Dawniej była ona główną ulicą Osieku, zaś obecnie budzi zainteresowanie wkomponowaniem elewacji starej kamienicy w nowe budownictwo. W Gdańsku wiele zabytków nie przetrwało wojennej pożogi, jednakże tutaj, przy ulicy Sierocej, możecie zobaczyć dawny sierociniec – budynek z końcówki XVII wieku. Obecnie adaptowany na Dom Chodowieckiego i Grassa.

A to wszystko rzut beretem od Hotelu Hilton, nie wspominając od gmachu Poczty Polskiej. Warto tutaj przyjść i poczuć ducha dawnego Gdańska.

2. Sienna Grobla, czyli odmieniony fragment miasta

Ulica Sienna Grobla i nabrzeże nad Motławą to rejon miasta, który jeszcze nie tak dawno wyglądał zgoła inaczej. Praktycznie nikt tutaj nie zachodził, no może poza paroma wyjątkami, takimi jak ja 😉 Obecnie nabrzeże jest po remoncie, tak samo ulica. Wzdłuż rzeki powstają kolejne interesujące pod kątem architektonicznym budynki. Ten fragment miasta mocno się zmienił i to na duży plus.

Spacer po Ołowiance fajnie jest sobie wydłużyć właśnie o Sienną Groblę. Zobaczycie Główne Miasto z nowej perspektywy i poznacie zupełnie nowe oblicze Gdańska.

A Wy jak oceniacie to miejsce?

3. Polski Hak – kraniec gdańskiego śródmieścia

Polski Hak to historyczne miejsce, gdzie obozowali flisacy. W XIX wieku działała tutaj Stocznia Klawitterów. Obecnie teren czeka na zabudowę, prawdopodobnie mieszkaniową. Co dla nas istotne, niedawno wyremontowano nabrzeże, którym dojdziecie na sam cypel z widokiem na stocznię. Miejsce, do którego dochodzą nieliczni, ale warto tutaj przyjść, zachłysnąć się zupełnie fascynującymi widokami. Będąc na Siennej Grobli będziecie mieli tutaj blisko.

4. Park nad dawną fosą

Zachowana fosa nowożytnych fortyfikacji z XVII wieku i park nad nią są KAPITALNYM miejscem. Kraniec śródmieścia, można pomyśleć, głośne i pełne brudu miejsce. Niekoniecznie! Spacer alejkami nad fosą to czysta przyjemność obcowania z naturą i historią. Cieszy fakt, iż park jest rewitalizowany. Spora część alejek ma już nowe nawierzchnie. Nic tylko spacerować.

5. Architektura ulicy Długiej

Ulica Długa sama w sobie nie jest zaskakującym wyborem na spacer, ale… zależy jak do tego podejdziemy. Postarajcie się wybrać chociaż kilka fasad. Przyjrzyjcie się im nieco dłużej i zastanówcie co jest w nich ciekawego, poszukajcie detali, spróbujcie zobaczyć coś, czego wcześniej nie widzieliście. Pędząc przed siebie najczęściej nie oglądacie kamieniczek. A co najmniej dziesięć z nich to arcydzieła.

6. Punkt widokowy na Biskupiej Górze

Biskupia Góra jest obecnie w trakcie rewitalizacji. Nie mogę się doczekać efektów, kiedy ulice i elewacje zostaną odświeżone. Przy okazji podglądania trwających prac, możecie podejść pod byłe Schronisko Młodzieżowe, by obejrzeć widok taki jak niżej. Niemal na stówę będziecie sami oglądać piękno gdańskiego krajobrazu, wypełnionego zabytkami światowej klasy oraz budynkami, o których mało kto myśli.

7. Uliczki z widokiem

Ostatnią propozycją miejsca, które możecie odwiedzić we wrześniu są Siedlce. Północna część dzielnicy, która sąsiaduje z Suchaninem, dysponuje wspaniałymi miejscami z widokiem na centrum miasta i nie tylko. Wybierzcie się na spacer, w którym uwzględnicie uliczkę Zakosy. Schody łączące ul. Zakosy z ul. Wieniawskiego to miejsce, z którego zrobiłem poniższe zdjęcie.


Dodatkowo trzymajcie mapkę, byście wiedzieli w jakiej części Gdańska są wymienione wyżej miejsca:


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za uwagę i lekturę kolejnego artykułu. Napiszcie mi, jakie miejsca udało się Wam zobaczyć.

Mieszkamy w takim mieście, że nie trzeba jechać na wakacje, by móc poczuć ten klimat. Z drugiej strony to również masa mało znanych i nietuzinkowych miejsc, o których zawsze piszę.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam do śledzenia mojej stronki 7 zdjęć z Gdańska na FB oraz profilu na Instagramie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa