7 mało znanych, a ładnych ulic w Gdańsku

7

Cześć Przyjaciele!

Ulicami przemieszczamy się każdego dnia. Samochodami, komunikacją publiczną, rowerami, pieszo. Przy ulicach pracujemy, robimy zakupy, jemy, odpoczywamy. W końcu ulice to również jakieś tło, najczęściej urbanistyczno-architektoniczne, choć nie tylko, bowiem ulice biegną przez miasta również poza jego zurbanizowanymi terenami.

W niniejszym wpisie mam dla Was zestawienie 7 mało znanych, a ładnych ulic w Gdańsku.

Od razu wyjaśnię. Mało znanych, to znaczy, że przeciętny mieszkaniec, a już na pewno przyjezdny, może owych ulic nie znać. Jeśli zaś interesujecie się miastem, zapewne je znacie, no i pięknie. 🙂 Ładnych, to znaczy w moim mniemaniu ciekawych, interesujących pod względem zabudowy bądź naturalnego krajobrazu. Oczywiście każdy ma swój gust, więc jeśli macie inne typy, piszcie. 🙂

Zapraszam Was serdecznie do lektury!


1. Ulica Przyokopowa na Dolnym Mieście

Przyokopowa to jedna z bocznych, spokojniejszych ulic Dolnego Miasta. Odchodzi od ul. Toruńskiej, wciągając w tajemniczy świat dawnego miasta. Takich ulic jest na Dolnym Mieście więcej, lecz to właśnie tutaj mamy do czynienia z ładnymi fasadami kamienic, a do tego jezdnia została niedawno odremontowana w ramach programu rewitalizacji. Uliczkę niewątpliwie można zaliczyć do mało znanych, a i uroku jej nie brakuje.

2. Ulica Kutnowska na Górkach Zachodnich

Ulica Kutnowska biegnie nad samą rzeką – Martwą Wisłą – na Górkach Zachodnich. Z racji oddalenia od centrum miasta, Kutnowska należy do tych mniej znanych. Nawet jeśli ktoś wybiera się na “górki”, jedzie na plażę, zapominając o południowej części dzielnicy. Krajobraz ulicy jest nad wyraz ciekawy. Z jednej strony ceglane domy, z drugiej zaś rzeka, chętnie uczęszczana przed różnego rodzaju jednostki pływające. W moim mniemaniu świetne miejsce!

3. Ulica Pileckiego we Wrzeszczu

Ulica Pileckiego we Wrzeszczu jest zagłębiem uroczych i eleganckich zabytkowych domów. Odchodzi ona od ul. Do Studzienki, biegnąc lekko w górę i biorąc zakręt w prawo. Usytuowanie uliczki plus zabudowa daje EFEKT. Pileckiego leży blisko mocno uczęszczanych arterii, jednakże sama pozostaje nie odkryta.

4. Ulica Ojcowska na Siedlcach

Kolejna wyjątkowa ulica! Tym razem to ulica Ojcowska położona na jednym ze wzgórz na Siedlcach. Jej urok i wyjątkowość to położenie – biegnie ona po wierzchołku wzgórza, oraz zabudowa – dwa długie na 250 metrów szeregowo ustawione domki zbudowane w latach 20-tych XX wieku. Jakże to ciekawy mały gdański mikroświat! Krajobraz wijących się jak dwa węże lub pociągi domów w szeregowej zabudowie plus brukowana jezdnia ukazują nieprzeciętny widok międzywojennego Gdańska. Ojcowska jest wielu z Was znana, aczkolwiek myślę, że wciąż spora ilość osób nie ma pojęcia o tak ciekawym miejscu w Gdańsku.

5. Ulica Zawiszy Czarnego we Wrzeszczu

Przed wojną Eichendorffweg, obecnie Zawiszy Czarnego, to kolejna mało znana uliczka, której nie brakuje uroku. Wytyczona została pod koniec XIX wieku i zabudowana w kamienicami, których fasady spodobają się wielbicielom cegieł. Położona w pobliżu ul. Wyspiańskiego, pozostaje mało znanym zakątkiem Wrzeszcza.

6. Ulica Wiślna na Młyniskach

Ulica Wiślna, jak dobrze myślicie, biegnie nad Wisłą, vis-a-vis Wyspy Ostrów, a więc i Stoczni Remontowej im. Piłsudskiego. Sąsiedztwo przez rzekę z ogromnym zakładem, który reperuje nierzadko OGROMNE statki sprawia, iż spacer tą ulicą to niecodzienne doświadczenie. Krajobraz zupełnie inny, aniżeli w innych przypadkach tego zestawienia, ale to tylko pokazuje, że Gdańsk jest zwyczajnie ciekawy, różnoraki, zmienny.

7. Ulica Przegalińska na Wyspie Sobieszewskiej

Położona w południowej części Wyspy Sobieszewskiej ulica Przegalińska, biegnie w dużej mierze nad Martwą Wisłą. Jej naturalny krajobraz daje zapomnieć o dużym mieście i poczuć zew wolności. Za każdym razem gdy jadę ową ulicą rowerem, czuje niebywałą radość! Pejzaże genialne i niewiele osób tutaj zagląda. Naturalnie to plaża przyciąga na wyspę, zatem takie miejsca jak Przegalińska, pozostają spokojne.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. Mam nadzieję, że choć trochę Was zaskoczyłem i pokazałem rzeczywiście stosunkowo mało znane, ale ładne i ciekawe ulice w Gdańsku.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Jeśli chcielibyście się w jakiś sposób odwdzięczyć za moją pracę, możecie “postawić” mi kawkę. Będę wdzięczny! 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Ulica Ojcowska powstała w latach 30 ubiegłego wieku. Powstały tam mieszkania dla bezrobotnych., dwa mieszkania jednopokojowe z kuchnią, wspólne WC w piwnicy, ogródek przy każdym segmencie o l. około 100m. Szkoda,że konserwator nie narzucił formy powstawania nowej pierzei. Obecna jest “rozdygotana”. W tej chwili zamieszkuje w tych domach klasa średnia.(dobra miejscówka, nie daleko centrum a na uboczu.
    Polecam uroki ul. Wyczółkowskiego -powstała w roku 1927, z małym parkiem pięknymi drzewami,lipy kasztanowce, wierzba. Park był całorocznym miejscem zabaw dla nas w dzieciństw.

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa