Siedem ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #23

S

CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to najchętniej wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, DWUDZIESTE TRZECIE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Stokłosy – Kokoszki

Ulica Stokłosy znajduje się w zachodniej części miasta w dzielnicy Kokoszki. Jej okolica to wciąż budujące się magazyny oraz mocno uczęszczane ulice (np. ul. Kartuska). Jednakże ona sama jest zgoła odmienna. Swój bieg zaczyna przy ulicy Kartuskiej, gdzie wciąż słychać ryk silników, ale już kawałek dalej nabiera innego klimatu. Kocie łby, szpalery starych, wysokich drzew, łąki i las na dalszym planie. Z kolei dalej czeka niespodzianka – Dwór Kokoszki.

2. Ulica Źródlana – Jasień

Ulica Źródlana jest jedną z ulic dzielnicy Jasień. Zaczyna swój bieg od ulicy Kartuskiej i prowadzi do jeziora Jasień. Jak jest po drodze? Działkowo 😉 Na początku z jednej strony, zaś później z obu stron krajobraz wypełniają ogródki działkowe. Miłe okoliczności. Mnie super się tędy jeździ rowerem.

3. Ulica Szymbarska – Łostowice

Ulica Szymbarska jest jedną z kilku spokojnych uliczek tworzących sieć osiedla położonego na zachód od zbiornika retencyjnego “Wielkopolska”. Tak się składa, że właśnie ul. Szymbarska jako jedyna biegnie w kierunku wymienionego wyżej zbiornika. Tłem dla spaceru jest więc uroczy obrazek. Jakby tego było mało, uliczka na krótkim odcinku (100 metrów) opada o 10 metrów, co potęguje efekt.

4. Ulica Kolonia Anielinki – Stare Szkoty

Kolonia Anielinki to pod kątem położenia kolejna bardzo ciekawa ulica. Na odcinku kilkuset metrów zmienia klimat i krajobraz. Swój bieg zaczyna przy ul. Cienistej, skąd trzeba wejść dość stromą górką (24 metry przewyższenia na 200 metrach drogi), by ujrzeć Szaniec Jezuicki. Zabytkowy XIX-wieczny fort zbudowany przez Prusaków z każdej strony otacza nasza bohaterka – ul. Kolonia Anielinki. Z kolei zachodnia część ulicy to równa, asfaltowa alejka między ogródkami działkowymi. Sporo ciekawego jak na kilkaset metrów.

5. Ulica Kramarska – Główne Miasto (Śródmieście)

Biorąc pod uwagę te uliczki, które zlokalizowane są na terenie zabytkowego Śródmieścia, w tym przypadku Głównego Miasta, Kramarska to jedna z PIĘKNIEJSZYCH uliczek w Gdańsku. Łączy ona Długi Targ z ul. Piwną. Ma zaledwie 50 metrów długości, jednakże jak wiele odczuć może nam towarzyszyć w czasie tego krótkiego spaceru. Idąc w stronę ulicy Piwnej na jej osi stoi Bazylika Mariacka, a dokładniej strzeliste, ceglane wieżyczki nakryte spiczastymi hełmami. Są one tłem dla uroczych kamieniczek. Jeśli zaś się obrócimy i podejdziemy kawałeczek, po prawej stronie ujrzymy fragment Ratusza Głównego Miasta, na wprost “królewskie” kamieniczki, zaś po lewej dumnego Neptuna. Uliczka, która ROBI WRAŻENIE.

6. Ulica Letnicka – Letnica

Ulica Letnicka jest przedłużeniem ulicy Starowiejskiej i biegnie z Letnicy w kierunku Nowego Portu i Brzeźna. Poprowadzona między dawnym jeziorem “Zaspa” oraz torami kolejowymi, nie stanowi specjalnej atrakcji. Dlaczego więc jest w tym zestawieniu? Pragnę pokazać, iż Gdańsk to RÓŻNORODNOŚĆ! Poprzednia uliczka Kramarska w porównaniu do Letnickiej jest ZUPEŁNIE inna. Bo Gdańsk jest różnorodny, ciekawy, sprzeczny, daleki od utartych schematów myślenia. A poza tym uważam, że WARTO poznać każdą ulicę w naszym pięknym mieście.

7. Ulica Słoneczna – Oliwa

Ostatnią ulicą w dwudziestym trzecim zestawieniu “7 ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk” jest ulica Słoneczna w Oliwie. Jedna z brukowanych uliczek o charakterze willowym. Jej dominantę stanowi Wzgórze Pachołek, które niejako wyrasta na osi ulicy Słonecznej. Piękna architektura plus świetne tło i mamy efekt jak niżej.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już DWUDZIESTE TRZECIE zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk. A powyższe dobitnie o tym świadczą!

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u oraz obserwowania profilu 7 zdjęć z Gdańska (klik) na instagramie. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa