7 nastrojowych ulic i zaułków na Głównym Mieście w Gdańsku

7

Cześć Przyjaciele!

Zazwyczaj, kiedy spacerujemy po Głównym Mieście w Gdańsku, wybieramy znane i uczęszczane przestrzenie. Wiadomo, trzeba się przejść Długą, spojrzeć na Neptuna, pospacerować nad Motławą, zajrzeć na klimatyczną Mariacką czy powędrować Piwną. Właśnie tam spotkamy najwięcej turystów.

Jednak… jest coś między nimi.

Boczne uliczki, placyki, zaułki. Mimo, iż Główne Miasto bardzo ucierpiało w czasie wojny, a odbudowa skupiała się raczej na głównych ulicach prowadzących do Motławy, znajdziemy tutaj kilka wyjątkowo klimatycznych i ciekawych zaułków.

To miejsca, gdzie nie spaceruje wiele osób, miejsca cichsze, często zaskakujące, będące tuż obok tych głośnych i najczęściej odwiedzanych.

Zapraszam do zestawienia siedmiu klimatycznych ulic i zaułków na Głównym Mieście w Gdańsku.

1. Ulica Wełniarska

Uliczka ukryta za fragmentem murów obronnych tuż obok Targu Węglowego. Fajnie jest przejść między Wielką Zbrojownią a Basztą Słomianą i w ten sposób dojść do ul. Długiej. Wełniarską spaceruje niewiele osób, szczególnie po zmroku jest wyjątkowo klimatycznie, a widać z nieco innej perspektywy Wieżę Więzienną i Dwór Bractwa Św. Jerzego.

2. Ulica Plebania

Maleńka uliczka łącząca ul. Mariacką z Podkramarską. Niegdyś otaczała całą Bazylikę Mariacką, dziś biegnie między ogromną bryłą bazyliki i Kaplicą Królewską. Tajemnicza, spokojna, z wyjściem do zupełnie innych przestrzeni.

3. Ulica Pończoszników

Uliczka na zapleczu Długiego Nabrzeża nad Motławą, między Długim Targiem i Chlebnicką. Uroku dodają jej akcenty w postaci bram, z jednej strony mamy Bramę Chlebnicką, z drugiej Bramę Zieloną. Szczególnego znaczenia nabiera nocą, gdyż robi za świetny kontrast uliczki cichej, wąskiej, z położonym tuż obok wiele bardziej przestrzennym, szykownym i pełnym ludzi Długim Targiem.

4. Zaułek Zachariasza Zappio

Zaułek przy Kościele Św. Jana, do którego można wejść przez bramkę od strony ulicy Świętojańskiej oraz Straganiarskiej. Położony w tej części Głównego Miasta, do której raczej niewiele osób zagląda. Polecam to miejsce szczególnie po zmroku, gdyż klimacik jest niesamowity! Grube ceglane mury świątyni, bruk, latarnia tylko trochę doświetlające miejsce.

5. Ulica Złotników

Nie tak dawno wyremontowana uliczka, łączy Szeroką i Św. Ducha. Jest jedną z niewielu prostopadłych do głównych ulic Głównego Miasta, która zyskała obustronną pierzeję kamienic przy odbudowie. Jej atutem jest oś widokowa zakończona masywną wieżą Bazyliki Mariackiej. I za dnia i nocą TEN widok robi wrażenie!

6. Ulica Tandeta

Ulica łącząca Szeroką i Świętojańską, raczej rzadko uczęszczana. W mojej ocenie zasłużyła na zamieszczenie w tym zestawieniu ze względu na fakt, iż idąc w stronę ul. Świętojańskiej, widać wieże Kościoła Św. Jana. Niepozorne, boczne uliczki, właśnie dzięki takiemu zamknięciu osi widokowych, stają się ciekawe i piękne.

7. Ulica Teatralna

Uliczka biegnąca między Teatrem Wybrzeże a Starą Apteką. Z jednej strony wychodzi na ul. Św. Ducha, z drugiej na Targ Węglowy. Warto zwrócić uwagę choćby na piękny herb Gdańska nad portalem wejściowym do Starej Apteki. Po niedawnym remoncie, kiedy Teatralna zyskała ładne iluminacje, warto tam zajść po zmroku.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dzięki wielkie za wizytę na blogu! Te małe uliczki bądź zaułki to również elementy tworzące klimat Gdańska. Zaglądajcie tam, łapcie widoki i róbcie zdjęcia tego co zwróciło Waszą uwagę.

Po więcej nietuzinkowego Gdańska zapraszam na fanpage -> 7 zdjęć z Gdańska

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa