Co zobaczyć nad morzem w Gdańsku? 14 atrakcyjnych miejsc (zabytki, tereny zielone, plaże)

C

Cześć Przyjaciele!

W niniejszym artykule pragnę skupić Waszą atencję na atrakcyjnych miejscach w Gdańsku, które zlokalizowane są w pasie nadmorskim.

Myśląc Gdańsk, w pierwszej kolejności widzi się Motławę z wyjątkową sylwetą wielkiego Żurawia, najsłynniejszy w Polsce pomnik i fontannę Neptuna, ogromną, bo trzecią największą ceglaną świątynię na świecie – Bazylikę Mariacką.

Jądro Gdańska położone jest nad Motławą i w przeciwieństwie do Sopotu i Gdyni, spacerując po centrum miasta, nie znajdziemy się nagle na plaży.

Stąd właśnie Sopot i Gdynia są prędzej kojarzone z nadmorskim położeniem.

Jeśli jednak przejdziemy do faktów, gdyby nawet połączyć długość Sopockich i Gdyńskich plaż, nie mają one podjazdu do tych w Gdańsku. Sprawdźcie sobie TEN ARTYKUŁ, w którym wraz z Martą z bloga Palcem po mapie, stopą po ziemi, przeszliśmy wszystkie Gdańskie plaże (mnóstwo zdjęć).

Pas nadmorski w Gdańsku kryje cały szereg miejsc spacerowych, zabytkowych zakątków pamiętających XIX wiek, kilka parków o łącznej powierzchni ponad 100 ha, cenne i bogate w faunę i florę rezerwaty przyrody, ponad 20 km plaż (wypełnionych wczasowiczami, jak i takich spokojniejszych), wartościowe zabytki, miejsce, o którym słyszał cały świat – półwysep Westerplatte i wiele wiele więcej.

Jeśli jesteś ciekaw Drogi czytelniku co warto zobaczyć nad morzem w Gdańsku, to dobrze trafiłeś! Pokaże Ci nadmorską odsłonę miasta i pokażę, jak jest tutaj ciekawie, pięknie, różnorodnie i naturalnie.

Jeśli doceniacie moją pracę i chcielibyście mnie jakoś wspomóc, gorąca prośba! Możecie postawić mi wirtualną kawkę. Praca na blogu wymaga ode mnie sporo wolnego czasu, a w zamian nie dostaje żadnych pieniążków. Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc! <3

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam do zestawienia 14 atrakcyjnych miejsc w Gdańsku zlokalizowanych w pasie nadmorskim!


1. Park Jelitkowski

Park Jelitkowski został założony jako park kuracyjny w 1875 roku. Zajmuje około 7 ha powierzchni. Jego atutem jest oczywiście bliskość morza, jak również urokliwy Potok Oliwski z pięknym mostkiem. Na terenie parku stoi budynek Domu Zdrojowego postawiony w latach 1907-1909.

Jeśli chcecie zobaczyć jeden z piękniejszych widoków nadmorskiego Gdańska, stańcie na mostku nad Potokiem Oliwskim i spójrzcie w kierunku potoku, plaży i morza <3

2. Park Reagana

Park Nadmorski im. Ronalda Reagana znajduje się między gęstą zabudową mieszkaniową Przymorza i plażą oraz rozciąga od Jelitkowa po Brzeźno. Jest on największym Gdańskim parkiem (około 100 ha powierzchni) oraz jednym z ciekawszych miejsc rekreacji w Gdańsku, jak i całym trójmieście. Hektary trawników do piknikowania, place zabaw, skate park, wybiegi dla piesków, drogi rowerowe, dwa stawy, kilometry alejek. Przepiękne miejsce na mapie Gdańska i doskonała alternatywa dla zatłoczonej w sezonie plaży.

3. Molo w Brzeźnie

W Gdańsku również mamy molo. Być może rzadziej prezentowane na fotografiach niż Sopockie lub Orłowskie, natomiast odwiedzane BARDZO CZĘSTO przez spacerowiczów. Długi na 136 metrów pomost zbudowano w latach 90-tych XX wieku. Widać stąd świetnie Zatokę Gdańską aż po Gdynię.

Co ważne, molo nie jest na Zaspie (której obszar nie dotyka plaży). Według wikimapii jak i oficjalnego podziału granic dzielnic, molo leży na pograniczu Przymorza i Brzeźna.

Co ciekawe, pierwsze molo w Brzeźnie zostało zbudowane w 1901 roku na przedłużeniu ulicy Zdrojowej i miało 100 metrów. W latach międzywojennych zaś rozbudowane do 250 metrów.

4. Wioska Rybacka w Brzeźnie

Skupisko starej rybackiej zabudowy, znajdziecie przy ulicach Północnej bądź Młodzieży Polskiej. Brukowana jezdnia, stare klimatyczne domy, a tuż obok plaża. To jest piękny fragment Brzeźna, który szepcze XIX-wieczne historie.

5. Park Brzeźnieński i Dom Zdrojowy

Park Brzeźnieński im. Jana Jerzego Haffnera to najbardziej nadmorski z Gdańskich parków. Powstał w XIX wieku, kiedy to w 1831 roku zasadzono lasek w celu ochrony przemieszczających się wydm. Obecnie zajmuje kilkanaście hektarów powierzchni, zaś na jego terenie rośnie ponad 4800 drzew. W parku znajdziecie placyk z widokiem na plażę i morze, altanę z widokiem na morze, betonowe schrony, kilka wejść na plażę, plac zabaw. Piękne, świetnie usytuowane miejsce.

Z Parkiem Brzeźnieńskim sąsiaduje najpiękniejszy zabytek dzielnicy – Dom Zdrojowy. Zbudowany w 1893 roku oferował kąpiele w podgrzewanej wodzie morskiej. Po II Wojnie Światowej niszczał przekazany na mieszkania komunalne. Od niedawna CUDOWNE odremontowany, mieści centrum edukacji ekologicznej (Hevelianum), restauracje i miejsca noclegowe.

6. Falochron Zachodni – Nowy Port

Falochron Zachodni to miejsce znajdujące się w granicach Nowego Portu, które jeszcze do 2015 roku nie było dostępne dla spacerowiczów. Obecnie prowadzi tutaj MALOWNICZA trasa z Parku Brzeźnieńskiego. Przesuwamy się cały czas do ujścia Kanału Portowego do morza i właśnie będąc na Falochronie Zachodnim, możemy to ujście ujrzeć. Prowadzi do niego alejka nad samym morzem, są ławeczki, wspaniałe krajobrazy i możliwość obserwowania statków. Miejsce warte zobaczenia!

7. Westerplatte

Westerplatte powstało z połączenia kilku łach piachu, które na dawnych mapach nazwane były “West Platte”, co oznaczało “Zachodnią Wyspę”. Z czasem wyspy uległy połączeniu z lądem, tworząc półwysep. Miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej, a dawniej kurort z domem zdrojowym i molo.

Obecnie zdecydowana większość osób jedzie na Westerplatte zobaczyć miejsce bohaterskiej obrony Polski w pierwszych dniach II Wojny Światowej. Służy ku temu oddział Muzeum Gdańska, zlokalizowany w Wartowni numer 1. Poza tym Cmentarz Obrońców Westerplatte, ruiny nowych koszar oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża. Jednocześnie półwysep to plaża i bulwar nad morzem, a więc miejsce nadające się na miły spacer.

8. Plaża na Stogach

Plaża na Stogach ma około 1,7 km długości i nawet ponad 130 metrów szerokości, co czyni ją najszerszą plażą w Polsce. Z jednej strony widać z niej głębokowodny terminal kontenerowy, z drugiej zaś niekończące się Gdańskie wybrzeże. W moim odczuciu najładniejsza z trójmiejskich plaż.

9. Plaża na Górkach Zachodnich

Na Górkach Zachodnich, które od trzech stron są oblane wodą, jest oczywiście plaża. Jedna z piękniejszych jakie widziałem. Jej atutem jest odległość od centrum miasta, drzewa wyrastające z piasku i oczywiście widok na dzikie wybrzeże. Niech zdjęcia mówią same za siebie.

10. Rezerwat Ptasi Raj

Rezerwat przyrody “Ptasi Raj”, utworzony został w 1959 roku na obszarze niemal 200 ha. Ulokowany na Górkach Wschodnich w zachodniej części Wyspy Sobieszewskiej, przy ujściu Wisły Śmiałej. Chroni ostoję ptactwa wodnego i błotnego, które ma niesamowicie piękne tereny do bytowania. Dwa jeziora (“Karaś” – 7 ha powierzchni i “Ptasi Raj” – 61 ha powierzchni), Mierzeja Messyńska, oddzielająca rezerwat od morza, szuwary i las. Na terenie “Ptasiego Raju” spotkacie również XIX-wieczną Kamienną Groblę, która oddziela jezioro “Ptasi Raj” od Wisły Śmiałej.

W okolicy pętli autobusowej linii 186, ma swój początek oznakowana ścieżka edukacyjna. Na trasie napotkacie dwa domki widokowe – pierwszy z kameralnym widokiem na jezioro “Karaś”, drugi z przepięknym krajobrazem na jezioro “Ptasi Raj”, wydmy, morze, Wisłę Śmiałą i Górki Zachodnie. To cudowne, naturalne i pełne uroczych pejzaży z dala od miejskiego zgiełku miejsce, może być początkiem zwiedzania Wyspy Sobieszewskiej.

11. Plaża na Wyspie Sobieszewskiej

Plaża na Wyspie Sobieszewskiej jest długa i miejscami szeroka. Około 11 km plaży, ciągnie się przez całą wyspę. Co tu dużo mówić – jest PIĘKNA. W dużej mierze ciężko spotkać tutaj tłum ludzi, najczęściej wędruje się sam na sam z bezkresem. Szum fal, złoty piasek, wydmy, muszle i bursztyny.

12. Rezerwat Mewia Łacha

“Mewia Łacha” została utworzona w 1991 roku po obu stronach ujścia Przekopu Wisły do morza. Na terenie Wyspy Sobieszewskiej rezerwat zajmuje 19 ha. Chroni kolonię rybitw lęgowych, ptaki siewkowate blaszkodziobe i rybitwy w okresie ich wędrówek. Jest to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w polskiej strefie przybrzeżnej. Wiedzie tędy ścieżka zwiedzania, na której znajdziecie platformę widokową z genialnym pejzażem wydm, łach i plaży. Czasami, wypatrzeć można nawet stado fok, wylegujących się na jednej z łach.

13. Latarnia Morska w Nowym Porcie

Latarnia Morska w Nowym Porcie została zbudowana pod koniec XIX-wieku na Wzgórzu Pilotów na wzór latarni z Cleveland. Mierząca ponad 30 metrów latarnia była pierwszą nad Bałtykiem, używającą światła elektrycznego. Obecnie w rękach prywatnych, ale udostępniona do zwiedzania. Warto wejść na górę i podziwiać wybrzeże Gdańska wraz z Westerplatte i ujściem kanału portowego.

14. Twierdza Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście to piękny, ciekawy i unikalny zabytek fortyfikacyjny. Przez stulecia strzegła ona wejścia do portu w Gdańsku, jak i pełniła funkcję latarni morskiej (już od 1482 roku). Przed wiekami usytuowana tuż przy ujściu Wisły do morza, obecnie nieco w głębi lądu. Obecnie Twierdza Wisłoujście jest w remoncie, więc nie można jej zwiedzać, ale warto przy okazji poznać okolicę. Miejsca mało znane, ukryte, z klimatem.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Nadmorskie położenie Gdańska skutkuje wieloma atrakcyjnymi miejscami rekreacji, zaś długa historia miasta sprawia, iż nie brakuje wartościowych i również wyjątkowych zabytków.

Jak zawsze zapraszam na swoje socialmedia! Na facebook’u i instagramie zawsze znajdziecie dawkę ciekawostek, znanych i mniej znanych miejsc oraz sporą ilość zdjęć Gdańska.

Jeśli doceniacie moją pracę i chcielibyście mnie jakoś wspomóc, gorąca prośba! Możecie postawić mi wirtualną kawkę. Praca na blogu wymaga ode mnie sporo wolnego czasu, a w zamian nie dostaje żadnych pieniążków. Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc! <3

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa