Strzyża PKM – widokowo.

S

Dokładnie pierwszego dnia września regularne kursy zaczęły szynobusy na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Zmiany w otoczeniu owej linii kolejowej obserwowałem od początku jej budowy, pełen ciekawości i wiary, że będzie to świetna inwestycja. Powiem szczerze, nie zawiodłem się ani trochę ! Dzisiaj, oraz w kilku podobnych wrzutkach będę pisał głównie o estetyce nowych przystanków oraz tym co z samą koleją może związane nie jest, mianowicie o wszelakich widokach i krajobrazach z różnych stacji. Sądzę, że PKM-ke można ugryźć z wielu stron, co na pewno będę robił, zaczynam jednak od tego co kocham najbardziej.
Pozytywne zaskoczenie !

    Dzisiaj (19 września) wracając rowerem z Gdyni zatrzymywałem się z aparatem w kilku miejscach. M.in. na przystanku PKM Strzyża. Wcześniej sądziłem, że w jednym poście zamieszczę wszystkie przystanki PKM-ki, lecz wizyta na pierwszej z nowych stacji szybko zmieniła moje zamiary. Przystanek „Strzyża” ulokowany jest na wale tuż obok ulicy Wita Stwosza i zbudowanego nad ta ulicą na potrzeby linii wiaduktu. Od razu wita mnie charakterystyczna, czerwona wiata, która jest znakiem rozpoznawczym każdej stacji nowej linii kolejowej. Zaparkowałem rower i wchodzę na górę 😉 Oczywiście jest możliwość wjazdu windą jak i wprowadzeniu roweru, gdyż do tego ułożono specjalną szynę na koła na schodach.

Krajobraz w stronę Oliwy, Przymorza, Zaspy.

    Wszedłem, pierwsze wrażenie niesamowite. Życzyłbym sobie aby każdy przystanek tramwajowy był tak zadbany i pięknie wykonany. Część peronów przykrywa wspomniana czerwona wiata, a część wiata z szybami. Spojrzałem w stronę ulicy Wita Stwosza i przystanku tramwajowego oraz dalej, aż po wzgórza Oliwskich lasów – to oczywiście nie koniec widoków. Wystarczyło bym odwrócił się trochę w lewo, tutaj ciągną się tory a dalej zielone wzgórze. Idę więc peronem w stronę Al. Grunwaldzkiej i z lewej daleko rozpoznaje Instytut Biotechnologii UG, biurowce Alchemii i bloki na Przymorzu w tym Albatross Towers. Zaś gdy spojrzeć wzdłuż torów, wyrastają bloki przy ulicy Pilotów na Zaspie Młyniec. Akurat w stronę Wrzeszcza wjechał na stacje szynobus. Wygląd, malowanie bardzo mi się podobają, choć jest dość głośny, szczególnie przy starcie. Do tego dość wolno rusza. Zwracam uwagę również na małą architekturę jak ławki czy kosze na śmieci, które są po prostu ładne. 

Tory do lasu.. 😉
Stacja jest świetnym punktem widokowym.
W stronę Zaspy.

Widoczki w stronę Wrzeszcza i Piecek-Migowa.

    Przeszedłem na drugi peron, ten od strony Wrzeszcza. Blisko wału, przed Schroniskiem Młodzieżowym, czego nie wiedziałem jest trawnik z placem zabaw i urządzeniami do ćwiczeń siłowych. Patrząc w tę stronę nad zielenią i inną zabudową wyrasta wieżowiec Neptun. Nie brakuje tez świetnego widoku na las i wyrastających nad nim wieżowców osiedla Central Park na Pieckach-Migowie. 

Zza zalesionych wzgórz wyglądają wieżowce Central Park na Pieckach-Migowie.
Pętla tuż obok przystanku PKM Strzyża, nasyp i dalej zielone wzgórza 🙂

To dopiero początek, przede mną i Wami kolejne stacje i ewentualnie ich okolice 🙂 Linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej to oczywiście połączenie komunikacyjne między kolejnymi dzielnicami a nawet miastami, lecz ja widzę w tym coś jeszcze – nowe możliwości spoglądania na Gdańsk 🙂


Wybaczcie mi fakt, iż nie jestem specjalnie na bieżąco, lecz pomysłów na wpisy mam mnóstwo, zapisuje je i czekają na swoją kolej 😉  Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym ! Pozdrawiam, Cześć ! 🙂

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Najnowsze wpisy

Archiwa