Rowerem przez Gdańsk #8 – 7 ATRAKCYJNYCH miejsc na trasie z Chełmu do Nowego Portu

R

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk to miasto naszpikowane uroczymi, ciekawymi pod kątem historii, pełnymi naturalnego piękna oraz magii miejscami. Wystarczy ruszyć przed siebie, a prędzej czy później trafia się na miły krajobraz bądź interesujący budynek.

27 kwietnia udałem się na małą wyprawę rowerem po mym ukochanym Gdańsku. Zachęciło mnie świecące ładnie słońce, które zawsze wydobywa to co najpiękniejsze z widoczków i miejscówek. Przejechałem trasę z Chełmu do Nowego Portu i zobaczyłem ZNAKOMITE miejsca. Bardzo różnorodne, ciekawe, pełne uroku i pokazujące jaki (między innymi) jest Gdańsk.

Przejechałem ponad 12 km (w jedną stronę), zrobiłem nieco ponad 50 zdjęć i odwiedziłem po drodze 7 atrakcyjnych miejsc.

Pragnę Wam pokazać, że po drodze między jedną i drugą dzielnicą, ZAWSZE jesteście w stanie zobaczyć coś miłego krajobrazowo oraz interesującego pod kątem natury w granicach miasta. Oczywiście takich miejsc na tej trasie jest ZNACZNIE więcej, ja jednak wybrałem te konkretne.

To taki mało znany, a piękny Gdańsk – śliczne zabytkowe budynki, mało znane miejsca nad wodą, urocze krajobrazy.

Zapraszam do lektury rowerowej „miejskiej podróży” między Chełmem a Nowym Portem i zapoznania się z 7-ma ATRAKCYJNYMI miejscami na trasie!


Park z widokiem na Bazylikę Mariacką

Pierwszym przystankiem na trasie okazał się Park Poforteczny rozciągający się wzdłuż ulicy Dąbrowskiego. Jak widzicie, park położony jest wyżej względem turystycznego centrum miasta. Dzięki temu z tej perspektywy można spojrzeć na zabytki Głównego Miasta, na przykład Bazylikę Mariacką. Zdystansowanie się od zatłoczonych (szczególnie latem) ulic i spojrzenie na wszystko z perspektywy robi wrażenie.

Bez NICH Gdańsk nie byłby taki sam

Kładka nad linią kolejową oraz przystankiem skm-ki “Gdańsk Stocznia” jest zdaje się najlepszym z możliwych punktów widokowych na słynne żurawie KONE. Siedem podobnych do siebie, wielkich, zielonkawych dźwigów, tworzy NIEZRÓWNANY z innymi krajobraz. Gdańsk to Żuraw, Bazylika Mariacka, Zatoka Gdańska, Jarmark Św. Dominika, Westerplatte, Park Oliwski i w tym gronie należy wymienić tereny stoczniowe. Z jednej strony ze względu na historię, z drugiej zaś, iż żurawie KONE mocno wpisały się w panoramę miasta i jego wizualną tożsamość.

Gdańsk skrywa wiele skarbów

W okolicy Elektrociepłowni Wybrzeże, wśród kominów i rur, stoi nieco ukryty, bo oddalony od ulicy Dwór Młyniska. Oryginalnie zbudowany jeszcze w XVIII wieku, zaś po zniszczeniach w 1813 roku, odbudowany siedem lat później. Klasycystyczny zabytek ROBI WRAŻENIE szczególnie na kimś, kto nie miał o nim pojęcia i wiedziony ciekawością odkrywa takie cudo.

Skąd najlepiej oglądać życie stoczni?

Znam kilka świetnych miejsc, które są dogodne do podglądania życia stoczni – nabrzeży, statków, żurawi itp. Bowiem gdańskie stocznie działają, aby się o tym przekonać, warto odwiedzić owe miejsce. Jakie? To znajdujący się na przedłużeniu ulicy Na Ostrowiu most. Zboczyłem tutaj w ramach swej przejażdżki, gdyż wiedziałem, że okolica jest tego warta. Jeśli również uważacie to miejsce za godne odwiedzenia, zachęcam, wstęp wolny. 😉

Ulica z widokiem jak żaden inny

Mamy w Gdańsku różne ulice. W zależności od tego na terenie której z krain geograficznych leżą bądź dzielnic, możemy się spodziewać określonego typu krajobrazu i architektury. Jedną z ciekawszych jest ulica Wiślna – biegnąca nad nurtem Martwej Wisły, między Elektrociepłownią Wybrzeże (hałdy węgla, wysokie kominy) oraz Stocznią Remontową im. Józefa Piłsudskiego (wielkie statki, doki, dźwigi). Co prawda nie ma tutaj drogi dla rowerów, ale dla widoków i klimatu warto się przejechać.

Nabrzeże Zbożowe jednym z PIĘKNIEJSZYCH miejsc, nie tylko w Nowym Porcie

Nowy Port był można rzec finałem i celem rowerowej eskapady. Na początek trafiłem na Nabrzeże Zbożowe – jedno z ładniejszych miejsc nad wodą w ogóle w Gdańsku. Odkąd jest możliwość spacerowania wygodnym bulwarem nad rzeką, miejsce zyskało w oczach. Vis-a-vis stoi dumnie Twierdza Wisłoujście – wyjątkowej klasy zabytek, w Polsce rodzynek. Ogólny krajobraz urzeka spokojem, jednocześnie wzmaga poczucie, że Gdańsk to miasto portowe.

Westerplatte, Latarnia Morska, wędkarze, wystawa <3

Nabrzeże kpt. Ziółkowskiego w Nowym Porcie było ostatnim miejscem, w jakim się zatrzymałem i robiłem zdjęcia. Nie wiem jak w innych miastach, ale Gdańsk ma MASĘ cudnych miejsc również poza centrum. Wiąże się to z usytuowaniem naszego miasta, bowiem owe nabrzeże leży nad Kanałem Portowym tuż obok ujścia do Zatoki Gdańskiej. Naprzeciw świetnie widać Westerplatte, zaś po naszej Latarnie Morską. Nabrzeże kusi wędkarzy, jak również amatorów spacerów, jednak aby tutaj dojść, trzeba o owym miejscu wiedzieć. Powodem może być również wystawa opisująca i pokazująca Gdański port. Zdecydowanie jedno z ładniejszych miejsc w Gdańsku, nie tylko nad wodą.

Trasa i ciekawe miejsca na mapie:


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam serdecznie za lekturę tego wpisu oraz wizytę na blogu. Mam nadzieję, że miejsca, zdjęcia jak i opisy, przypadły Wam do gustu. Może sami wybierzecie się w podróż rowerem po Gdańsku? Oczywiście na tej trasie ciekawych miejsc jest dużo więcej, ale to zostawimy sobie na później 🙂

Zapraszam niezmiennie na swoje socialmedia. Na FACEBOOK’a oraz INSTAGRAM’a.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa