7 dogodnych miejsc w Gdańsku na spacer z dzieckiem

7

Cześć Przyjaciele!

W pojedynkę inaczej spaceruje się po mieście, aniżeli z dzieckiem. Z wózkiem nie wszędzie wjedziemy, warto więc mieć listę kilku miejsc, które spełniają odpowiednie warunki do spacerów z pociechą.

Choć sam (jeszcze) dziecka nie mam, myślę intensywnie o tym, gdzie będę zabierał swojego szkraba na spacery. Zabrać dziecko na bezpieczny i miły spacer, oglądając przy okazji miłe miejskie krajobrazy? To brzmi idealnie 🙂

Oto lista 7 miejsc w Gdańsku, dogodnych na spacer z dzieckiem!


1. Trasa od Czarnego Dworu przez Molo do Parku Brzeźnieńskiego

Tuż obok wejścia do Parku Reagana na przedłużeniu al. Jana Pawła II znajduje się spory parking. W tym miejscu zaczynamy spacer. Wygodną i szeroką alejką, docieramy w okolice Molo, na które opcjonalnie można wejść. Następnie idziemy cały czas promenadą równolegle do plaży, dochodząc do Parku Brzeźnieńskiego.

Po drodze znajdziecie wiele ławek, w Parku Brzeźnieńskim plac zabaw. Niewątpliwym plusem jest brak samochodów, choć w okresie letnim może doskwierać ilość spacerowiczów.

Trasa, którą proponuje, licząc w dwie strony, ma nieco ponad 5 km, czyli z powrotem na parking przy ul. Czarny Dwór.

2. Fosa Dolnego Miasta

“Zygzaki” na mapie w południowej części Śródmieścia to idealne miejsce na spacer z wózkiem w miłych okolicznościach przyrody. Na uwagę zasługuje fakt, iż miejsce położone jest na skraju centrum miasta, zatem blisko komunikacji miejskiej.

Za początek spaceru proponuje okolicę Stadionu Żużlowego im. Z. Podleckiego, skąd ul. Zawodników dojdziecie do interesującego nas traktu spacerowego. Kierując się na zachód alejką nad wodą, która dawniej pełniła rolę fosy, dojdziecie aż w okolice Kamiennej Śluzy i Bastionu Żubr.

Spacer nad wodą w otoczeniu zieleni, w spokoju i niedaleko ścisłego centrum miasta? Zdaje się to niemożliwe – a JEDNAK! Co istotne, teren jest równy, zatem jeśli będziecie z wózkiem, spokojnie przejedziecie cały szlak.

Blisko stadionu znajduje się sklep Lidl, obok którego można zostawić auto. Trasa spaceru w obie strony liczy nie więcej niż 5 km.

3. Pusty Staw

Pusty Staw czyli położone pośród leśnej ciszy jezioro na Stogach to idealne miejsce na spacer z dzieckiem. Łatwo dotrzecie w to miejsce za pomocą komunikacji miejskiej, jak i samochodem, który zostawicie na parkingu przy Lidlu, tuż obok jeziora.

Jeśli interesuje Was historia tego miejsca, warto na samym początku wędrówki zawiesić wzrok na tabliczce, która przybliża dzieje tego urokliwego fragmentu miasta.

Sama trasa jest prosta i niedługa (2 km) – wytyczona alejka biegnie wokół jeziora. Zapach iglastych drzew, pejzaże z jeziorem w roli głównej jak z obrazka i sporo miejsc na odpoczynek.

4. Park Reagana

Park Reagana rozciągający się między Brzeźnem a Jelitkowem w zdecydowanej większości leży na terenie Przymorza. To wspaniały rekreacyjny “bufor” między wielkim blikowiskiem, a plażą i Zatoką Gdańską.

Miejsce nadaje się IDEALNIE na każdy rodzaj spaceru, w tym na spacer ze swą pociechą. Podobnie jak w przypadku pierwszej pozycji, za miejsce startu weźmiemy sobie parking na przedłużeniu al. Jana Pawła II.

Wędrując w kierunku Jelitkowa, napotkacie wiele miłych dla oka miejsc. Wygodne alejki prowadzą przy stawach i rozległych polanach. Jeśli dziecko najdzie ochota na zabawę, znajdziecie place zabaw. Park Reagana nadaje się również na mały piknik.

Wędrówka na sam koniec parku (przy ul. Pomorskiej) i powrót na parking przy ul. Czarny Dwór ma około 5 km długości.

5. Park Przymorze

Blisko Parku im. Ronadla Reagana znajduje się inny godny uwagi zieleniec – Park Przymorze. Moja kolejna propozycja spaceru z wózkiem to trasa zaczynająca się w Parku Przymorze, a kończąca nad stawem młyńskim w pobliżu Parku Oliwskiego.

Wędrówka szlakiem Potoku Oliwskiego to świetny sposób na odnalezienie chwili wytchnienia pośród wysokich bloków i pełnych samochodów ulic. Park Przymorze jest zabytkiem, nie dziwią więc wspaniałe okazy dębów, daglezji lub kasztanowców.

Następnie kierujecie się wzdłuż ul. Pomorskiej, przecinacie ul. Chłopską, by nad kolejnym stawem ponownie zatonąć w zieleni. Osią spaceru jest Potok Oliwski, którego srebrząca się woda poprowadzi Was do kolejnego stawu.

Wówczas ponownie opuszczacie teren zielony, by wzdłuż ul. Pomorskiej przejść pod linią kolejową, skręcić w lewo i ponownie znaleźć się w miłych okolicznościach przyrody. Stąd już tylko “rzut beretem” to stawu młyńskiego z fontanną.

Trasa liczy około 3 km. Po drodze są place zabaw i miejsca dogodne na odpoczynek.

6. Dolina Potoku Oruńskiego i Park Oruński

Spacer dolinką nad potokiem to jednocześnie wypoczynek dla umysłu. Możecie czegoś takiego zaznać w Gdańsku. Dolina Potoku Oruńskiego i Park Oruński doskonale nadają się na spacer dzieckiem w wózku (i nie tylko).

Wędrówke rozpoczniecie przy pętli tramwajowo-autobusowej Łostowice Świętokrzyska. Jak sama nazwa wskazuje, dojedziecie w to miejsce komunikacją miejską, ale zostawicie również auto na parkingu na samej pętli lub obok sklepów.

Wystarczy, że zejdziecie kawałek w dół i dalej dacie poprowadzić Potokowi Oruńskiemu. Spacer to czysta przyjemność! Wygodna, wyremontowana całkiem niedawno alejka biegnie wprost do Parku Oruńskiego. Nie dociera tutaj miejski gwar, gdyż naturalne ekrany akustyczne w postaci wzniesień Was od niech odseparowują.

Park Oruński jest jednym z najładniejszych w Gdańsku. Znajdziecie tam miejsce na trawce, ławce bądź duży plac zabaw. Spacer w obie strony ma około 5 km długości.

7. Zbiornik “Świętokrzyska II”

Ostatnim miejscem, które rekomenduje Wam na spacer z pociechą jest największy w Gdańsku zbiornik retencyjny “Świętokrzyska II”. W pobliżu ul. Świętokrzyskiej zostawicie auto, skąd nad wodę są dwa kroki.

Miejsce jest popularne wśród okolicznych mieszkańców, zatem nie dziwią, szczególnie weekendami, rodziny z dziećmi przemierzające trasę nad zbiornikiem.

Propozycja numer jeden to spacer tylko i wyłącznie nad zbiornikiem, wówczas przejdziecie około 1,5 km. Oczywiście możecie zrobić dwa lub trzy “kółka” bądź wydłużyć trasę o ścieżkę nad potokiem Oruńskim i trasę wokół zbiornika retencyjnego “Świętokrzyska I”. Wówczas macie do przejścia mniej niż 3,5 km.

Jedno jest pewne – trasa jest łatwa, miła i przyjemna. Jest gdzie odpocząć, na co popatrzeć, a i place zabaw się znajdą.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę niniejszego artykułu i liczę, że okazał się ciekawy i przydatny. Oczywiście takich miejsc/tras na spacer z dzieckiem jest w Gdańsku więcej, więc jeśli chcielibyście kolejną “siódemkę” – zapraszam do komentowania.

Zapraszam niezmiennie na socialmedia – FACEBOOK’a, gdzie niemal każdego dnia pokazuje ciekawe miejsca w Gdańsku oraz INSTAGRAMA, gdzie również staram się dzielić interesującymi miejscówkami i wiedzą na temat grodu nad Motławą.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa