7 ładnych, znanych i nieznanych miejsc na granicy Historycznego Śródmieścia Gdańska

7

Cześć Przyjaciele!

W zeszłym tygodniu (12.10.23 r.) opublikowałem wpis/relację z miejskiej podróży wokół Historycznego Śródmieścia Gdańska. Spacerując wzdłuż granic Śródmieścia zauważyłem, jak wiele ciekawych, różnorodnych i nierzadko mało znanych miejsc można tam spotkać.

Postanowiłem w osobnym wpisie wybrać 7 najciekawszych takich miejsc! Miejsc znanych i mniej znanych, które są “rzut beretem” od ścisłego centrum miasta, a bardzo często mało który turysta tam dociera.

Zwiedzając Główne Miasto lub spacerując nabrzeżem Wyspy Spichrzów, możecie w dosłownie 20-30 minut dojść do zupełnie innych “gdańskich światów”.

Sami sprawdźcie jakie to miejsca 🙂


1. Park Poforteczny i mniej znane pomniki

Park Poforteczny to teren zielony powstały na miejscu dawnych fortyfikacji już w okresie międzywojennym. Park ciągnie się wzdłuż ulic Powstańców Warszawskich i Dąbrowskiego. Spacerując alejkami zobaczycie dwa mało znane, choć ciekawe pomniki.

Pierwszy pomnik to dwa kamienie z krzyżem między nimi, upamiętniające miejsce pochówku około 1100 więźniów, głównie Niemców i Polaków (ale też innych narodowości) zmarłych od kwietnia 1945 do kwietnia 1946 roku na tyfus w więzieniu przy ulicy Kurkowej.

Drugim jest pomnik z 1898 roku na pamiątkę żołnierzom rosyjskim, którzy w latach 1734, 1807 i 1813 walczyli w Gdańsku.

Warto zauważyć, że z niektórych miejsc i alejek jest widok na zabytki Głównego Miasta.

2. “Mleczny Piotr”

Na krańcu Historycznego Śródmieścia stoi XIX-wieczny budynek dawnej Stoczni Cesarskiej. Jego nazwa – “Mleczny Piotr” – nawiązuje do karczmy “Milchpeter”, stojącej tutaj od 1692 roku. Obecnie cała okolica jest dostępna dla postronnych co jest fantastyczne! Można szybko zmienić typowo turystyczne otoczenie na okolice postindustrialną, choć nadal działają tutaj różne firmy, których prace można podejrzeć.

3. Polski Hak

Polski Hak to miejsce wyjątkowe, kraniec Historycznego Śródmieścia, gdzie w dawnych czasach obozowali flisacy. Polski Hak to dobre miejsce do obserwacji wodnego skrzyżowania. Dokładnie tak, mamy w Gdańsku skrzyżowanie wód. Otóż Motława wpada w tym miejscu do Martwej Wisły (obie rzeki tworzą ów cypel – Polski Hak). Martwa Wisła opływa Wyspę Ostrów od zachodu, zaś z drugiej strony mamy przekopany w latach 1901-1904 Kanał Kaszubski. 

Wystarczy pół godziny spaceru z Szafarni i znajdziecie się w zupełnie innym miejscu. Warto tutaj przyjść dla industrialnych pejzaży z żurawiami w roli głównej.

4. Ulica Mostek

Ulica Mostek łączy ulicę Głęboką i Litewską. Na owej uliczce możecie stanąć na moście nad Opływem Motławy i trzeba przyznać, że to jedno z ciekawszych miejsc na granicy Śródmieścia. Interesujące niewątpliwie dla tych, którzy nie mieli o nim zielonego pojęcia. Trafiając tutaj, zobaczycie przystań dla łódek, a z drugiej strony Kościół Matki Boskiej Bolesnej.

5. Dawna fosa i nowożytnie fortyfikacje

Dawna fosa i linia nowożytnych fortyfikacji to miejsce WSPANIAŁE! Połączenie historii, terenu rekreacyjnego oraz wspaniałej przyrody. A to wszystko na krańcu Śródmieścia, jakieś 20 minut spacerem spod Fontanny Neptuna. Duuuuuuużo zieleni, miłych dla oka pejzaży z wodą i drzewami, kilometry alejek, miejsca wypoczynku, cisza i spokój.

Na trasie jest kilka wyjątkowych i ważnych zabytków – Kamienna Śluza, Bastiony Żubr i Św. Gertrudy, Brama Nizinna. Wartościowe, bo oryginalne zabytki wraz z fosą ukazują jak wyglądała południowa część nowożytnych fortyfikacji Gdańska.

6. Fortyfikacje Biskupiej Górki

Bastiony Zbawiciela i Pośredni są elementem zachodniej części nowożytnych fortyfikacji Gdańska. Ukryte w lesie między Biskupią Górką a Chełmem niszczeją, choć są wartościowymi zabytkami, które mam nadzieję w przyszłości zostaną odremontowane. W pobliżu dawnego Schroniska Młodzieżowego, wypatrzycie oś widokową na wieże Bazyliki Mariackiej oraz Kościoła Św. Jana. Miejsce trudno dostępne, ale ciekawe.

7. Pomnik bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego

Pomnik poświęcony Ks. Franciszkowi Rogaczewskiemu stoi przy ulicy, której patronuje ten sam duchowny. Warto zainteresować się osobą Księdza Rogaczewskiego, tak ważną w okresie Wolnego Miasta Gdańska. Otóż kawałek za pomnikiem stoi Kościół Chrystusa Króla, w którym w latach 30-tych ubiegłego stulecia ksiądz Franciszek Rogaczewski pełnił rolę rektora. Ze względu na swoje zaangażowanie w sprawy Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, na początku wojny został aresztowany i osadzony w przejściowym więzieniu w Victoriaschule. Następnie przetransportowany do obozu Stutthof. Rozstrzelano go 11 stycznia 1940 r. w Stutthofie w grupie wybitnych przedstawicieli gdańskiej Polonii. Warto o tym wiedzieć, spoglądając na ów pomnik.


Powyższe miejsca na mapie Gdańska:


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. Mam nadzieję, że powyższe miejsca Was zaciekawiły i sprawiły, że ruszycie na opłotki Historycznego Śródmieścia.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę  Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zdjęcia Gdańska, najróżniejsze przemyślenia i miejsca, które aktualnie odkrywam, publikuje na FB i IG. Zapraszam do obserwowania <3

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa