“Spojrzenie na Gdańsk” ze wzgórza nad Jaśkową Doliną.

&

W grudniu odsłonięto i pokazano kolejny, trzeci już punkt z programu “Spojrzenie na Gdańsk”. Miejsce, które za moment zobaczycie, zgłębiałem na wiosnę 2015 roku. Wówczas widok utrudniony był przez gałęzie drzew, jednak dzisiaj dzięki Działowi Rozwoju Przestrzeni Publicznej w ZDiZ mogłem spojrzeć na Gdańsk z tej prze ciekawej perspektywy. Ciekawi ? Zapraszam ze mną ! 🙂

Plac przy Jaśkowej Dolinie.

Do Wrzeszcza, mimo grudnia, wybrałem się rowerem. Nim dojechałem do wspomnianego wzgórza, przystanąłem na placu łączącym Al. Grunwaldzka z ul. Jaśkowa Dolina. Placyk łączy niedawno wyremontowany chodnik przy Al. Grunwaldzkiej oraz dociągniętą do niego drogę dla rowerzystów przy ul. Jaśkowa Dolina. 

Ma miejsce vis-a-vis fontanny z 1909 roku, niedawno wyłożono go drobną, szarą kostką z pasami w ciemniejszym kolorze, tworzącymi kratę. Na ciemnych pasach nawierzchni stoją kwietniki, kosze na odpady oraz ławki, wszystko w nowoczesnej formie. Takie małe, ciekawie zagospodarowane place są na wagę złota w gęstej, miejskiej przestrzeni. Oby tak dalej ! 

“Spojrzenie na Gdańsk”.

Wracając do tytułowego “Spojrzenia na Gdańsk”, na miejsce dotarłem ul. Jaśkowa Dolina, gdzie za kamienicą pod nr 74 skręciłem w lewo i wjechałem do lasu… wróć, do parku 😉 Tytułowy widok rozpościera się z pierwszego wzgórza, które bez problemu jesteście w stanie spostrzec. Wdrapałem się na górę i zacząłem przyglądać cudownemu miejskiemu krajobrazowi…

…krajobrazowi, który od razu mnie powalił.

U dołu przestrzeń wypełniają ulokowane przy Jaśkowej Dolinie wille i pałace, lecz już kawałek dalej pierzeje kamienic kierują wzrok do skrzyżowania z Al. Grunwaldzka. Szczerze mówiąc jeśli chodzi o estetykę to widoki z punktów widokowych w Śródmieściu robią wrażenie. Jednak jeśli pomyślę o poczuciu miejskości, perspektywa którą dzisiaj Wam pokazuje, daje mi wiele więcej. 

Miasto, miasto i morze…

Za miejską Jaśkową Doliną ciągną się czerwone dachy Dolnego Wrzeszcza, widać bloki na Zaspie oraz Brzeźnie. Bliżej, między niższą, gęstą zabudową strzelają w górę Wrzeszczańskie wieżowce. Widok z tego miejsca daje oglądać “Quattro Towers” czyli cztery wieże mieszkalne, “Dolarowca” czyli niemal 50-letni budynek mieszkalny oraz ponad 80-metrowy biurowiec “Neptun” blisko siebie. Prócz bardziej “współczesnych” wież wyróżnia się wieża Kościoła na “czarnej” z początku XX wieku. Tłem dla wieżowców jak i całej połaci zabudowy jest Zatoka Gdańska. Piękna, miejska perspektywa z morzem w tle !

Prawda jest taka, iż w Polsce tylko w Gdańsku jest możliwość oglądania mocno miejskiego krajobrazu z Bałtykiem w tle. Zatem nie ma co czekać, zaglądajcie do Wrzeszcza ! 😉

Zapraszam również na facebook’a, gdzie regularnie dodaje zdjęcia różnych części Gdańska oraz ciekawe opisy 😉 Warto “polubić” stronę, udostępniać przy okazji ten wpis oraz dodać komentarz. Będzie mi bardzo miło 😉

Link do FB – https://www.facebook.com/7zdjeczgdanska/

Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym ! Pozdrawiam, Cześć ! 🙂

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa