7 miejsc w Gdańsku, dogodnych na spacer z Babcią i Dziadkiem <3

7

Cześć Przyjaciele!

Z okazji dnia Babci i Dziadka, mam dla Was zestawienie siedmiu miejsc w Gdańsku, świetnie nadających się na spacer z Babcią i Dziadkiem!

To miejsca z jednej strony dobrze znane, które mogę być jednocześnie przez naszych seniorów z lekka zapomniane (gdyż np. mało kiedy spacerowali), z drugiej strony znajdziecie tutaj miejsca oddalone od centrum miasta, pozwalające poczuć jego naturę i przestrzeń.

Co istotne, postarałem się, aby w każde miejsce była możliwość dojechania samochodem. Jest to szczególnie ważne, gdy nasze Babcie i Dziadkowie mają problemy z poruszaniem się. A do tego, każda z tras jest raczej krótka, tak aby nie zmęczyć naszych bliskich.

Uwierzcie, że pokazanie kilku takich miejsc naszej Babci lub naszemu Dziadkowi sprawi im OGROM radości i pokażę jak pozmieniał się Gdańsk. To również wspólne spędzanie jakościowego czasu, tak ważnego w zaawansowanym wieku. Swego czasu zabrałem swoją śp. Babcię do kilku miejsc w Gdańsku. Była bardzo zaskoczona i zauroczona, a ja totalnie szczęśliwy.

Zapraszam do zestawienia siedmiu miejsc w Gdańsku, dogodnych na spacer z Babcią i Dziadkiem <3


1. Pętla po Ołowiance

Pierwszym miejscem, które polecam na spacer z Babcią i Dziadkiem jest Ołowianka. Uważam, że jeśli ktoś chcę poczuć klimat Gdańska, zobaczyć słynne zabytki jak Żuraw, a jednocześnie zobaczyć jak miasto się zmieniło, to Ołowianka jest tutaj strzałem w dziesiątkę. Po tym jak wjedziecie na wyspę Mostem Kamieniarskim, po obu stronach ulicy znajdziecie miejsca parkingowe. Stąd już tylko dwa kroki na nabrzeże ulokowane vis-a-vis Wyspy Spichrzów. Możecie przejść się aż do zwodzonej kładki i wrócić do samochodu przechodząc ulicą Ołowianka, bądź skrócić nieco wędrówkę i ograniczyć się do podejścia w okolice “Sołdka”. Świetne widoki, morski klimat miasta, zabytki, woda… warto!

2. Brzeźno

Brzeźno, nadmorska dzielnica Gdańska, ma sporą ilość pięknych miejsc dogodnych na spacery. Niektóre z nich są stosunkowo łatwo dostępne, dzięki czemu możemy tam zabrać Babcię i Dziadka, nie martwiąc się dojściem z daleko usytuowanego parkingu lub przystanku autobusowego. Najlepiej podjechać choćby na moment do końca ulicy Północnej. Wówczas, po wyjściu z auta, na wyciągnięcie ręki mamy promenadę i plażę. Oczywiście auto warto zaparkować w innym miejscu, aby nie zagracać bezpośredniej okolicy plaży i nie zabierać miejsc osobom tam mieszkającym. Można również stanąć naprzeciw Parku Brzeźnieńskiego (w okolicy rozebranego już “SAMU”) i przejść kawałek do parku. Widoki na morze, zieleń parku, odremontowany Dom Zdrojowy – Wasze Babcie i Dziadkowie będą zachwyceni.

3. Park Reagana

Park Reagana to największy i jeden z piękniejszych parków w Gdańsku. Chcąc zabrać Babcię i Dziadka na łono natury, aby pooddychali głęboko i posłuchali ptaszków, warto pomyśleć o pasie nadmorskim. Przy ulicy Czarny Dwór znajdziecie spory parking, obok którego jest już początek Parku Reagana. W zależności od możliwości, robicie krótszą lub dłuższą trasę. Niezależnie od tego, widoki będą zacne.

4. Park Oliwski

Chyba każdy zaliczył spacer po Parku Oliwskim, ale ile by tych spacerów nie było, tak zawsze pragnie się ponownie tutaj zajrzeć. Na spacer z Babcią i Dziadkiem nadaje się wyśmienicie! Na stosunkowo małej przestrzeni macie wiele różnorakich krajobrazów, dużo kwiatów (które Babcie szczególnie kochają), wodospad, Pałac Opatów i Katedrę Oliwską. W parku jest wiele ławek, zatem jeśli trzeba będzie przysiąść, nie powinno być kłopotu. Jeśli chodzi o dojazd autem, najlepiej byłoby zaparkować na Placu Inwalidów Wojennych, a jeśli nie, można wysadzić cześć ekipy przy wejściu do parku zlokalizowanym przy ulicy Jana Kanapariusza.

5. Zbiornik Retencyjny “Świętokrzyska II”

Nad największy z gdańskich zbiorników retencyjnych dojedziecie od strony ul. Bergiela. Wówczas macie dosłownie kawałek nad wodę. Pętla wokół zbiornika ma długość 1,3 km i jeśli seniorzy są w stanie, warto taką trasę przejść. Jeśli nie, żaden kłopot, wystarczy krótka chwila nad wodą i od razu życie staje się piękniejsze.

6. Bulwar nad Martwą Wisłą na Wyspie Sobieszewskiej

Tym razem mam dla Was miejsce oddalone od centrum miasta, bowiem zabieram Was i Waszych Dziadków na Wyspę Sobieszewską. Pięknych miejsc jest tutaj bez liku, aczkolwiek nie wszędzie jest tak łatwy dostęp. Tymczasem tuż obok mostu zwodzonego im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski ciągnie się bulwar spacerowy, do którego dojście jest stosunkowo proste. Autem można stanąć np. na wysokości ulicy Iłowej, skąd jest tylko 80 metrów do bulwaru. Usiąść tak na ławeczce z Babcią i Dziadkiem i obserwować okolicę… Dziadka zapewne zainteresuje most, Babcię natura, ale oboje będą szczęśliwi.

7. Ulica Przełom

Ostatnim miejscem w niniejszym zestawieniu jest ulica Przełom na Górkach Zachodnich. Mam na myśli tę część ulicy, która biegnie nad Kanałem Płonie, gdzie można spokojnie dojechać autem. To niewątpliwie miejsce nieoczywiste i pokazujące nieco inne spojrzenie na miasto. Myślę, że nasi seniorzy byliby zadowoleni z widoków, natury, przepływających żaglówek i pracującej obok Stoczni “Wisła”.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę artykułu. Mam nadzieję, że choć w części zaspokoiłem Wasze oczekiwania. Jeśli macie ochotę na kolejne takie zestawienie, piszcie!

Pamiętajcie, że najcenniejsze co możecie dać swym bliskim, to swój czas. Warto go spędzić jakościowo i w pięknych miejscach. Sam starałem się tak czynić.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam niżej do “lajkowania” strony 7 zdjęć z Gdańska na FB oraz obserwowania profilu 7 zdjęć z Gdańska na Insta.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa