Lipce i Św. Wojciech – 7 miejsc, które warto zobaczyć (projekt dzielnicowy)

L

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze i Stogi. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Siedemnastą dzielnicą są Lipce i Św. Wojciech!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Lipcach i Św. Wojciechu! Połączyłem te dwie części miasta, bowiem razem mają 7 mocnych i ciekawych miejsc, osobno niekoniecznie. Oczywiście Orunię pokazałem osobno.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:

1. Kanał Raduni (Dwór, Dom Podcieniowy, Kościół)

XIV-wieczny Kanał Raduni jest atrakcją kilku dzielnic Gdańska. Raz, że to wyjątkowy zabytek zbudowany przez Krzyżaków, a dwa, że tereny nad kanałem to piękne krajobrazy i zabudowa. Idąc wzdłuż Kanału Raduni można ujrzeć tzw. “Lwi Dwór” czyli najstarszy (początek XVII wieku) dom podcieniowy w regionie. W Św. Wojciechu zaś świątynię pod wezwaniem Św. Wojciecha, której historia sięga czternastego stulecia.

2. Park Ferberów

Zabytkowy park położony na skarpie wysoczyzny, założyła rodzina Ferberów. Znajduje się na zachód od Kanału Raduni, kryjąc dwa tajemnicze stawy oraz alejki. Warto odwiedzić to nieco zapomniane miejsce.

3. Wzgórze nad Południową Obwodnicą Gdańska

Na terenie Lipiec na południe od Południowej Obwodnicy Gdańska znajdziemy pokaźne wzgórze z widokiem. Ciekawie z tej perspektywy prezentuje się POG, położone daleko centrum miasta oraz inne dzielnice Gdańska.

4. Rzeka Radunia

Był Kanał Raduni, czas na rzekę o tej samej nazwie. Radunia płynie na wschód od Traktu Św. Wojciecha mając całkiem bystry nurt. W mojej ocenie to piękne miejsce.

5. Widok numer XVII

Program “Spojrzenie na Gdańsk” dał nam wiele PRZEPIĘKNYCH punktów widokowych. Niektóre znałem wcześniej, inne były nowością. Św. Wojciech również ma swój oficjalny punkt widokowy oznaczony numerem XVII. To chyba najbardziej Żuławski widok, bowiem patrząc na wschód nie widać niemal nic tylko ciągnące się równo pola. Jednakże widać stąd również panoramę centrum miasta.

6. Wzgórze przy ROD “Przyszłość”

Mam na myśli teren na północ od Ogródków Działkowych “Przyszłość”. Zaletą tego miejsca jest odosobnienie, naturalny krajobraz i bliskość głównej arterii (w tym autobusów). Zachęcam do odwiedzenia szczególnie latem.

7. Ostróżek

Ostróżek to dziki pagórkowaty teren zielony mniej więcej między Św. Wojciechem a Południową Obwodnicą Gdańska na zachód od Kanału Raduni. Odkryłem to jakże piękne miejsce w 2016 roku i opisałem na blogu, co możecie zobaczyć TUTAJ.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że znacie każde z powyższych miejsc na Lipcach i w Św. Wojciechu, a jeśli nie, warto to nadrobić.

W następny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę po Lipcach i Św. Wojciechu.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Intragrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa