16 atrakcji Gdańska, które TRZEBA zobaczyć/przeżyć!

1

Cześć Przyjaciele!

Myślę, że wielu z nas zwiedza miasta na podstawie przeróżnych atrakcji. Niektóre z nich są bardziej, inne mniej znane, ale jedno jest pewne, pozwalają spojrzeć na miasto z wielu perspektyw, dając pełniejszy jego obraz.

Przygotowałem dla Was spis 16 atrakcji w Gdańsku, których trzeba doświadczyć.

Zapraszam do lektury!

1. Tramwaj Wodny

W Gdańsku funkcjonują dwie linie tramwaju wodnego. Linia F5 zabierze Was z Targu Rybnego na Westerplatte i Falochron Zachodni w Nowym Porcie (z dojściem do Brzeźna), z kolei linia F6 zabierze Was z przystani przy Żabim Kruku na Górki Zachodnie i Wyspę Sobieszewską. Chcąc poznać Gdańsk od strony wody, zobaczyć Stocznię, miejsca przepełnione naturą, mniej znane przystanie jachtowe, warto skorzystać. Bilety kupicie i zarezerwujecie TUTAJ.

Niestety, z tego co można przeczytać w TYM artykule, w tym roku tramwaj wodny NIE KURSUJE.

2. Ogólnodostępne punkty widokowe (koło widokowe, wieże kościołów)

Miasto widziane z poziomu ulic, placów, parków i skwerów, to zupełnie inne miasto, aniżeli to widziane z wysokości. W zależności od wysokości, również mamy pewne różnice, tak samo biorąc pod uwagę z którego budynku oglądamy miasto.

Jedno jest pewne, warto odwiedzić w Gdańsku kilka takich punktów widokowych.

Z Wieży Więziennej jest najlepszy widok na ulicę Długą, z wieży Ratusza doskonale widać całą Bazylikę Mariacką, z wieży Bazyliki świetnie prezentuje się zestawienie Starego Miasta ze Stocznią i dalszym obszarem miasta oraz Zatoką Gdańską, z wieży Kościoła Św. Katarzyny jest najlepszy ogląd Głównego Miasta, zaś z koła widokowego na Ołowiance super przyglądać się Motławie. Będąc w Gdańsku kilka dni, serio warto każdego z nich wejść na inny punkt widokowy.

3. Muzea (ECS, MIIWŚ, Narodowe, Gdańska)

Muzea stanowią doskonałą bazę wiedzy o mieście, regionie, a nawet kraju. W Gdańsku jest kilka ciekawych miejsc i gorąco zachęcam do odwiedzenia kilku z oddziałów Muzeum Gdańska – Muzeum Bursztynu, Uphagena, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa), oddział sztuki dawnej Muzeum Narodowego, Europejskie Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej. Warto również zajrzeć do nieco innych, a również ciekawych i ważnych jak: Piwnica Romańska, Muzeum Poczty Polskiej, Sołdek czy Muzeum Nauki Gdańskiej.

4. Kajak

Wypożyczenie kajaka w Gdańsku jest świetnym pomysłem. Możecie zrobić sobie 1-2 godzinną wędrówkę po Motławie, przy Głównym Mieście, Ołowiance i Wyspie Spichrzów (trasę macie w TYM wpisie), możecie również spędzić w kajaku cały dzień, pływając po dawnej fosie Dolnego Miasta i Motławą między Olszynką a Orunią. Coś fantastycznego i zupełnie inna perspektywa postrzegania miasta.

5. Plaże

Plaże od zawsze przyciągały przyjezdnych, stanowiąc jedną z głównych atrakcji miasta. Możliwość opalania się, kąpieli, spacerów, spędzania wieczorów przy zachodzie słońca, to główne sposoby spędzania czasu na plażach. W Gdańsku mamy ponad 20 km plaż, od mocno zatłoczonych (w sezonie) pod niemal puste (również w sezonie).

6. Rowerem po Wyspie Sobieszewskiej

Wyspa Sobieszewska jest najpiękniejszą atrakcją przyrodniczą Gdańska. Odkrywanie jej walorów rowerem, to niesamowite przeżycie! Możecie jechać nad Martwą Wisłą, lasami, zaglądać na piękne plaże, odwiedzić dwa rezerwaty przyrody: Ptasi Raj i Mewia Łacha. Miejsce, któremu spokojnie poświęcicie cały dzień.

7. Zabytki (Żuraw, Bazylika Mariacka, Dwór Artusa, Neptun, Zbrojownia)

Przyjeżdżając po raz pierwszy do Gdańska, nie można uciec od najważniejszych zabytków. I nawet nie warto, ponieważ są to cudowne budynki! Żuraw, czyli nawiększy średniowieczny dźwig Europy, Bazylika Mariacka, czyli największa gotycka, ceglana świątynia na świecie, Dwór Artusa z najwyższym piecem kaflowym w Europie, fontanna Neptuna, czyli symbol Gdańska czy Wielka Zbrojownia, czyli cudo w stylu manieryzmu niderlandzkiego.

8. Hevelianum

Hevelianum to centrum nauki, skryte w budynkach fortu Góry Gradowej. W zabytkowych wnętrzach zwiedzicie wystawy interaktywne, m.in.: “Z energią!”, “Dookoła Świata”, “Wehikuł czasu – człowiek i pocisk” lub “Zabawy z historią”. Dodatkowo lokalizacja centrum, z licznymi punktami widokowymi, stanowi świetne miejsce do spędzenia czasu.

9. Twierdza Wisłoujście

Twierdza Wisłoujścia strzegła swego czasu wejścia do Gdańska od strony morza. Obecnie można ją zwiedzać wraz z przewodnikiem w okresie letnim. Przewodnik dobrze nakreśli historię tego wyjątkowego nie tylko w Gdańsku obiektu. Więcej o Twierdzy Wisłoujście, przeczytacie TUTAJ.

10. Stadion Energa

Z początku “Baltic Arena”, później PGE Arena, obecnie Stadion Energa – stadion zbudowany na potrzeby Euro 2012. W moim guście, najładniejszy w Polsce. Można go zwiedzić wraz z przewodnikiem, który pokaże różne ciekawe miejsca. Więcej informacji TUTAJ.

11. Stocznia

Stocznia stanowi dość ciekawą atrakcję Gdańska, wyróżniając miasto na tle innych. Na własną rękę możecie zwiedzić Stocznie Cesarską, w czerwcu w dniu stoczniowca można wejść do Stoczni Remontowej, świetnie widać Stocznie z tramwaju wodnego linii F5. Dodatkowo są organizowane spacery z przewodnikiem po Stoczni, można również popłynąć w grupie kajakami, oglądając z poziomu wody zachód słońca przy żurawiach.

12. ZOO, Pachołek i Park Oliwski

Oliwa jest kolejną dzielnicą z kilkoma ciekawymi atrakcjami, których warto spróbować. Poczynając od Parku Oliwskiego, jednego z ładniejszych parków w Polsce, Katedrę Oliwską ze słynnymi organami, wzgórze Pachołek z fantastycznym widokiem na miasto, aż po Ogród Zoologiczny, największy powierzchniowo w Polsce.

13. Latarnia Morska

Kolejną atrakcją Gdańska, jest latarnia morska w Nowym Porcie. Można ją zwiedzać, a z góry podziwiać piękny widok na ujście kanału portowego do Zatoki Gdańskiej.

Niestety, obecnie, póki co, latarnia jest nieczynna.

14. Pomnik Obrońców Wybrzeża

Z latarni morskiej dobrze widać Westerplatte, gdzie najważniejszym miejscem jest Pomnik Obrońców Wybrzeża. Ten postawiony w 1966 roku pomnik, upamiętnia Polskich obrońców wybrzeża we wrześniu 1939 roku.

15. Sky bary/restauracje na wysokości

Mamy w Gdańsku kilka tego typu miejsc, które zapewniają jedzenie i picie z pięknym tłem w postaci widoków z wysokości. Dwa sky bary znajdują się na Wyspie Spichrzów, jeden bar na dachu Hotelu Hilton, restauracje w Ośrodku Kultury Morskiej, na dachu Marina Club Hotel czy w “zieleniaku” na 16 piętrze.

16. Molo

Molo w Gdańsku nie jest tak imponujące jak to w Sopocie, aczkolwiek stanowi jedną z atrakcji Gdańskiego wybrzeża. Spacer na sam koniec pomostu, wpatrywanie się w morze, oglądanie plaż, to coś pięknego.

Kilka (ważnych) słów na koniec

To napewno nie wszystkie atrakcje w Gdańsku, ale takie, które przyszły mi najszybciej do głowy. Jeśli czegoś nie próbowaliście, nie dajcie się dłużej namawiać.

Zachęcam do śledzenia mnie na facebook’u, klikając LUBIĘ TO poniżej 🙂

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa