Gdańsk – CO ZOBACZYĆ? (miejsca oczywiste)

G

Cześć Przyjaciele!

Jeśli zastanawiacie się co zobaczyć w Gdańsku w ciągu kilku dni, mam dla Was coś interesującego.

Otóż Gdańsk, stolica województwa Pomorskiego, miasto o ponad 1000-letniej historii i w tejże historii zapisany wiele razy DRUKOWANYMI LITERAMI, nęci wieloma atrakcjami. Owe atrakcje, kryją się w wielu dzielnicach miasta.

Czasami łatwo się pogubić i wybrać to co NAJWAŻNIEJSZE. Zrobiłem to za Was. Oczywiście z mojego punktu widzenia.

Jestem licencjonowanym przewodnikiem po Gdańsku i zapraszam do krótkiego bedekera o moim mieście. Zobaczycie miejsca, które TRZEBA zobaczyć, jak również dodam kilka smaczków, które aż tak oczywiste nie są.

Zapraszam serdecznie do lektury!


1. Główne i Stare Miasto

Zwiedzanie Gdańska warto zacząć od Głównego i Starego Miasta, gdyż właśnie tutaj znajdziecie najpiękniejsze uliczki, kamieniczki, zabytki i muzea.

Warte podkreślenia jest to, że to Główne Miasto (dawniej miasto prawe) jest tą najbogatszą częścią Historycznego Śródmieścia. Stare Miasto ulokowane na północ od Głównego było do 1454 roku osobnym organizmem.

Na Głównym Mieście koniecznie przespacerujcie się Drogą Królewską, począwszy od renesansowej Bramy Wyżynnej z 1588 roku, poprzez gotycko-renesansową Katownię i Wieżę Więzienną, Złotą Bramę z lat 1612-1614, słynną i przepiękną ulicę Długą z rzędami kamieniczek bogatych kupców, Ratusz Głównego Miasta łączący styl gotycki i renesansowy, Fontannę Neptuna (symbol miasta) z 1634 roku, Dwór Artusa z początku XVII wieku, kończąc na Zielonej Bramie, zbudowanej w latach 1564-1568. Każdy z wyżej wymienionych zabytków powstał lub został przebudowany w okresie największego prosperity miasta. Zatem można oglądać Gdańsk jak z jego najlepszych czasów. Ponadto zajrzyjcie na ulicę Piwną, która łączy przecudną Wielką Zbrojownie oraz majestatyczną Bazylikę Mariacką. Nie zapomnijcie o klimatycznej ul. Mariackiej oraz spacerze nabrzeżem nad Motławą, gdzie główną rolę gra Żuraw z 1444 roku (największy średniowieczny dźwig portowy w Europie).

Nie wspomniałem o muzeach, a warto zajrzeć do Domu Uphagena, gdzie zobaczycie Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, do Ratusza, bowiem tam jest słynna Sala Czerwona, zaś z wieży super widok, Dworu Artusa, jak i Żurawia (obecnie w remoncie).

Stare Miasto również ma się czym pochwalić! To właśnie tutaj zobaczycie Wielki Młyn z połowy XIV wieku, w którym działa Muzeum Bursztynu, Kościół Św. Katarzyny, w którym pochowany jest Jan Heweliusz, zaś w wieży działa Muzeum Zegarów Wieżowych, Ratusz Starego Miasta i Dom Opatów Pelplińskich – oryginalne zabytki, które przetrwały II Wojnę Światową. Nie można zapomnieć o Kanale Raduni, XIV-wiecznym zabytku nad którym zobaczycie namiastkę Amsterdamu.

Oczywiście to tylko propozycje co do Głównego i Starego Miasta. Ciekawych miejsc jest więcej.

2. Dolne Miasto i Fosą z bastionami

Dolne Miasto to najmłodsza część Historycznego Śródmieścia Gdańska. Choć ulicę Długą i Łąkową dzieli dystans 1 km, ta druga nie jest odwiedzana przez turystów. A szkoda. Oryginalna zabudowa w postaci kamienic z końca XIX i początku XX wieku, Dwór Uphagenów z 1800 roku, wzniesiony w XIX wieku w stylu neogotyckim Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, Łaźnia z 1905 roku. Od południa zachowała się fosa i zarys bastionów. Ten teren zielony jest miejscem rekreacji i spacerów, jak i penetracji historycznych – Bastion Żubr, Kamienna Śluza.

To nieco mniej oczywisty fragment Gdańska jeśli chodzi o miejsca, które się zwiedza. Jednakże moim zdaniem zasługuje na uwagę i spacer.

3. Wyspa Spichrzów i Ołowianka

Wyspa Spichrzów i Wyspa Ołowianka to dwie wyspy w centrum miasta, które niewątpliwie zwiedzicie będąc w Gdańsku. Spacer nabrzeżami gwarantuje niezapomniane widoki na Motławę i zabudowę nad rzeką (spichlerze, Żuwar, bramy wodne). Warto dodać, że na (i przy) Ołowiance mieści się Narodowe Muzeum Morskie (główna siedziba) i Statek-Muzeum “Sołdek”, zrobicie sobie też zdjęcie z napisem “Gdańsk” oraz zobaczycie miasto z wysokości 50 metrów (Koło Widokowe). Wyspa Spichrzów zaś to szczególnie ważny adres apropo lokali gastronomicznych – od kawiarni, przez restauracje, na barach i klubach kończąc.

4. Brzeźno -> Jelitkowo

Do tej pory byliście w centrum Gdańska, a dokładniej w Historycznym Śródmieściu. Jednakże to co przyciąga turystów do Gdańska to jego położenie nad Zatoką Gdańską. Między Brzeźnem a Jelitkowem ciągną się najbardziej znane i lubiane plaże w Gdańsku. Równolegle do plaży biegnie promenada, którą dotrzecie aż do Sopotu. Między Brzeźnem a Jelitkowem są dodatkowo trzy parki, molo, lokale gastronomiczne, toalety. Zdecydowanie możecie spędzić cały dzień, spacerując plażą i w parkach bądź wypatrując statków na redzie.

5. Westerplatte

Westerplatte to jedno z tych miejsc w Gdańsku, które wręcz TRZEBA zobaczyć. Z jednej strony jest to miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej i walki Polaków z Niemcami. Przejście trasy zwiedzania z tablicami objaśniającymi przeznaczenie i historię miejsc, zaduma przy Cmentarzu Poległych Obrońców Westerplatte czy wejście pod Pomnik Obrońców Wybrzeża z 1966 roku. Z drugiej zaś strony Westerplatte jest ciekawe pod kątem rekreacyjnym. Można tutaj dopłynąć statkiem z centrum Gdańska, odwiedzić piękną i piaszczystą plażę, przejść się mającym ponad 500 metrów bulwarem z PIĘKNYM widokiem na Zatokę Gdańską, cieszyć się zielenią i widokami z kopca, na którym stoi wspomniany wyżej Pomnik Obrońców Westerplatte. W kilku prostych słowach – jest co robić.

6. Oliwa

Gdańsk ma to do siebie, że życie miasta nie koncentruje się tylko i wyłącznie w jednej przeznaczonej do tego części. Mam na myśli również życie turystyczne. Oliwa, dzielnica oddalona od centrum Gdańska o ponad 8 km jest odwiedzana przez wielu turystów. Walorami tej części Gdańska są Park Oliwski i Katedra, które kuszą pięknem i historią. Jeśli dodamy znany i lubiany punkt widokowy na wzgórzu Pachołek oraz Ogród Zoologiczny, mamy wszystko co najpopularniejsze. Całkiem niedawno doszedł najwyższy w północnej Polsce wieżowiec – Olivia Star – który kusi punktem widokowym na 32 piętrze.

A jeśli polubicie Oliwę, zachęcam do dalszego zgłębiania tejże dzielnicy. Jest FENOMENALNA.

7. Fort Góry Gradowej

Fort Góry Gradowej zlokalizowany jest na morenowym wzgórzu w zachodniej części Śródmieścia. To miejsce, które można odkrywać na różne sposoby i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Po pierwsze, to fortyfikacje, które stapiają się z zielenią, służą za punkty widokowe, zaś ich wnętrza goszczą centrum nauki “Hevelianum” (niektóre z wystaw są darmowe). Po drugie, to jak wspomniałem punkty widokowe. Najbardziej znany to Bastion Jerozolimski (ten, gdzie jest Krzyż Millenijny), choć są inne, mniej popularne. Po trzecie, to “Hevelianum” czyli interaktywne wystawy, opowiadające o historii Gdańska, jak również o zagadnieniach związanych z fizyką, geografią, astronomią lub biologią. Po czwarte, to spory park w centrum miasta. Mając dość zgiełku, ulic, ludzi, możecie skoczyć w bok i macie miejsce zielone, piękne, spokojne, a tuż obok najważniejszych atrakcji Gdańska.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję serdecznie za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Pamiętajcie, że to “jedynie” oczywisty Gdańsk, który warto odwiedzić. Za tydzień miejsca nieoczywiste – moim zdaniem ciekawsze. 😉

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Jeśli cenicie moją pracę, możecie dobrowolnie mnie wesprzeć stawiając kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa