9 najpiękniejszych miejsc nad Kanałem Raduni w Gdańsku <3

9

Cześć Przyjaciele!

Kanał Raduni jest mniejszym i często pomijanym w miejskich wyprawach bratem Motławy. Napisałem nawet kiedyś artykuł ukazujący różnice między Kanałem Raduni a Motławą. I tak jak nad Motławą spacerował, spaceruje lub będzie spacerował każdy mieszkaniec i turysta, tak o Kanale Raduni nie można tego napisać.

XIV-wieczny Kanał Raduni przepływa przez Historyczne Śródmieście w nieco mniej oczywistych miejscach, następnie Zaroślak, Stare Szkoty, Orunię, Lipce i Św. Wojciech. Płynie również przez Pruszcz Gdański, ale w tym zestawieniu to nas nie interesuje.

Nad Kanałem Raduni jest PIĘKNIE! Serio. Nowa miejska zabudowa, znane i budzące podziw zabytki, uliczki, cudne pejzaże oraz naturalne krajobrazy.

Aby zachęcić Was do spacerów nad Kanałem Raduni (najlepiej na całej długości), przygotowałem 9 najpiękniejszych miejsc zlokalizowanych tuż obok kanału lub widoków z kanałem w roli głównej.

Zapraszam serdecznie do lektury i zdjęć 🙂


1. Stojąc nad ujściem Kanału Raduni do Motławy

Pierwsze miejsce to dokładnie XIX-wieczny Most Wapienniczy. Właśnie pod ową przeprawą (swoją drogą jedną z dwóch tak ładnych w Gdańsku. Niestety nie mamy szczęścia do pięknych mostów) Kanał Raduni uchodzi do Motławy. Spojrzenie wzdłuż Motławy nad którą stoi zabudowa Głównego Miasta plus cudne kościelne i ratuszowa wieża to kwintesencja Gdańska. Jeden z piękniejszych nadwodnych widoków w mieście.

2. Na zapleczu Małego Młyna Spichlerza

Z perspektywy ulicy Rajskiej na zapleczu spichlerza (błędnie nazywanego Małym Młynem, który istniał, ale w innym miejscu) stojącego okrakiem nad kanałem, mamy przeciekawe miejsce. Jedno z niewielu, gdzie jak gdyby z wody wyrastają ceglane mury. Widok na Kanał Raduni, owe mury, wspomniany spichlerz oraz Kościół Św. Katarzyny to coś WSPANIAŁEGO.

3. Zieleniec Heweliusza czyli jedno z ładniejszych miejsc w całym Gdańsku

Zieleniec Heweliusza jest jednym z najładniejszych miejsc w ogóle w całym Gdańsku i co istotne dla naszego zestawieniu, położony jest nad Kanałem Raduni. Jedna z alejek prowadzi tuż obok Wielkiego Młyna, będącego znakiem rozpoznawczym kanału. Możliwości widokowych jest WIELE. Spojrzenie na Most Ław Chlebowych i zabudowę przy ul. Na Piaskach, widok z Mostu na Dom Cechu Młynarzy, Wielki Młyn i wieżę “Katarzynki” bądź urokliwy miejski pejzaż z Ratuszem Staromiejskim w tle. Uwielbiam to miejsce i za każdym jednym razem mogę cykać fotki jak szalony.

4. Ulica Na Piaskach – Amsterdam w Gdańsku

Ulica Na Piaskach biegnie tuż nad Kanałem Raduni. Za Mostem Ław Chlebowych, bliżej Domu Opatów Pelplińskich, owa ulica ma PRZEŚWIETNY klimat. Od dłuższego czasu stoi tam przymocowany do barierki rower, który z całym tłem w postaci kanału i zielonej ściany Domu Opatów Pelplińskich, oddaje klimat Amsterdamu. Co prawda w stolicy Holandii tego typu widoków jest na pęczki, ale co tam. 😉

Wspomnę jeszcze o widoku z mostku łączącego ulicę Garncarską i Elżbietańską, bowiem widać tutaj świetnie ulicę Na Piaskach. W ogóle cały ten widok jest jednym z moich ulubionych w Gdańsku i nie tylko. Kanał gra główną rolę, jednakże dalszy plan również jest istotny, gdyż gdyby nie on, całość nie prezentowałaby się tak klimatycznie. Spójrzcie sami.

5. Skwer im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku – maleńki a piękny

Kanał Raduni przecina wiele miejsc, choć jeśli chodzi o centrum miasta, najczęściej są to obszary zabudowane. Tymczasem mamy pewien miły wyjątek – skwer im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Długa nazwa, której zapewne większość mieszkańców nie zna, mimo, iż przechodzą tędy niemal każdego dnia. Niewielki skwerek, których w centrum miasta mamy jak na lekarstwo i może z tego względu tak cieszy. Znany chyba każdemu czerwony mostek plus kanał to miejsce obowiązkowych fotografii.

6. Tam gdzie stoi jedna z dwóch barokowych świątyń w Gdańsku

Wychodzimy z centrum Gdańska i udajemy kawałek dalej, bowiem Kanał Raduni ma łącznie 13,5 km i również poza centrum jest uroczo oraz ciekawie. Na pierwszy rzut Stare Szkoty. Jeśli chodzi o zabytki nad kanałem poza Historycznym Śródmieściem to Stare Szkoty są na pierwszym miejscu. XVIII-wieczny Kościół Św. Ignacego Loyoli stoi tuż obok kanału, a jego barokowa fasada (jedna z dwóch w całym mieście) każdego dnia przegląda się w lustrze wody.

7. Na lewo i prawo PATRZ! Naprzód również 😉

Orunia jest jedną z ciekawszych dzielnic Gdańska. Szczególnie dla tych, którym znudziło się spacerowanie nad morzem lub po Głównym Mieście. Również przez Orunię przepływa Kanał Raduni. Szczególnie ciekawy jest odcinek na wysokości Parku Oruńskiego. Z lewej można zobaczyć Kościół Św. Jana Bosko lub Oruński Ratusz, z prawej ujście Potoku Oruńskiego i Park Oruński, zaś przed sobą wspaniały szpaler kasztanowców. Widoczki robią wrażenie.

8. Lipce – prawdopodobnie najbardziej krajobrazowy odcinek Kanału Raduni

Kawałek za Orunią mamy Lipce. Droga robi się szersza, również krajobrazy mają więcej miejsca. Kanał jest tutaj częścią świetnych pejzaży ukazujących piękno tej części Gdańska. Niewysokie, ale porośnięte drzewami wzgórza, wielka połać Gdańskich Żuław, najpewniej najstarszy Dom Podcieniowy na Żuławach – całość koi nerwy i cieszy oko. Szczególnie lubię jechać przez Lipce rowerem. To świetny sposób na poprawę humoru. 🙂

9. Na końcu Gdańska, a jak magicznie…

Św. Wojciech to wysunięta najbardziej na południe część Gdańska i kolejne magiczne miejsce. Nad Kanałem Raduni w Św. Wojciechu jest jakoś tak magicznie i tajemniczo. Z jednej strony wzgórza a tam cmentarz i strome schody, z drugiej śliczna świątynia – Kościół Św. Wojciecha. Miejsce warte odwiedzenia, tak samo jak wszystkie poprzednie.

Lokalizacja miejsc na mapie Gdańska:


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Mam nadzieję, że pokazałem, iż nad Kanałem Raduni jest wiele miłych, ładnych i przyciągających miejsc oraz widoczków.

Ten wpis to mały przedsmak przed trylogią o Kanale Raduni. W trzech artykułach pokażę Wam mój spacer od ujścia do początku kanału. Warto czekać, bowiem tam zamieszczę cały opis spaceru oraz wiele więcej zdjęć.

Więcej Gdańska, nowe posty, filmiki, moje przemyślenia i zdjęcia, czekają na fanpage’u – o TUTAJ (klik)WARTO POLUBIĆ FANPAGE I BYĆ NA BIEŻĄCO. A dodatkowo zapraszam na Instagram – o TUTAJ (klik).

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa