Ciekawostki gdańskich dzielnic – NOWY PORT – prom, którego nie ma, Teatr Muzyczny w Nowym Porcie?, pamiątka po latarni morskiej

C

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk kryje OGROM ciekawostek i mało znanych faktów, o których pragnę Wam opowiadać. Na przestrzeni kilkunastu lat świadomej podróży przez swoje miasto, przekonałem się o jednym – to miasto zaskakuje na każdym kroku.

Z tego względu rozpoczynamy nowy cykl artykułów pt. “Ciekawostki gdańskich dzielnic”! Owszem, nie odkryje w ten sposób nawet w 1% tego co kryje stolica Pomorza, jak jest intrygująca i pociągająca, jak wiele ciekawych postaci zrodziła i jak często musiała sobie radzić z przeciwnościami losu.

Mam jednocześnie przekonanie, iż jeśli dokończę ten cykl, będziemy mieli zbiór kilkuset wspaniałych i wartych poznania ciekawostek na temat Gdańska.

W ramach każdego wpisu, wypiszę siedem ciekawostek odnoszących się do konkretnej dzielnicy miasta. W przypadku, gdy trudno będzie mi znaleźć siedem ciekawostek, połączę dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice.

To PIĄTY wpis z tej serii. Pozostałe macie niżej:

Na niektórych z Was, szczególnie mieszkańców i osób trochę głębiej interesujących się miastem, nie zrobię wielkiego wrażenia. Mam jednak wrażenie, iż wiele osób może na nowo odkryć Gdańsk. Choćby dlatego warto.

Zapraszam do lektury! Oto 7 ciekawostek na temat Nowego Portu 🙂


1. Nowa Droga Wodna, czyli skąd wzięła się nazwa dzielnicy?

Nowy Port leży na terenach, które jeszcze w XVI wieku w większości były zalane przez wody Zatoki Gdańskiej. Ówczesne ujście Wisły w rejonie Twierdzy Wisłoujście mocno się zamulało, w skutek czego w latach 1674-1676 przekonano Nowy Tor Wodny. Na terenach z wybagrowanej ziemi powstała osada, która nazwę wzięła od przekopanego kanału, a która po niemiecku brzmiała – Neufahrwasser.

2. Szaniec Zachodni – od fortyfikacji do parku

Wspomniałem w pierwszym punkcie o Twierdzy Wisłoujście.

Najstarszym elementem wyjątkowego zabytku jest wyróżniająca się wieża. Już w 1482 roku służyła jako latarnia morska. Wyrastające z wody ceglane mury to bastiony, tworzące Fort Carré. Wokół niego znajduje się fosa, następnie kolejne bastiony i ponownie fosa. Całość zwie się Szańcem Wschodnim.

Dla równowagi był również Szaniec Zachodni, zbudowany w XVII wieku naprzeciw Twierdzy Wisłoujście. Aktualnie teren po Szańcu Zachodnim jest ogrodzony, gdyż trwają tutaj prace związane z wymianą ziemi, tzw. remediacja. Wszystko ze względu na fakt, iż w drugiej połowie XX wieku mieściła się tutaj baza paliwowa CPN.

W planie jest utworzenie w tym miejscu parku z prawdziwego zdarzenia.

3. Dwór Fischera i browar – historia odchodząca na naszych oczach

Pod koniec XVIII wieku Matthias Broschke – przedsiębiorca i browarnik – zbudował dla siebie dworek. Niedługo później sfinansował budowę drogi, łączącej Gdańsk z Nowym Portem, przyczyniając się do rozwoju miejscowości. Na początku XIX wieku dworek odkupili Fischerowie, stąd jego obecna nazwa. Rodzina Fischerów przejęła znajdujący się obok browar, produkując słynne piwo jopejskie i likiery. Co ciekawe, piwo z browaru Fischera eksportowano do Skandynawii, Anglii oraz Holandii. Obecnie dwór niszczeje, a po browarze nie ma śladu.

Archiwalne zdjęcie z 2014 roku

4. Prom, którego nie ma

Przez kilkadziesiąt lat łączył Nowy Port z Wisłoujściem, zapewniając jednocześnie lepszy dostęp do Westerplatte każdemu, kto odwiedzał wybrzeże Gdańska. Dzisiaj możemy jedynie zobaczyć miejsca, skąd odpływał prom, bowiem od 2016 roku już nie kursuje. Obecnie, aby dostać się z Nowego Portu do Wisłoujścia lub Westerplatte, trzeba nadrabiać drogi do tunelu, złapać autobus i ponownie swoje przejechać (lub przejść). Fajnie było, ale się skończyło.

5. Teatr Muzyczny w Nowym Porcie?

Znany każdemu Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni swój początek miał nie gdzie indziej, jak w Nowym Porcie! Pierwszy spektakl “Bal w operze” został wystawiony w Morskim Domu Kultury w tejże dzielnicy w 1958 roku. Po drugim spektaklu postanowiono, że teatr zostanie przeniesiony do Gdyni.

Niestety nie mam zdjęcia Morskiego Domu Kultury, które dodam jeśli tylko takie wykonam

6. Bliza – wyjątkowa latarnia morska

Krótka uliczka w pobliżu kanału portowego od 2010 roku przypomina o wyjątkowej latarni morskiej. Ulica Blizowa to pamiątka po Blizie – latarni morskiej zbudowanej w 1758 roku. Na początku źródłem światła naprowadzającym kapitanów statków do portu był kosz z palącym się węglem kamiennym. Następnie, w 1819 roku, zainstalowano światło gazowe, co było drugim takim przypadkiem na całym świecie. W 1887 roku zabłysło światło elektryczne, dzięki czemu “Bliza” stała się najnowocześniejsza nad Bałtykiem. W 1894 roku na Wzgórzu Pilotów zbudowano nową latarnię, a “Blizę” dwa lata później rozebrano.

7. Mylna nazwa ulicy Rybołowców

Ciekawostka związana jest z nazwą ulicy. Otóż “Rybołowców” to powojenne, dość naiwne tłumaczenie nazwiska, które brzmi Fischer (mieszkający w Nowym Porcie browarnik i filantrop, o którym przeczytaliście w trzecim punkcie). Mieliśmy przed wojną ulicę Fischera, mamy dzisiaj ulicę Rybołowców.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Was serdecznie za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Liczę, że ciekawostki przedstawione powyżej choć kapkę zaspokoiły Wasze oczekiwania.

Przed nami kolejne dzielnice i więcej interesujących historii i faktów. Bo Gdańsk wciąż nie przestaje zaskakiwać!

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę  Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

  • Ponieważ jestem z urodzenia NOWOPORCIANINEM znam o wiele więcej ciekawych szczegółów tej dzielnicy. I od razu uwaga. W Nowym Porcie jest ulica Bliska. Jej nazwa bezpośrednio dotyczy blizy czyli latarni. W jej Osi w kierunku kanału portowego stała jeszcze w XIX w. bliza czyli latarnia. Dzisiaj jest to całkiem inny teren – portowy.

    Pozdrawiam i dosiego roku

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa