Osiemnasta fontanna w Gdańsku.

O

Pod koniec kwietnia tego roku pisałem (http://7zdjecgdanska.blogspot.com/2015/04/ile-mamy-w-gdansku-fontann.html) o tym ile mamy w Gdańsku fontann. Naliczyłem ich więcej aniżeli wymienia się chociażby na stronie miasta – dokładnie siedemnaście. Dzisiaj przedstawiam osiemnastą Gdańską fontannę, która została uruchomiona na zbiorniku “Grunwaldzka” w Oliwie.


    We wrześniu, gdy oddawałem głosy w Gdańskim Budżecie Obywatelskim, jeden z nich poświeciłem na projekt o nazwie – “fontanny napowietrzające na stawach Oliwskich”. W ramach inwestycji miałyby powstać dwa wodotryski, po jednym na stawach przy Al. Grunwaldzkiej i ul. Spacerowej. Niestety projekt nie zebrał odpowiedniej ilości głosów, a co za tym idzie, nie zyskał szansy na realizacje w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2016 r. Pogodziłem się z takim stanem rzeczy, ale… W połowie października brat razem z kolegą przejeżdżali przez Oliwę i wypatrzyli na stawie przy Al. Grunwaldzkiej… fontannę. Zostałem o tym poinformowany, ale niespecjalnie chciałem wierzyć, w końcu batalie w Budżecie Obywatelskim inwestycja przegrała, a nawet gdyby było inaczej, fontanna zostałaby uruchomiona w przyszłym roku. Moje wątpliwości zostały rozwiane, gdy zobaczyłem zdjęcie, które mój brat wykonał. Niedawno o fontannie przeczytałem na ibedeker.pl, trojmiasto.pl, trojmiasto.gazeta.pl czy staraoliwa.pl, tak więc wszystko stało się jasne 😉 Fontannę ufundowała fundacja Wspólnota Gdańska za 50 tys zł. Co ciekawe, to właśnie prezes Wspólnoty Gdańskiej, Pan Andrzej Stelmasiewicz złożył wcześniej wniosek do Budżetu Obywatelskiego, na który oddałem głos. Wczoraj (30.10. po zmroku) i dzisiaj (31.10. za dnia) miałem okazję przyjrzeć się nowej fontannie. Nocą jasne podświetlenie daje świetny efekt ! Strumienie tworzą kielich tryskając na około osiem metrów w górę a dodatkowy efekt tworzy niższy strumień. Oprócz walorów wizualnych, fontanna ma napowietrzać wodę w stawie.

Zapraszam do zdjęć 😉

Wodotrysk widziany od strony Al. Grunwaldzkiej 😉Podszedłem bliżej 😉Na zbliżeniu dobrze widać jak oświetlone są strumienie wody.Następnego dnia ponownie zatrzymałem się przy zbiorniku retencyjnym 😉


Będąc w tym miejscu już zaobserwowałem spore zainteresowanie przechodniów 🙂
W okolicy wodospadu na Potoku Oliwskim.

Dokładnie z tego samego miejsca robiłem zdjęcie jak pisałem o projektach BO, na które oddałem głosy. Wówczas fontanny nie było, teraz cieszy oczy 🙂


Gdańsk miastem fontann ? Na pewno jest coraz bliżej 😉 Mamy więc w Gdańsku osiemnaście fontann a już niedługo szykują się kolejne, w remontowanej części Parku Oruńskiego oraz na kolejnych stawach 😉 Fontanna na zbiorniku “Grunwaldzka” zwłaszcza po zmroku dodała okolicy uroku, jestem zadowolony ! 


Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym ! Pozdrawiam, Cześć ! 🙂

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa