Potencjał ulicy Szerokiej

P
Cześć Przyjaciele!

Szeroka jest jedną z mniej urodziwych ulic Głównego Miasta, tak ze względu na jakość nawierzchni, jak atrakcyjność zabudowy i otoczenia oraz panującego tam klimatu.

Nie można jednak zaprzeczyć, iż powoli, od kilku lat, zyskuje w oczach przechodniów, a zyska jeszcze bardziej. Dzisiaj właśnie o tym, jaki potencjał drzemie w tej przestrzeni.

Co zostało zrobione, a co jeszcze nas czeka?

Zapraszam do lektury!

Szeroka ma potencjał

Ulica Szeroka jest jedną z niewielu ulic Głównego Miasta (druga to Św. Ducha), która tak mocno wychodzi na zewnątrz i pokazuje się od zachodniej strony. Nie przesłania jej zabudowa, jest jedną z głównych ulic odchodzących od Targu Drzewnego. Mogłaby być świetnym spoiwem między Nowymi Ogrodami -> Huciskiem -> Targiem Drzewnym oraz -> Motławą.

Jednakże niewiele osób, mimo dobrego usytuowania, wybiera tę ulicę jako sposób dostania się na Długie Nabrzeże. Dzieje się tak, ponieważ jak napisałem we wstępie, ulica jest mało atrakcyjna wizualnie dla potencjalnych spacerowiczów. Krzywe i połamane chodniki, szare elewacje kamieniczek, mnóstwo zaparkowanych aut, nierówny asfalt, ogólnie rzecz ujmując – chaos.

Zmiany przy ul. Szerokiej w przeciągu kilku ostatnich lat

Do wyglądu samej ulicy i chodników jeszcze wrócę. Teraz prześledzimy inwestycje, jakie w ciągu kilku ostatnich lat miały miejsce przy ul. Szerokiej. Każda z tych zmian pozytywnie wpłynęła na wizerunek omawianej ulicy.

W 2011 roku oddano do użytku Ośrodek Kultury Morskiej, którego elewacja największe emocje budzi od strony Motławy. Jednakże również od strony ulicy Szerokiej, widać ceglaną elewację, która ciekawie współgra z Żurawiem. W moim przekonaniu, to jeden z lepszych współczesnych przykładów architektury w Historycznym Śródmieściu Gdańska.

Kierując się w górę ulicy, bez zachowania chronologii wymienianych inwestycji, chciałbym wspomnieć o remoncie elewacji kamieniczek między ulicami Tokarską a Tandeta oraz kilku naprzeciwko. To efekt projektu “Gdańskie fasady od nowa”, kiedy w 2014 i 2015 roku, wyremontowano kamienice przy ul. Szerokiej. Elewacje zyskały przyjemne kolory, malunki, murale, szyldy, dekoracje nawiązujące do miejsca.

Za wylotem ul. Tandeta, w 2012 roku, oddano do użytku apartamentowiec Kwartał Kamienic. Architektura raczej słaba, jednakże od strony ul. Szerokiej oferująca lokale usługowe. Tych powstało kilka i ożywiły tę część ulicy.

Nieco dalej mamy wgląd w wyremontowaną w 2009 roku ul. Grobla I z Fontanną Czterech Kwartałów i nieporównywalnym z żadnym innym widokiem Kaplicy Królewskiej oraz Bazyliki Mariackiej. Patrząc w prawo, otwiera się przed nami przestrzeń wyremontowanego niedawno Skweru między ul. Szeroką i Świętojańską (niektórzy nazywają go Parkiem Świętopełka, od stojącego tam pomnika). W tym miejscu można poczuć różnicę między nowym a starym typem chodnika (przy okazji remontu skweru, wyremontowano chodnik przy ul. Szerokiej na długości od ul. Grobla II do ul. Szklary).

W ramach projektu Gdańskie fasady od nowa, wyremontowano również kamienice na rogu z ul. Pańską. Warto dodać, że od sezonu 2017/2018 po raz pierwszy na Szerokiej pojawiła się świąteczna iluminacja.

Będzie to jedna najbardziej spektakularnych zmian wyglądu Gdańskich ulic

Wizerunek Szerokiej zmienia się od kilku lat, jednakże najbardziej znacząca zmiana, wyzwalająca potencjał owej ulicy, dopiero nas czeka. Jestem szczerze przekonany, iż będzie to jedno z najbardziej spektakularnych przeobrażeń ulic w Gdańsku. Zaplanowano bowiem remont całej ulicy, począwszy od Targu Drzewnego do Żurawia. Liczę na zastosowanie odpowiedniej jakości materiałów, uporządkowanie parkowania, zieleń oraz małą architekturę. Dodatkowo, jest szansa na zabudowę “działki Dominikanów” o czym możecie przeczytać w TYM (klik) artykule. Fragment Szerokiej przy niezabudowanej działce, działa mocno na minus estetyki całej przestrzeni. Liczę również na kolejne remonty elewacji i więcej gastronomii jak i innych usług. Nie wspominając o linii tramwajowej, która jeździła tutaj przed wojną, a która ożywiłaby ulicę, ulepszając tym samym dostępność komunikacji miejskiej na Głównym Mieście.

Podsumowując

Ulica Szeroka już od kilku lat zmienia swój wizerunek. Obecnie nie zachęca do spacerów, nie robi najlepszego wrażenia, szczególnie porównując do sąsiadujących ulic, Piwnej lub Długiej. Jednakże jej potencjał jest niesamowity i wierze, że Szeroka stanie się ważnym miejscem dla gdańszczan i nie tylko. A o tym niewątpliwie poinformuje Was kolejnym artykułem 🙂

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za poświęcony czas. Uwierzcie, to dla mnie szalenie istotne, iż jest ktoś kto czyta moje przemyślenia na temat Gdańska. Jeśli Was to interesuje, zapraszam do polubienia strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB. Dzielcie się tą treścią z innymi.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć! 

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa