7 najpiękniejszych miejsc na Górkach Zachodnich (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno i Ujeścisko. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Czternastą dzielnicą są Górki Zachodnie!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Górkach Zachodnich! To przepiękna dzielnica od trzech stron otoczona wodą, wypełniona lasami, pełna jachtów, z piękną plażą i widoczkami takimi, że hoho. Przekonajcie się!

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam z artykule:

1. Źródlana Góra

Źródlana Góra to wydma o wysokości 22 metrów n.p.m. z której zobaczycie fascynujący naturalny krajobraz. Widok w stronę południowo-wschodnią to połączenie Wisły Śmiałej i Wisły Martwej, zaś patrząc w kierunku północno-wschodnim mamy krajobraz na który składają się Wisła Śmiała, Kamienna Grobla z XIX wieku, Jezioro Ptasi Raj, Mierzeja Messyńska oraz morze. Jeden z piękniejszych widoków nie tylko w Gdańsku.

Góra Źródlana
Widok ze Źródlanej Góry w stronę Martwej Wisły

2. Bursztynowe Jeziorko

Bursztynowe jeziorko ukryte jest w lesie na Górkach Zachodnich. To niewielki zbiornik wodny o powierzchni 4 ha. Podaje to miejsce ze względu na jego naturalny charakter, totalne niemal odcięcie od miasta i niezwykłe odgłosy natury.

3. Ulica Przełom

Ulica Przełom w południowej części dzielnicy jest mniej oczywistym, ale moim zdaniem wartym odwiedzenia miejscem. Ulica na pewnym odcinku biegnie nad brzegiem Martwej Wisły, w rejonie Jachtklubu Morskiego “Neptun” oraz Stoczni “Wisła”. Mało kto tutaj zachodzi, a widoczki na Zagroble oraz w kierunku Wyspy Sobieszewskiej są zacne.

4. Plaża

Na Górkach Zachodnich, które od trzech stron są oblane wodą, jest oczywiście plaża. Jedna z piękniejszych. Jej atutem jest odległość od centrum miasta, drzewa wyrastające z piasku i oczywiście widok na dzikie wybrzeże. Niech zdjęcia mówią same za siebie.

5. Plaża nad Wisłą Śmiałą i ujście do morza

Plaża nad morzem nie jest jedyną na Górkach Zachodnich! Drugą, mniejszą, znajdziecie nad Wisłą Śmiałą. Cudownie oglądać z tej perspektywy Wisłę Śmiałą, jachty w Narodowym Centrum Żeglarstwa oraz falochron na Górkach Wschodnich. Dodatkowo, warto podejść do samego ujścia Śmiałej Wisły i się rozejrzeć. Czy są piękniejsza widoki?

6. Użytek ekologiczny “Zielone wyspy”

To największy (około 33 ha) w granicach Gdańska kompleks nadrzecznych szuwarów. Znajdują tutaj schronienie gatunki ptaków objęte w Polsce ochroną. Znajdziecie to miejsce przy ulicy Stogi, wiodącej na plażę i do przystani żeglarskich. Urocze, spokojne, pełne natury.

7. Ulica Kutnowska

Ulica Kutnowska biegnie nad samym brzegiem Martwej Wisły. Urocze domki, dzika roślinność, woda, łódki, stwarzają sielankowy klimat. Mnie to miejsce “siadło” gdy tylko pierwszy raz je zobaczyłem i pomyślałem, że mamy w Gdańsku prawdziwe skarby.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Poznając te miejsca, zobaczycie jakie są Górki Zachodnie. A są mega ciekawą częścią miasta, gdzie zaznacie masy zieleni, cudnych krajobrazów i cudownej natury.

Już w kolejny czwartek opiszę Wam trasę zwiedzania Górek Zachodnich.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa