Targi i place Gdańska – 7 najładniejszych i najciekawszych

T

Cześć Przyjaciele!

Mam dla Was kolejne zestawienie ciekawych pod kątem architektonicznym, historycznym i ciekawostkowym miejsc w Gdańsku. Targi i place w naszym mieście są różnorodne pod kątem architektury, kwestii komunikacyjnej oraz atrakcyjności danej przestrzeni. Myślę, że również poprzez place i targi można poniekąd poznać miasto.

Zapraszam serdecznie do lektury!


1. Długi Targ

Najpiękniejszy plac w Gdańsku, miejsce skupiające najwspanialsze kamieniczki, szacowne zabytki, przedproża oraz symbol miasta – Fontannę Neptuna. Szczyty każdej z kamieniczek tworzą wspaniały zespół zabudowy, który sprawia, że czuć to architektoniczne piękno. Długi Targ zamknięty jest z jednej strony największą z gdańskich bram – Bramą Zieloną, zaś z drugiej – reprezentacyjnym Ratuszem. Pierzeja północna ze Złotą Kamieniczką i Dworem Artusa wraz z Neptunem na pierwszym planie, Ratuszem po lewej i wieżą Bazyliki Mariackiej w tle jest jednym z NAJPIĘKNIEJSZYCH zestawień zabytkowych zabudowań jakie znam. Długo by pisać o pięknie tego miejsca. Możemy być dumni, że mamy w Gdańsku Długi Targ.

2. Plac Władysława Bartoszewskiego

Zmieniamy klimat diametralne i przenosimy się nad Kanał Raduni, na plac Władysława Bartoszewskiego. Wyłożony czerwoną kostką brukową, uzupełniony ławkami o czerwonym kolorze, a dodatkowo mający obok siebie czerwone ściany Muzeum II Wojny Światowej. Dawniej istniała tutaj część miasta o pięknej nazwie – Wiadrownia – obecnie mamy plac Władysława Bartoszewskiego i Muzeum II Wojny Światowej. Głównym elementem wpływającym na wygląd całego placu jest gmach muzeum, którego charakterystyczna, przechylona wieża jest jednym z ładniejszych nowych budynków w Gdańsku.

3. Targ Drzewny

Targ Drzewny jest chyba najbardziej miejskim spośród wszystkich opisanych. Dla wielu osób to po prostu “rondo”, jednakże owe “rondo” było i jest ważnym miejscem pod kątem komunikacyjnym i przestrzennym. Targ Drzewny leży można rzec między Głównym i Starym Miastem, mając w samym centrum pomnik konny Jana III Sobieskiego. Pomnik z końca XIX wieku, który pierwotnie zdobił Wały Hetmańskie we Lwowie. Zabudowa i miejskie pejzaże są bardzo różnorodne – od socrealistycznych kamienic w północnej pierzei, poprzez średniowieczne mury obronne, masywną wieżę Bazyliki Mariackiej i Kościół Św. Mikołaja, aż po powojenną bryłę Teatru Wybrzeże. Od Targu Drzewnego odchodzi 7 ulic/placów, zatem siedząc tuż obok pomnika króla Jana III Sobieskiego można poczuć się jak w CENTRUM sporego miasta. To poczucie miejskości to tylko namiastka względem tego co mieliśmy przed II Wojną Światową, ale i tak jest nieźle.

4. Nowy Targ Sienny

Stosunkowo nowy plac powstały na skutek budowy centrum handlowego Forum Gdańsk. To jedno z miejsc, z których najlepiej oglądać dawny wjazd do miasta – Bramę Wyżynną. Za ową renesansową furtą wznosi się gotycko-renesansowa Wieża Więzienna i jeszcze dalej śliczna wieża Ratuszowa. Po obu stronach mamy inne ładnie iluminowane budynki. Dzięki temu placowi oraz nowemu przejściu dla pieszych, wiele zyskała Brama Wyżynna. Jest dużo częściej oglądana 🙂 Pozostała zabudowa to wspomniane centrum handlowe. Warto również zaznaczyć, iż pod placem przepływa Kanał Raduni.

5. Plac przed gmachem głównym Politechniki Gdańskiej

Zdaje się bezimienny plac na przedłużeniu ul. Narutowicza i tuż przed gmachem głównym Politechniki Gdańskiej znajduje się we Wrzeszczu. Jeszcze nie tak dawno dużo bardziej zielony, obecnie w całości niemal wyłożony granitowymi płytami. W posadzce zamontowane są dysze wodne, zaś obrzeża placu wyznaczają półokrągłe ławy. Jednakże główną rolę gra tutaj WSPANIAŁY neorenesansowy gmach główny Politechniki Gdańskiej! Dzieło architekta Alberta Carstena zbudowano na początku XX stulecia. Pewnie z racji, iż mieszkam w Gdańsku od urodzenia, uwielbiam ten styl architektoniczny. Z drugiej strony z owego placu można dojrzeć zieloną ul. Narutowicza. Jeśli wziąć pod uwagę place z zabudową z XIX/XX wieku to ten tutaj jest dla mnie najpiękniejszy.

6. Plac Gustkowicza

Plac Gustkowicza znajduje się w Nowym Porcie. Można rzec, iż łączy “stary” Nowy Port oraz “nowy” Nowy Port. Z jednej bowiem strony mamy widok na falowiec i cześć dzielnicy zabudowaną blokami, zaś z drugiej zabudowę w postaci pierzei kamienic. Sam plac został uporządkowany w ramach rewitalizacji całej dzielnicy. Znajduje się tutaj fontanna, mały plac zabaw, miejsca do spoczynku i mała architektura. Plac Gustkowicza ma znaczenie lokalne, ale jakże istotne dla mieszkańców dzielnicy.

7. Plac Stefana Michalaka

Plac Stefana Michalaka w dzielnicy Aniołki łatwo rozpoznać po pomniku z podobizną patrona tegoż miejsca. Dr. Stefan Michalak przybył do Gdańska w 1945 roku, gdzie został dyrektorem szpitala miejskiego. Zginął tragicznie ratując tonących ludzi w morzu Bałtyckim. Został pochowany na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko. Pomnik “spogląda” na historyczny gmach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Plac Michalaka daje odczuć, jakoby było się w innym, mniejszym mieście. W okolicy znajdziemy więcej ładnej, willowej zabudowy.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam moi Drodzy za piękną podróż po targach i placach w Gdańsku. Wymieniłem te konkretne, jednakże jeśli Waszym zdaniem jest jakiś inny, którego nie uwzględniłem, a nadaje się do takiego zestawienia – proszę o komentarz. 🙂

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa