7 miejsc, za które pokochasz Gdańsk

7
Cześć przyjacielu!

Miejsc pięknych i urokliwych nam w Gdańsku nie brakuje. Niemal każdy mój spacer kończy się odkryciem ładnego widoku czy nieprzeciętnej urody miejscówki. Wybrałem dla Ciebie siedem miejsc, po których odwiedzeniu to miasto nie będzie Ci obojętnym.

To miejsca dobrze znane jak i takie, o których mogłeś nie słyszeć. Mają jeden wspólny mianownik – stanowią o pięknie i nieprzeciętności Gdańska.

Co ważne, wpis kieruje głównie do przyjezdnych, choć i wielu miejscowych wyciągnie z niego coś dla siebie. Turyści z miejsca pokochają odwiedzane miasto, zaś mieszkańcy na nowo się w Gdańsku zakochają.

Ok, lecimy!

1. Ulica Mariacka

Wytyczona w XIV wieku, uważana jest przez wielu za najpiękniejsze miejsce w Gdańsku i nie tylko. Każdy się nią zachwyca, dlaczego tak się dzieje? Przechodząc przez Bramę Mariacką, człowiek nagle znajduje się w świecie z jakby innej bajki. Wysokie i wąskie kamieniczki, ustawione szczytem do ulicy, przedproża czyli ganki przed wejściem do każdego domu, rzygacze plujące niegdyś wodą, bursztyny w sklepikach – to składa się na klimat i poczucie Gdańskości w tym miejscu. Mariacka jest świetnie zamknięta z jednej strony wspomnianą bramą, zaś z drugiej monumentalną Bazyliką Mariacką. Nie bez znaczenia jest również akcent wysokościowy w postaci wieży Domu Przyrodników.

Jeśli chcesz odczuć klimat tego miejsca, wybierz się tam po zmroku, kiedy światło latarni odbija się w bruku. Usiądź na przedprożu i rozkoszuj Gdańskim spektaklem, którego sceną jest tak bajkowa przestrzeń. Przebiegające po murach koty, witryny z biżuterią, rozmowy dobiegające z kawiarni, stukot obcasów, fotografa przygotowującego się do zatrzymania chwili… Patrz i chłoń atmosferę. Do zakochania jeden krok… krok przez Bramę Mariacką…

2. Domek widokowy w rezerwacie “Ptasi Raj”

Drugie miejsce, znacząco różni się od pierwszego. Tak jak za pierwszym razem, obserwowałeś życie w sercu Głównego Miasta, tak teraz przenosimy się do serca płuc Gdańska. Miejsc godnych polecenia na Wyspie Sobieszewskiej jest cały szereg, jednakowoż domek widokowy jak i cały szlak turystyczny w rezerwacie, wprowadzi Cię w zupełnie inny nastrój. Zdasz sobie sprawę, że w jednym z największych Polskich miast można zaznać spokoju i widoków jak w żadnym innym.

Szuwary, jezioro, rzeka, zatoka, wydmy, zieleń, ptactwo… Mogłoby się zdawać, że opisuje raj na ziemi… I tak w istocie jest – ponieważ to Gdański (ptasi) raj na ziemi.

3. Jezioro Jasień

Miejsca nad wodą uspokajają, wprawiają w dobry nastrój, czujemy się wówczas dobrze i bezpiecznie. Drugie miejsce związane z naturą, które Ci polecam, a które pokochasz to Jezioro Jasień.

Wybierz się tam przy zachodzie słońca, kiedy widoki są najbardziej oszałamiające… Będąc w mieście poczujesz siłę i moc natury.

4. Południowe nabrzeże Ołowianki

Jeśli miałbym wskazać jedno miejsce, które poleciłbym odwiedzić w Gdańsku, byłaby to Ołowianka, szczególnie jej południowe nabrzeże. Właśnie tam najwyraźniej czuje klimat Gdańska i ducha tego miasta – ruiny spichlerzy, Żuraw, świetna nadwodna zabudowa Długiego Nabrzeża, przeróżne jednostki pływające, bloki, nowocześniejsza zabudowa.

Polecam za dnia jak i po zmroku usiąść na ławce, wczuć się w klimat i zakochać w tym miejscu nad Motławą, jego zapachu, odgłosach. Tylko uwaga! To miejsce uzależnia, jestem żywym dowodem 😉

5. Falochron Zachodni w Nowym Porcie

Wyobraź sobie, stajesz na końcu falochronu, wokół Ciebie woda, kanał portowy uchodzi do Zatoki a ta ciągnie się po horyzont. Obserwujesz wraz z innymi wpływające jak i wypływające statki z Portu, cieszysz widokiem Gdańskiego i trójmiejskiego wybrzeża. Szum fal nadaje rytm Twoim myślom, wiatr opowiada morskie historie a specyficzny zapach, uruchamia w Tobie inne niż zwykle reakcje…

A teraz przestań to sobie wyobrażać i zaznaj tego miejsca na żywo. Nie zawiedziesz się.

6. Kamienny narzut na Górkach Zachodnich

Każdy z nas lubi piękne widoki. Wspinamy się na szczyty gór, tracąc mnóstwo sił po to, by później usiąść i oglądać krajobrazy. Jest w Gdańsku miejsce, gdzie dla oglądania cudownego krajobrazu nie jest konieczne wspinać się wysoko w górę, a jedynie podejść z pętli autobusowej jakieś 2 km.

Kiedy staniesz na kamieniach niejako “nad” falochronem, ujrzysz jeden z cudowniejszych widoków, nie tylko w Gdańsku. Ujście Wisły Śmiałej, falochron wbijający się w Bałtyk, kamienie, plaża ciągnąca się w stronę Stogów, las… Obraz chwytający za serce. Sprawdź i się przekonaj.

7. Dolina Radości i okolica

Ostatnim miejscem, które sprawi, że pokochasz Gdańsk, jest Dolina Radości. Masz tutaj polany, wzgórza, długie trasy na spacery jak i rower, doliny, widoki w stronę Zatoki, mnóstwo zieleni, stawy, potoki, ciszę i spokój. Kilka godzin w takim miejscu i jestem pewien, że pokochasz Gdańsk.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Siedem miejsc, które opisałem w artykule skupia się wokół natury, przyrody i widoków. Nie brakuje jednak dwóch miejsc w centrum, gdzie unosi się duch Gdańska.

Postaraj się odwiedzić te miejsca i zastosować do wskazówek, a jestem pewien, że Gdańsk zamieszka w Twoim serduchu na dłużej 🙂

Rzecz jasna miejsc, za które można pokochać Gdańsk jest więcej. Aby sukcesywnie je poznawać, warto polubić moją stronę na facebook’u -> 7 zdjęć z Gdańska (klik) oraz oczywiście śledzić bloga.

Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa