Krajobrazy gdańskich ulic, czyli różnorodność miasta – miejskie inspiracje #112

K

Cześć Przyjaciele!

Zapraszam na przegląd siedmiu zdjęć z Gdańska! To 7 pięknych miejsc lub widoków, 7 przemyśleń, 7 ciekawostek.

To 7 razy Gdańsk!

“Miejskie inspiracje”, zwane wcześniej “przemyślenia i refleksje”, są najdłuższą serią na moim blogu. Właśnie od tego się zaczęło – od pokazywania różnych ciekawych, ładnych i interesujących miejsc w Gdańsku.

Poniżej kilka innych postów z tej serii:

W niniejszej, STO DWUNASTEJ odsłonie “Miejskich inspiracji” dzielę się z Wami zdjęciami,

Zapraszam serdecznie do lektury!


1. Al. Pawła Adamowicza i “działkowy” krajobraz

Al. Pawła Adamowicza jest jedną z nowszych ulic w Gdańsku. Przed jej budową tylko nieliczni (np. ja) znali urokliwy widok rozciągający się z granicy Jasienia i Zaborni, obecnie ów krajobraz stał się znany całej masie kierowców oraz pasażerom komunikacji miejskiej (linia tramwajowa numer 12). Pejzaż zdominowany jest przez ogródki działkowe, wypełniające całą przestrzeń na pierwszym planie. Dzięki ukształtowaniu terenu, altanki i domki stoją na różnych wysokościach, co urozmaica widok. Całości dopełnia zieleń ogródków działkowych.

2. Ulica Nowe Ogrody i krajobraz miejski (zabytkowy)

Ulica Nowe Ogrody, choć przez II Wojnę Światową straciła część zabytkowych gmachów, wciąż może pochwalić się zacnymi, zabytkowymi budynkami z XIX i XX wieku. Tworzą one miejski, zabytkowy krajobraz Gdańska. Niestety niewiele jest tego typu miejsc w naszym mieście, z tego względu bardzo doceniam tę pierzeję.

3. Ulica Chemików i krajobraz industrialny

Krajobrazy Gdańska zmieniają się jak w kalejdoskopie. Nasze miasto leży nad morzem i od samego początku dysponuje portem. Dawniej znajdował się on na Motławie, natomiast dzisiaj rozciąga się wzdłuż Martwej Wisły, nad kanałem portowym oraz nad Zatoką Gdańską. Jeśli jechaliście kiedykolwiek na Westerplatte, na pewno zwróciliście uwagę na to, co widać po drodze. Zupełnie inne miasto, aniżeli na Głównym lub Starym Mieście.

4. Ulica Wapiennicza i krajobraz nadwodny (zabytkowy)

Nadwodnych krajobrazów Ci u nas dostatek, dlatego dodałem, iż tutaj mam na myśli nadwodny, ale zabytkowy pejzaż Gdańska. Jeden z piękniejszych widoków na Główne Miasto, który witał i wita od stuleci docierających do miasta drogą wodną. Jak dla mnie to FASCYNUJĄCE. Spójrzcie jak świetnie układają się wieże: Bazyli Mariackiej, Kościoła Św. Jana i Ratuszowa.

5. Ulica Rakoczego i krajobraz osiedlowy

Gdańsk to również typowe dzielnice mieszkalne, pełne bloków, parkingów, sklepów i ulic. Z drugiej strony te “typowe dzielnice mieszkalne” mają ten atut, że nierzadko są ulokowane na wzgórzach. Tak jest w przypadku Piecek-Migowa (Morena) oraz Niedźwiednika (część Brętowa). Zatem osiedlowy krajobraz nabiera tutaj innych barw.

6. Ulica Bałtycka i krajobraz dawnej wioski rybackiej

Mamy w Gdańsku miejsca, które przenoszą w czasie. O ponad 100 lat do tyłu przenosi nas ulica Bałtycka i zachowana, zabytkowa zabudowa dawnej wioski rybackiej. Jakże inny to krajobraz, aniżeli ten z ulicy Chemików bądź Rakoczego. I na tym polega siła Gdańska, na różnorodności.

7. Ulica Przegalińska i krajobraz naturalny

Ulica Przegalińska na niemal całej swej długości biegnie wałem nad Martwą Wisłą w południowej części Wyspy Sobieszewskiej. Mamy więc do czynienia z sielskim, wypełnionym naturą krajobrazem. Totalne oderwanie od miasta, tylko cisza, szeroka perspektywa, woda i zieleń. Chcąc poznać różne oblicza miasta, przespacerujcie się (bądź przejedźcie rowerem) ulicą Przegalińską. Po drodze można się zatrzymać i podumać jak to jest, że w jednym mieście kryje się tyle odmiennych krajobrazów.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Krajobraz Gdańska jest niezwykle bogaty, a w owym bogactwie zawiera się cała mozaika widoków. Staram się za każdym razem pokazywać, że Gdańsk jest różnorodnym i ciekawym miejscem, co mam nadzieję i tym razem się udało.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa