Magia Gdańska (Głównego Miasta) – 7 elementów nadających miastu unikalny klimat

M

Cześć Przyjaciele!

Główne Miasto w Gdańsku – najważniejsza i najbogatsza w znakomite zabytki część Gdańska. Mimo, iż obecnie Główne Miasto jest efektem odbudowy po zniszczeniach II Wojny Światowej, pozwala poczuć MOC i SIŁĘ, jaką miało to miasto w okresie złotego wieku.

W niniejszym artykule pragnę zwrócić Waszą uwagę na te elementy, które wpływają na unikalny klimat Głównego Miasta. Niektóre z nich pozostają niezauważone, inne rzucają się w oczy, ale razem nadają Gdańskowi “tego czegoś”, czego próżno szukać w innych miastach.

Zapraszam serdecznie do lektury!


1. Herby Gdańska

Może przeze mnie przemawiać lokalny patriotyzm, ale mam wrażenie, że w Gdańsku, w porównaniu z innymi miastami, znajdziemy dużo więcej miejsc z przedstawieniem herbu miasta. Co więcej, herb miasta w wielu miejscach jest małym dziełem sztuki. Wykute w kamieniu, kolorowe, mniejsze i większe, często występują obok herbów Polski i Prus Królewskich (Polskich). Spacerując po Głównym Mieście i spoglądając na Bramę Wyżynną, Starą Aptekę (na zdjęciu), Ratusz bądź Wielką Zbrojownię wiem, że jestem w mieście, które jest dumne ze swej rangi i podkreśla to na każdym kroku.

2. Zamknięcia osi widokowych

Zamknięcia osi widokowych to zabieg stosowany od dawien dawna. Bardzo często już w średniowieczu obiekty najważniejsze (kościół, ratusz, brama) lokalizowano na przedłużeniu ulicy lub przy ważnym placu. Robiono tak nie tylko w Gdańsku na Głównym Mieście, jednakże nigdzie indziej nie ma tak wyjątkowych zabytków. Ulica Mariacka z zamknięciem osi w postaci Bazyliki Mariackiej, Długi Targ z zamknięciem osi w postaci Zielonej Bramy, Długa z zamknięciem osi w postaci Ratusza bądź Piwna z zamknięciem osi w postaci Wielkiej Zbrojowni. Właśnie dlatego lubimy spacerować po starych miastach, gdyż wciągają, zaskakują, budzą podziw, są po prostu piękne i ciekawe.

3. Przedproża

Przedproża to charakterystyczne ganki wysunięte przed kamieniczki. Początkowo chodziło o zbudowanie przejścia ponad rowem, którym płynęły ścieki. Później przedproża stały się piękne same w sobie. Najlepiej poczuć ów klimat na ulicy Mariackiej. Klimat tworzą schodki prowadzące do kamienic, kamienne kule i żeliwne poręcze, rzeźbione płyty przedprożowe z wieloma ciekawymi scenkami, jak również rzygacze. Przedproża znajdziemy również w innych miastach (Elbląg, Toruń), ale to w Gdańsku jest ich najwięcej i rzeczywiście wpływają na klimat miasta.

4. Bursztyn

Gdańsk od dawna nazywany jest światową stolicą bursztynu. Nie dziwi więc fakt, iż wędrując po Głównym Mieście, napotykamy sklepy oferujące wyroby z “bałtyckiego złota”. Najwięcej zlokalizowanych jest przy Długim Pobrzeżu oraz rzecz jasna ulicy Mariackiej. Warto przejść się Mariacką po zmroku, kiedy gabloty z biżuterią z bursztynu są podświetlone, dodając uliczce unikalnego klimatu.

5. Wąskie i wysokie elewacje kamieniczek

Wąskie i wysokie elewacje kamieniczek spotkamy oczywiście nie tylko w Gdańsku, gdyż tego typu zabudowa dominuje w całej północnej Europie. Jeśli jednak weźmiemy pod lupę Polskę, to Gdańsk stanowi unikalny zbiór wąskich i wysokich fasad, z których spora część prezentuje styl renesansowy lub manierystyczny. I tutaj WARTO zajrzeć na ulicę Chlebnicką z pierzeją kamieniczek godną najpiękniejszych miast północnej Europy.

6. Szczyty kamieniczek

Skoro mowa o kamieniczkach, warto czasem zadrzeć głowę do góry, bowiem bardzo często ich szczyty udekorowane są rzeźbami. I tak na przykład przy Długim Targu oraz Chlebnickiej na szczytach kamieniczek stoi Neptun, przy Św. Ducha mamy żółwia, a przy Długiej między innymi Zeusa. Tego typu ozdób jest na Głównym Mieście bardzo wiele i to w dużej mierze dzięki nim każdy spacer jest ciekawy.

7. Klimat starego portu

Główne Miasto, najważniejsza i najpiękniejsza z dzielnic Historycznego Śródmieścia Gdańska, od strony wschodniej leży na Motławą. Wychodząc przez jedną z bram na nabrzeże, wspaniały bulwar nad rzeką, poczujemy klimat starego portu. Królem tej przestrzeni jest Żuraw z XV wieku – zabytek wysokiej rangi. Krajobraz nad Motławą zmienia się szczególnie na przestrzeni ostatnich kilku lat, jednakże to wciąż miejsce, które budzi podziw i odróżnia Główne Miasto od swoich odpowiedników w innych miastach.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Wymieniłem siedem elementów świadczących o wyjątkowości i tworzących klimat Głównego Miasta, aczkolwiek jest ich więcej. Dołożycie coś swojego? 🙂

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam do śledzenia mojej stronki 7 zdjęć z Gdańska na FB oraz profilu na Instagramie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa