7 styczniowych fotek Gdańska – urocze miejsca i przemyślenia

7

Cześć Przyjaciele!

Styczeń okazał się dla mnie świetnym początkiem roku jeśli idzie o kontakt z Gdańskiem. Odwiedziłem kilka jakże interesujących i uroczych miejsc, zrobiłem wiele zdjęć, choć trochę nacieszyłem i nasiąknąłem atmosferą miasta.

Mam dla Was siedem ujęć, które dość dobrze pokazują jaki był ten mój styczeń w Gdańsku. To jednocześnie super miejsca, inspiracja oraz nowe spojrzenie na to wszystko co znamy pod nazwą Gdańsk.

Zapraszam serdecznie do uczty! 🙂

1. Rzygacze z ulicy Mariackiej

Każdy rzygacz z osobna i wszystkie razem – na Mariackiej są bardzo ważnym elementem krajobrazu uliczki. Wyobraźcie sobie, że ich nie ma. Co prawda Mariacka jest piękna z różnych innych względów. Łączy nabrzeże nad Motławą z największą świątynią w mieście (i nie tylko). Obojętnie w którą stronę idąc, mamy przepiękne zamknięcie osi widokowej. Obustronna pierzeja kamieniczek dodaj uroku. Jednak to właśnie przedproża i rzygacze sprawiają, że Mariacka ma “to coś”.

2. Miasto w mieście

W Gdańsku można znaleźć więcej niż jedno miasto. Nie dosłownie, ale można. Cechą charakterystyczną naszego miasta jest to, że przez wieki, prócz tego właściwego centrum miasta, wykształciły się inne “centra”.

Wyobraźcie sobie, że nie znacie Gdańska i dzielnic miasta. Spoglądacie na poniższe zdjęcie. Pomyślelibyście, że to jedna z dzielnic dużego miasta czy może jakieś niewielkie miasteczko?

Właśnie to mnie w Gdańsku ujmuje. Takich “miast w mieście” mamy więcej. Dajcie znać jakie dzielnice uważacie za “miasto w mieście” 🙂

3. Plac, z którego Gdańsk jest ładny

Niewiele jest w Gdańsku miejsc z takim wielkomiejskim klimatem. Placów, z których miasto prezentuje się dostojnie, miejsko, ciekawe i pięknie. Niestety przez II Wojnę Światową i czas po wojnie, straciliśmy masę kamienic i budynków, które tworzą MIASTO. Później nie było lepiej, bowiem poszerzano ulice kosztem zabudowy bądź budowano całkiem nowe szerokie arterie.

Jeśli chodzi o aspekt poczucia miejskości, zadbania przestrzeni publicznej czy czystości, jest słabo. Wystarczy pojechać do oddalonej o 160 km Bydgoszczy i to poczuć. Nie wspominając o Wrocławiu, Krakowie.

Z tego względu cieszy mnie ten plac. Całe Forum Gdańsk uważam za szkodnika, ale ten plac jest super. Bowiem niewiele jest miejsc w mieście (miejskich miejsc w Śródmieściu), które dają poczuć, że Gdańsk jest ładny, estetyczny, zadbany, ma ciekawą zabudowę.

4. Wschód słońca

W styczniu dwa razy wybrałem się na wschód słońca. Jednego razu pogoda dopisała i tak jak widać poniżej, był piękny wschód. Drugim razem nie widziałem nic prócz chmur. Dla mnie jednak każdy raz gdy mogę oglądać swój Gdańsk jest pięknym czasem. Czy świeci słońce czy też są chmury.

Tak samo jak patrzę na ukochaną osobę. Czy świeci słońce, czy pada deszcz, kocham.

5. Dom Zdrojowy w Brzeźnie

Wyremontowany Dom Zdrojowy w Brzeźnie to dobry przykład tego, jak wiele tracimy. W tym przypadku zachowaliśmy przepiękny budynek, został gruntownie wyremontowany. Cieszy oko, pełni nowe funkcję, jest częścią historii dzielnicy i jej nową atrakcją, zaś teren wokół miłym zieleńcem.

Jednak… jak wiele przeróżnych budynków nie przetrwało? Jak wiele straciło swoją szansę?

6. Ulica i ludzie

Zazwyczaj robię zdjęcia budynków, ulicom, widokom, przeróżnym miejscom. Jednakże każde z miejsc bez ludzi nie miałoby sensu. To tak jakby zbudować piękny, duży dom, ale stałby pusty. Dopiero ludzie nadają miejscu klimatu, dodają koloru, życia. Poza tym, przecież niemal wszystko co miejskie, powstało dzięki ludziom.

7. Dolne Miasto i stara nowa zabudowa

Dolne Miasto było rewitalizowane już w 2015 roku. Obecnie trwa drugi etap rewitalizacji. Prócz tego działa TBS Motława. Poniższa kamienica jeszcze niedawno popadała w ruinę, zaś obecnie może robić za przykład. Co ciekawe, zachowano jedynie fasadę frontową i ją odremontowano. Zaś całą resztę zbudowano od nowa. Co sądzicie o takim remontowaniu starych kamienic?

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam serdecznie za wizytę na blogu i lekturę tego wpisu. Mam nadzieję, że zdjęcia i opisy się Wam spodobały i wrócicie przeczytać inne wpisy.

Serdecznie zapraszam na swój fanpage 7 zdjęć z Gdańska na FB oraz konto na IG – 7_zdjec_z_gdanska

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

  • odnośnie drugiego zdjęcia to właśnie jest mniej więcej centrum miasta, wchłoniętego później przez Gdańsk, więc to nie taka wielka pomyłka, w 1874 Oliwa zyskała prawa miejskie, a włączona do Gdańska została w 1926

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa