Wiosenny Gdańsk – 7 uroczych miejsc pachnących wiosną

W

Cześć Przyjaciele!

Kilka dni temu przywitaliśmy wiosnę i rzeczywiście zrobiło się nam cieplej. Bulwary, deptaki, plaże i parki, wypełniły się spacerowiczami, ptaszki zaczęły głośniej śpiewać, a miasto prosić o więcej pięknych zdjęć.

Sam byłem ostatnio w podróży do Bośni i Hercegowiny, aktualnie jestem chory, więc mam spory niedosyt Gdańska. Tym bardziej wiedząc, że pogoda sprzyja i mógłbym wyciągnąć rower, odwiedzić kilka zacnych miejsc i pokazać Wam na FB, IG oraz tutaj na blogu.

Z tego właśnie względu pomyślałem, aby zebrać w niniejszym artykule 7 miejsc w Gdańsku pachnących wiosną. Takich wiecie, świetnie wyglądających i piękniejących właśnie o tej porze roku. Owszem, wiosną chyba wszystko pięknieje, aczkolwiek niektóre z miejsc szczególnie.

Gdy tylko wydobrzeje, sam ruszę się poza utarte szlaki, które Wam tutaj zaserwowałem 🙂

Zapraszam serdecznie do lektury!


1. Fort Góry Gradowej

Kiedy otoczenie zrobi się zielone, pojawią się kwiatki, a przycupnięcie na trawie nie poskutkuje mokrym tyłkiem, świetnym miejscem będzie Fort Góry Gradowej. W centrum miasta, a pozwalający z dystansu spojrzeć na jego turystyczną część. Osobiście uwielbiam to miejsce, a od spacerów “po fortach” zaczęło się moje głębsze obcowanie z miastem. Gęsta zieleń pod butami i wokół, w tle zaś cudne zabytki 1000-letniego grodu nad Motławą. I wiosna jest jeszcze piękniejsza.

2. Górki Zachodnie

Górki Zachodnie polecam jak tylko mogę, bowiem to dzielnica pełna wody i zieleni. Raj na naszej gdańskiej ziemi. Właśnie wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, takie miejsca jak “górki” wyglądają najpiękniej. Zanurzyć się tak w soczystej zieleni, poczuć zapach wody i popatrzeć na pływające po Wiśle Śmiałej jachty. I wiosna jest jeszcze piękniejsza.

3. Oliwskie dolinki

Leśna odsłona Oliwy to urocze dolinki, a tam stawy, polanki, potoki i wyjątkowo ładne krajobrazy. Wiosną, kiedy do życia budzi się świat przyrody, cudnie jest posiedzieć nad bystrą wodą potoku, poleżeć na trawce bądź posłuchać natury. Dolina Radości, Marnych Mostów lub Wężowa właśnie to zapewniają. I wiosna jest jeszcze piękniejsza.

4. Nad Motławą w tygodniu przed południem

Nad Motławą być może ciężko poczuć wiosnę, chociaż… jeśli dysponujecie czasem i macie możliwość pospacerować po Gdańsku przed południem i w środku tygodnia, jest na to spora szansa! Słoneczne przedpołudnie, spacerowiczów niewielu, w donicach urocze kwiatki, w tle zaś ukochane miasto. Nie wiem jak Wy, ale ja CZUJĘ wiosenny klimat, który jest na poniższych zdjęciach. I wiosna staje się jeszcze piękniejsza.

5. Nad rzeką Radunią

Oddalamy się od centrum miasta na południe. Tutaj zachęcam do spaceru, choć może to też być rower. Trasa wiedzie nad Radunią, ale RZEKĄ, nie kanałem. 😉 Miejsce spokojne, ciche, mało miejskie, ale dające mnóstwo energii i radości. Pierwsze ciepłe dni w roku w takim miejscu to bajka. I wiosna staje się jeszcze piękniejsza.

6. Ostróżek

Ostróżek położony jest między Lipcami a Św. Wojciechem. Na zachód od Kanału Raduni, na wysokości Zgromadzenia zakonnego Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, biegnie gruntowa droga. Potrzeba się nieco zagłębić w teren, a znajdziecie przepiękną okolice. Zielone pagórki, które opisałem już dawno w TYM artykule, zachwycają przede wszystkim spokojem, naturalnym pejzażem oraz zapachem przyrody. I wiosna staje się jeszcze piękniejsza.

7. “Ptasi Raj”

Wyspa Sobieszewska jest dla Gdańska bardzo ważna. To nasz naturalny HIT, który warto odkrywać, cieszyć się nim i pokazywać innym. Szlak pieszy przez Ptasi Raj szczególnie wiosną jest zachwycający. Gdzie jak gdzie, ale tam, na wyspie, w oddaleniu od miasta, najmocniej czuć, że zima odeszła, a wiosna pojawiła na dobre. Kojące krajobrazy łączące szuwary, jeziora, plażę i morze… nic tylko korzystać. I wiosna staje się jeszcze piękniejsza.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego wpisu i wizytę na blogu. Mam nadzieje, że pogoda dopisze i już niedługo wybierzecie której z wyżej wymienionych miejsc, by poczuć zapach wiosennego Gdańska.

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u oraz obserwowania profilu 7 zdjęć z Gdańska (klik) na instagramie. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa