Zwykłe/niezwykłe miejsca w Gdańsku – 7 przykładów

Z

Cześć Przyjaciele!

W niniejszym artykule przygotowałem dla Was miejsca w Gdańsku, które można postrzegać jako zwykłe tło codzienności, można również dostrzec w nich coś niezwykłego.

Chciałbym w ten sposób pokazać, że każdy z nas ma obok swojego miejsca zamieszkania lub na trasie do pracy miejsce NIEZWYKŁE, choć przecież całkiem zwykłe. Wszystko zależy od tego jak na owe miejsca spojrzymy.

Historia, natura, zabytki, krajobrazy, klimat – każde z tych zwykłych miejsc/budynków/widoków, składa się na wyjątkowość Gdańska.

Chcecie ją poznać? Zapraszam do lektury 🙂


1. Zbiorniki retencyjne

Gdańsk to miasto zbiorników retencyjnych. Mamy ich w naszym mieście ponad pięćdziesiąt! Jestem ciekawy, czy jest w Polsce miasto, które ma ich większą ilość? Dajcie znać. Zbiorniki retencyjne mają praktyczne, dość prozaiczne zastosowanie, służą bowiem do magazynowania nadmiernych ilości wody. Z drugiej strony, w Gdańsku takowe zbiorniki służą również za miejsca rekreacji. Na zdjęciu zbiornik retencyjny “Subisława”, który obecnie jest już po remoncie.

2. Pomniki

Pomniki stoją w każdym mieście i Gdańsk nie jest tutaj wyjątkiem. Mijamy je tak często, że najczęściej przestajemy je zauważać. Znamy w duże mierze te najważniejsze, o innych zapominamy, jeszcze inne pozostają wciąż tajemnicą. Pomniki wrosły w przestrzeń miasta, stając się jego zwykłą częścią. Z drugiej strony pomniki niosą NIEZWYKŁE historie. Popiersie z fotografii poniżej przedstawia dr. Stefana Michalaka, który oddał życie, ratując innych. Zwykły pomnik, niezwykła historia.

3. Mniej znane parki

Pewnie każdy z Was zna i spacerował po Parku Oliwskim, Reagana lub Oruńskim. Na fotograficznych grupach związanych z Gdańskiem hula mnóstwo zdjęć wymienionych wyżej zieleńców. Jednocześnie mamy w Gdańsku parki mniej znane szerszemu gronu, za to ŚWIETNIE znane lokalnej społeczności. Jednym z takich miejsc jest Park przy ulicy Chirona w Osowej. Można pomyśleć – zwykły park, ale dla mieszkańców okolicy – miejsce NIEZWYKLE ważne. Bardzo lubię to miejsce. A jest takich więcej.

4. Blokowiska na wzgórzach

Bloki, bloki, bloki… niewiele jest dzielnic w Gdańsku, gdzie nie znajdziemy żadnego bloku z wielkiej płyty. To charakterystyczny krajobraz wielu Polskich miast. Tak typowy, że stał się zwykłym tłem codzienności. Owszem, blokowiska nie powalają estetyką i pięknem, ale… są przypadki niezwykłe! W Gdańsku niektóre z dzielnic położone są na morenowych wzgórzach. Chociażby Niedźwiednik, część dzielnicy Brętowo. Ułożono kaskadowo bloki oglądane z Byczego Wzgórza prezentują się dużo ciekawiej, aniżeli blokowisko np. na tzw. Nowym Chełmie. Co jeszcze ciekawsze, owe bloki oferują NIEZWYKŁE widoki! Zwykłe bloki, niezwykłe widoki – tak nazywa się jeden z rozdziałów książki, którą już kilka lat temu napisałem, a która czeka sobie w “szufladzie” na lepszy czas.

5. Stara zajezdnia

Zajezdnia tramwajowa to bardzo ważne, praktyczne i dość zwykłe miejsce. W przypadku, kiedy dane miasto posiada komunikację tramwajową, owe pojazdy muszą gdzieś “nocować”. Nie dziwi więc nikogo, że w Gdańsku mamy jedną, a nawet dwie zajezdnie tramwajowe. Niezwykłe jest to, iż jedna z nich, a mianowicie ta w Nowym Porcie – została zbudowana w końcu XIX wieku. Mamy więc zwykłą funkcję, ale niezwykle ładny budynek.

6. Żurawie

Stoczniowe i portowe żurawie na tyle wpisały się w krajobraz miasta, iż ciężko wyobrazić sobie Gdańsk bez ich sylwetek pochylających się nad kanałami i dokami. Z jednej strony, ze względu na to, że Gdańsk to miasto portowe, żurawie są nieodłącznym, a więc dość zwykłym elementem miejskiego pejzażu. Z drugiej strony to one nadają naszemu miastu wyjątkowego, niezwykłego charakteru i klimatu. Wystarczy spojrzeć na Gdańsk z wieży Bazyliki Mariackiej, gdzie zabytkowa tkanka łączy się z terenami stoczniowymi, dla których tłem są inne dzielnice (między innymi blokowiska) i Zatoka Gdańska. Takiego widoku nie zaznamy w żadnym innym Polskim mieście.

7. Stare klatki schodowe

Ostatnim przykładem miejsc zwykłych, a jednocześnie niezwykłych, są klatki schodowe starych kamienic. W Gdańsku co prawda nie mamy tak świetnych przykładów jak w innych miastach, bowiem te największe i najpiękniejsze kamienice przełomu XIX i XX wieku zostały zniszczone w czasie wojny i rozebrane już po wojnie. Jednakże można trafić w Nowym Porcie lub we Wrzeszczu bardzo ładne, stare klatki schodowe. Z jednej strony to bardzo zwykłe miejsce, w które wyposażony jest każdy kilkupiętrowy budynek. Z drugiej jednak zabytkowe kamienice mają coś w sobie wyjątkowego, pełnego klimatu i przenoszącego w czasie.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że owe zestawienie miejsc sprawiło, że na niektóre zwykłe rzeczy, spojrzycie nieco innym okiem. Miasto może być bowiem dla nas zwykłym elementem codzienności, nic nieznaczącym tłem… jednocześnie może być najwspanialszym przyjacielem. Bo miasto to ludzie.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam do śledzenia mojej stronki 7 zdjęć z Gdańska na FB oraz profilu na Instagramie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa