Zdjęcia Gdańska z drona #4 – Pojezierze Kaszubskie, Gdańskie Żuławy i Mierzeja Wiślana – natura w Gdańsku

Z

Cześć Przyjaciele!

Witam Was w serii wpisów, w których pokazuje Gdańsk widziany z drona.

W serii “Gdańsk z lotu drona”, zobaczycie po 7 ujęć Gdańska z wykorzystaniem drona. Będę łączył przeróżne miejsca, dodając do nich stosowny komentarz.

Moim celem jest pokazanie jeszcze innego, nowego spojrzenia na miasto. Wierzę, że nie raz Was zaskoczę.

Zaufajcie mi, mnóstwo miejsc z poziomu chodnika wygląda zwyczajnie, ale gdy tylko poleci się trochę w górę… 😉

Zapraszam do CZWARTEGO wpisu z serii “Gdańsk z lotu drona”! Poprzednie, znajdziecie niżej:

W niniejszym wpisie, zobaczycie kilka ciekawych i cudnych miejsc, które pokazują, jak Gdańsk jest piękny i różnorodny. Przyjrzymy się uwarunkowaniom naturalnym naszego miasta. Pokażę Wam morenowe wzgórza i doliny, plaże oraz tereny Żuławskie.

Zapraszam do zdjęć i lektury!

1. Gdańsk czy południe Polski?

Morenowe wzgórza, między nimi dolinki. Masa zieleni, czystego powietrza. Spora naturalna przestrzeń całkiem blisko głównej arterii nie tylko Gdańska – a całego trójmiasta. Oliwska Dolina Czystej Wody z wysokości prezentuje się równie pięknie jak z poziomu gruntu. Patrząc na to zdjęcie i nie wiedząc, że to Gdańsk, można by pomyśleć, że to gdzieś na południu Polski.

2. Między lasami a morzem

Spojrzenie w drugą stronę, w kierunku Zatoki Gdańskiej. Na dole Dolina Czystej Wody, kawałek dalej Dolina Radości, wyraźnie widoczne morenowe wzgórza i na horyzoncie morze. Z tej perspektywy doskonale widać, jak ZIELONA jest Oliwa. To dzielnica zatopiona w naturze.

3. Gdańskie Żuławy

Na terenie Gdańska (w obrębie administracyjnych granic) znajdziecie trzy zupełnie różne od siebie naturalne krajobrazy. Pierwszy – Pojezierze Kaszubskie – zobaczyliście na dwóch poprzednich ujęciach. Fotografia poniżej przedstawia Gdańskie Żuławy. Tereny, na których rozpostarły się dzielnice – Olszynka i Orunia (granicą jest widoczna na zdjęciu rzeka Motława). Jednakże cały czas można poczuć TO COŚ. Motława i jej dzikie brzegi, bujna zieleń, pola uprawne. To wszystko w granicach miasta Gdańska.

4. Zachód słońca na Górkach Zachodnich

Górki Zachodnie to bez wątpienia śliczna część miasta. Bardzo zielona, z trzech stron posiadająca dostęp do wody (Martwa Wisła, Wisła Śmiała i Zatoka Gdańska) i położona na Mierzei Wiślanej. Na “górkach” znajdziemy jedną z ładniejszych plaż w okolicy, nie aż tak zatłoczoną, a klimatyczną. Taka jest właśnie ta część Gdańska – nastrojowa np. jeśli towarzyszy nam zachód słońca, naturalna, pełna miejsc na spacery i dająca wytchnienie.

5. Brzegiem morza…

Drugie ujęcie z Górek Zachodnich, pokazuje plaże i morze. To styk wody i lądu. Nadmorskie położenie Gdańska miało decydujący wpływ na to, jakie było i jest to miasto. Dzięki temu położeniu Gdańsk stał się najbogatszym miastem Polski i prawdziwym rajem dla chętnych robić interesy. Bogactwo skutkowało zatrudnianiem najlepszych architektów, których dzieła możemy podziwiać do dzisiaj. Warto o tym pamiętać, pluskając się w morzu.

6. Nowa Motława

Spojrzenie z drona na Kamienną Śluzę z pierwszej połowy XVII wieku i Nową Motławę, przekopaną w drugiej połowie XVI wieku. W głębi dobrze widoczne znane obiekty w ścisłym centrum miasta. Często odwiedzane. A jak często turyści zaglądają w te rejony? Można tutaj przyjść, przyjechać rowerem bądź kajakiem. Warto poszerzać horyzonty.

7. Westerplatte pierwszy raz dronem

Ostatnie tym razem ujęcie z drona to widok na fragment plaży i bulwar na Westerplatte. Półwysep Westerplatte to kolejne jakże ciekawe miejsce w Gdańsku. Interesujący ze względu na swoją odrębność, więc każda wyprawa tam, to rzeczywiście WYPRAWA. To miejsce o bardzo interesującej historii. Kilkaset lat temu Westerplatte… nie było. Z biegiem czasu łachy piasku połączyły się ze sobą i po utorowaniu Nowego Toru Wodnego (Neufahrwasser – XVII-XVIII wiek) Westerplatte na dobre stało się półwyspem. W XIX wieku działał tutaj zakład kąpielowy, był Dom Zdrojowy i molo. Wiek dwudziesty przyniósł straszne wydarzenia, ale o tym wspomnę przy innej okazji.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę tego wpisu. Wierzę, że każde z siedmiu powyższych zdjęć, przyniosło nowe spojrzenie na Gdańsk oraz pokazało, że jest on ciekawym i pięknym miastem.

Więcej zdjęć (również z drona), opisów miasta i przemyśleń, znajdziesz TUTAJ.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa