Szadółki i Rębowo – 7 pięknych i ciekawych miejsc (projekt dzielnicowy)

S

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę i Wisłoujście, Olszynkę i Rudniki, Matarnie, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę i VII Dwór. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dzielnicami numer trzydzieści cztery i pięć są Szadółki i Rębowo!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć w Rębowie i Szadółkach! Pewnie większość z Was słysząc Szadółki, myśli “wysypisko”, ale to nie tylko to 😉 Nawet tak słabo kojarzące się ze spacerami dzielnice Gdańska, mają coś do pokazania. Pragnę udowodnić, iż wszędzie można spotkać coś ładnego bądź interesującego pod kątem historycznym lub krajobrazowym.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:


1. Zespół Dworu Rębowo

Zespół Dworu Rębowo to majątek należący dawniej do rodzin Koopmanów (teściów Heweliusza) oraz Conradich (fundatorów słynnej szkoły w Gdańsku). Niestety od tamtego czasu wiele się zmieniło, dworek niszczał, a ostatni pożar tylko go “dobił”. Mimo wszystko pragnę tutaj o tym miejscu wspomnieć, gdyż nie takie ruiny w Polsce zdołano odbudować. Dworek w XVIII wieku wraz z parkiem, który znajdował się tuż obok niego, mógłby być świetną atrakcją okolicy i miejscem, które rozsławiłoby Rębowo. Niestety nie posiadam zdjęć dworku, aczkolwiek postaram się jak najszybciej nadrobić straty i dodać kilka fotek dawnego majątku.

2. Stawek na Osiedlu Jabłoniowa

Niepozorne miejsce, można powiedzieć bez znaczenia dla całego Gdańska, jednakże dla tej konkretnej części Gdańska – Rębowa – a dokładniej – osiedla Jabłoniowa – miejsce istotne, ważne i potrzebne. Niewielki stawek wraz z otoczeniem jest dostępny dla każdego, ale ze względu na lokalizacje, wykorzystywany jest głównie przez mieszkańców okolicznych osiedli. Zdjęć owego miejsca niestety nie mam, gdyż byłem tam kilka lat temu i po zmroku, ale spokojnie, nadrobię to i pokażę Wam to miejsce.

3. Staw przy ul. Goszyńskiej

Podobnej wielkości stawek, aczkolwiek w bardziej widocznym i istotniejszym miejscu. Otóż staw znajduje się w okolicy skrzyżowania ulic Jabłoniowej i Stężyckiej. Cenię takie miejsca, bowiem dają chwilę oddechu i odpoczynku. Gdy przejeżdżam w okolicy rowerem to za każdym razem zatrzymuje się przy owym stawie i przez jego pryzmat oglądam okolicę.

4. Staw przy Osiedlu Leszczynowym

Kolejny staw, choć tym razem nieco większy i bardziej popularny, choć wciąż raczej przychodzą tutaj mieszkańcy okolicznych osiedli. Staw i otoczenie to miłe miejsce na odpoczynek i krótki spacer, zabawy z dziećmi bądź chwilę odpoczynku. Najważniejsze, że również tutaj mieszkańcy mają gdzie się udać na łono natury. To ważne, by wszystkiego nie zabudować i dać ludziom złapać głębszy oddech. To miejsce na to pozwala.

5. Zbiornik retencyjny “Jabłoniowa”

Zbiornik retencyjny “Jabłoniowa” to zdecydowanie najpoważniejszy z opisanych w ramach tego artykułu stawów. Zbiornik ma niemal 2 ha powierzchni, zaś dookoła niego biegnie utwardzona alejka z ławeczkami. Okolica stawu to lasek i rów odwadniający oraz coraz bliżej stojące bloki najróżniejszych osiedli. To miejsce jest chętnie odwiedzane przez spacerowiczów, stanowiąc naturalne zaplecze osiedli wokół.

6. Widok z ulicy Turzycowej

Widoki w tej części miasta zmieniają się z każdym rokiem, jednakże ulica Turzycowa wciąż zapewnia bardzo ładny krajobraz. Patrząc na południe w stronę Rębowa, widzimy na przemian osiedla i wciąż dzikie tereny. Jak widać również tutaj różnica wysokości daje się cieszyć widoczkami.

7. Widok z ulicy Stężyckiej na Jezioro Jasień

Z ulicy Stężyckiej, stojąc bliżej obwodnicy, można ujrzeć Jezioro Jasień. Piękny to pejzaż i warto jadąc np. rowerem się na moment zatrzymać. Możecie również poszukać tego widoku jadąc autobusem linii 120.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc na Szadółkach i w Rębowie.

Powoli dochodzimy do końca „projektu dzielnicowego”, gdyż zostało nam tylko kilka dzielnic do pokazania. Wówczas będziecie mieli listę około 250 pięknych, ciekawych i ważnych miejsc w dzielnicach w całym Gdańsku, kilkadziesiąt naturalnych punktów widokowych oraz niemal 40 propozycji tras spacerowych.

W kolejny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania tego obszaru miasta.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

  • Stawek że zdjęcia 3 położony jest przy skrzyżowaniu ul jabłoniowej i lubowidzkiej . Stężycka jest dopiero od tzw płyt. Pozdrawiak

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa