Zwiedzając Główne Miasto w Gdańsku – 7 wartościowych, a jednak pomijanych miejsc (zabytki, uliczki, zaułki)

Z

Cześć Przyjaciele!

Główne Miasto w Gdańsku jest najważniejszą częścią Historycznego Śródmieścia. To tutaj znajdują się: ulica Długa, Fontanna Neptuna, Żuraw lub Bazylika Mariacka.

Wiele osób określa ten obszar „starówką” lub „Starym Miastem”, jednak NIE JEST to poprawne nazewnictwo. W Gdańsku „starówki” NIE MA, a Stare Miasto znajduje się na wysokości Dworca Głównego.

Przyjeżdżając do Gdańska niewątpliwie zajrzycie na Główne Miasto, chcąc poznać tak wartościowe zabytki i miejsca, jak chociażby Dwór Artusa, Brama Zielona lub ulica Mariacka.

Jednakże Główne Miasto kryje jeszcze więcej interesujących i wartościowych miejsc – zabytków, uliczek, zaułków. I właśnie o tych miejscach jest niniejszy artykuł!

Przedstawiam SIEDEM wartościowych, a jednak pomijanych miejsc na Głównym Mieście, które pomogą Wam dopełnić jego obraz i lepiej poznać serce Gdańska.

A zatem zapraszam do lektury!


1. Ulica Ogarna i miejsce narodzin Fahrenheita

Ogarna po niedawnym remoncie stała się jedną z tych ulic na Głównym Mieście, którą warto się przejść. Ale czy właściwie jest tam co oglądać? Zwarte pierzeje wąskich, ale wysokich, zakończonych finezyjnymi szczytami kamieniczek tworzą miły dla oka, typowo gdański krajobraz uliczny. Kamienic stoi tutaj 120, a niektóre kryją niejedną ciekawostkę. Spacerując ulicą Ogarną, warto zatrzymać się przed kamienicą pod numerem 95. Otóż właśnie tutaj w 1686 roku urodził się Daniel Gabriel Fahrenheit. Fizyk i inżynier, który opracował termometryczną skalę, od którego nazwiska określa się wysokość temperatury, np. w Stanach Zjednoczonych.

2. Baszta Kotwiczników

W rzadko kiedy odwiedzanym południowo-wschodnim narożniku Głównego Miasta stoi ciekawy zabytek. Gotycko-renesansowa Baszta Kotwiczników nie jest obiektem, pod którym ustawiają się tłumy z aparatami. A myślę, że warto ją bliżej poznać. Baszta jest pozostałością po Bramie Kotwiczników z XIV stulecia. Z początku gotycka, przebudowana w XVI wieku w stylu renesansowym. Strzegła rzecz jasna Głównego Miasta oraz terenów stoczniowych (Lastadia). Z czasem utraciła swoje znaczenie i umieszczono w niej więzienie (XVI-XIX wiek), od 1865 roku pełniła funkcję głównego aresztu policyjnego Głównego Miasta.

3. Dom Przyrodników i ciekawy punkt widokowy

Dom Przyrodników to jedna z bardziej okazałych i piękniejszych kamienic w całym Gdańsku. Zbudowana pod koniec XVI wieku w stylu niderlandzkiego renesansu dla kupca Hansa Köpego wyróżnia się wysokością 30 metrów i 36-metrową wieżyczka zakończona hełmem z latarnią. W XIX wieku kamienica stała się siedzibą Towarzystwa Przyrodniczego, stąd jej nazwa. Obecnie w jej wnętrzach mieści się oddział Muzeum Archeologicznego. Warto odwiedzić muzeum, jak również wdrapać się na wieżyczkę. Widok jaki się z niej roztacza, ukazuje piękno Gdańska.

Co istotne, obecnie muzeum archeologiczne jest w remoncie, więc zapiszcie sobie pomysł na wizytę na później. Warto czekać.

Widok z wieży Domu Przyrodników

4. Kościół Św. Jana

Kościół Św. Jana to jeden z dużych gotyckich kościołów, którego wieża współtworzy wyjątkową panoramę miasta. Jednocześnie świątynia nie jest nadto oblegana. Może warto i do niej zajrzeć? Wejście jest darmowe, a wrażenia… bezcenne. Kościół Św. Jana został wzniesiony w XIV i XV wieku. W 1945 roku został mocno zniszczony i przez długie lata był miejscem, o którym zapomniał świat. Dopiero kilkanaście lat temu rozpoczął się remont świątyni, która obecnie jest miejscem doprawdy pięknym. Nawet jeśli nie jesteś wierzący, wierz mi, wyjdziesz zachwycony, a co najmniej oczarowany. Zabytki we wnętrzu takie jak słynny kamienny ołtarz z 1611 roku (Abraham van den Blocke), cudowne organy bądź nagrobek Nathanaela Schrödera z 1668 roku. Jednocześnie obecnie Kościół Św. Jana to również miejsce wydarzeń kulturalnych. Vis-a-vis ołtarza, na drugim krańcu nawy głównej, stoi scena. Przyznacie, że ciekawe miejsce na kontemplowanie muzyki?

5. Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk

Długi Targ – serce Głównego Miasta i miejsce, gdzie nie może zabraknąć żadnego turysty wizytującego gród nad Motławą. Jednocześnie nie każdy skręci w maleńką uliczkę Powroźniczą, a jeszcze mniejsza ilość osób odwiedzi Strefę Historyczną Wolne Miasto Gdańsk. To miejsce prezentujące eksponaty z okresu Wolnego Miasta Gdańska, okresu o którym niby coś wiemy, a jednak nie do końca. Warto uzupełnić wiedzę bądź po prostu zapoznać z tematem.

6. Ulica Szpitalna

Przenosimy się do północno-wschodniego narożnika Głównego Miasta, w okolice ulicy Szpitalnej i pomnika „Tym co za Polskość Gdańska”. Chcąc cofnąć się w czasie, zachęcam do zajrzenia za stojący blisko pomnika mur obronny. Zobaczycie tam uliczkę, przy której stoi spichlerz (obecnie dom mieszkalny). Odległość między murem a spichlerzem nie jest przypadkowa, gdyż budując mury założono, że zabudowa nie może się znajdować bliżej niż długość 1 pręta (4,3 metra). Można przypuszczać, że w tym miejscu odległość ta została zachowana, czyli zapis z XIV wieku przetrwał do dzisiaj.

7. Baszta Łabędź

Baszta Łabędź jest dość często mijana przez turystów, wszak obok stoi Hotel Hilton, z którego tarasu zabytek jest wręcz na wyciągnięcie ręki. Mimo wszystko odnoszę wrażenie, że mało kto zastanawia się nad jej historią. Zbudowano ją w drugiej połowie XV wieku w miejscu Baszty Rybackiej z XIV stulecia. Ciekawostką jest fakt, iż Baszta Rybacka była częścią Zamku Krzyżackiego. Po tym jak Krzyżacy opuścili miasto, gdańszczanie rozebrali zamek i wspomnianą basztę. Na jej miejscu, z wykorzystaniem fundamentów, zbudowali nową basztę, którą oglądamy i dzisiaj.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę artykułu. Dodajcie proszę do tych najważniejszych zabytków i przestrzeni te, o których napisałem powyżej. Będziecie pozytywnie zaskoczeni i lepiej poznacie Gdańsk, a o to przecież chodzi.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa