7 pięknych miejsc na krańcach Gdańska

7

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk to miasto położone na 262 km2 powierzchni. Rozciąga się między terenami Żuław, Mierzeją i morenowymi wzgórzami. Z racji miasto jest szalenie ciekawe również na jego krańcach.

Przy granicy Gdańska, znajdziecie wiele pięknych, naturalnych, często mało znanych miejsc. Z tego względu pomyślałem, że czas je pokazać w osobnym wpisie.

W niniejszym wpisie, mam dla Was 7 pięknych miejsc na obrzeżach Gdańska.

1. Osowa – Góra Studencka (180 metrów n.p.m.)

Najwyżej położony punkt miasta na granicy Gdańska i Gdyni. Odkryłem to miejsce z Martą w ramach wędrówki po Osowej (do zobaczenia TUTAJ). Jest to sam kraniec Gdańska, zapewniający przepiękny widok na Jezioro Wysockie! Warto tam przyjść i zobaczyć ten wspaniały pejzaż.

2. Osowa – Jezioro Wysockie

Wspomniałem już wyżej o Jeziorze Wysockim i nie sposób nie wpisać tego cudownego miejsca do owej listy. Leży ono bowiem w połowie na terenie Gdańska i w połowie na terenie Chwaszczyna. Zatem mamy do czynienia z granicą miasta. Nie wszędzie można dojść nad samą wodę, aczkolwiek jest taka możliwość. Spokój, zieleń, woda. Czego chcieć więcej?

3. Wyspa Sobieszewska – Rezerwat “Mewia Łacha”

Przenosimy się niemal 33 km w linii prostej na drugi koniec miasta. Wymieniając miejsca “na krańcach Gdańska”, nie sposób pominąć “Mewiej Łachy”. Docierając do ujścia Wisły, człowiek czuje się totalnie wyjęty z miasta. Widok na rzekę, wydmy, plażę, morze, koi nerwy, daje ułożyć myśli i zapewnia namiastkę dalekich wyjazdów.

4. Wyspa Sobieszewska – dziki teren nad Przekopem Wisły

Zostajemy na Wyspie Sobieszewskiej, przenosząc się około 6 km na południe. W ramach zeszłorocznej wycieczki “Na koniec Gdańska” z Martą i Michałem (do zobaczenia TUTAJ), zawędrowaliśmy na południowy brzeg przy wejściu do portu dla lodołamaczy. Zieleń i woda, pełnia spokoju, żadnych oznak miasta, gonitwy. Coś pięknego.

5. Olszynka – zlewisko Motławy, Raduni i Czarnej Łachy

Przemieszczamy się jakieś 15 km z nad Przekopu Wisły, na granicę Gdańska i Gminy Pruszcz Gdański. Właśnie tutaj zlewają się Motława, Radunia i Czarna Łacha. Teren zupełnie inny, aniżeli w poprzednich punktach, co tylko pokazuje różnorodność krajobrazową krańców Gdańska. Można tutaj przyjechać rowerem, można dopłynąć kajakiem.

6. Święty Wojciech

Tym razem nie myślę o konkretnym miejscu, a całej dzielnicy. Święty Wojciech położony jest na granicy z Pruszczem Gdańskim. Tędy wiele osób wjeżdża do Gdańska, widząc od samego początku ciekawe krajobrazy. Połączenie Kanału Raduni, Kościoła Św. Wojciecha, morenowych wzgórz i widoków z nich się rozciągających, dobrze świadczy o tym krańcu Gdańska.

7. Smęgorzyno – ambona widokowa przy ul. Tuchomskiej

Siódmym i ostatnim pięknym miejscem na krańcu Gdańska, które pokażę Wam w tym wpisie, jest ambona widokowa przy ul. Tuchomskiej. Odkryłem to miejsce i uroczy widok w ramach “miejskiej podróży”, którą znajdziecie TUTAJ.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Przede wszystkim DZIĘKUJĘ Wam za wizytę na blogu i lekturę tego wpisu. Za każdym razem pragnę choć trochę Was zainspirować, otworzyć na nowe miejsca i pokazać, że Gdańsk to wspaniałe krajobrazy, duża różnorodność i warto ją odkrywać.

Zachęcam do wypisywania swoich ulubionych miejsc na krańcach Gdańska, a może uda się zebrać kolejną siódemkę i zrobię drugą część takich miejscówek.

Zapraszam również na FACEBOOK’a, gdzie niemal codziennie dodaje zdjęcia Gdańska, opisuje miasto bądź dzielę przemyśleniami. Możecie dać “lajka” niżej 😉

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa