Skwery i zieleńce w Gdańsku – 7 najładniejszych!

S

Cześć Przyjaciele!

Miasta to oczywiście zabudowa, ulice, samochody, sklepy, tłok i tumult. Taki jest Gdańsk. Jednocześnie miasta to enklawy zieleni – dzikiej lub urządzonej. Taki również jest Gdańsk.

Zieleń urządzoną w dużej mierze stanowią miejskie parki, o których pisałem np. TUTAJ. Są również mniejsze, być może nie tak spektakularne, ale dające miastu BARDZO dużo oddechu.

Mowa o skwerach i zieleńcach!

Na park z prawdziwego zdarzenia potrzeba sporej połaci wolnego terenu, o co w gęsto zabudowanym mieście dość trudno. Natomiast skwerek lub zieleniec da radę “wcisnąć” niemal wszędzie. To one sprawiają, że miasta są mniej betonowe i mimo ścisłej zabudowy, poczuć kapkę natury.

W niniejszym artykule wymieniam 7 w moim mniemaniu najładniejszych skwerów/zieleńców w Gdańsku 🌲

Łączy je fakt, iż znajdują się w stosunkowo gęsto zabudowanych dzielnicach miasta. Oraz rzecz jasna ich piękno, otoczenie bądź estetyka zagospodarowania.

Zapraszam do lektury!


1. Zieleniec Heweliusza

Zieleniec Heweliusza to nie tylko najładniejszy z tych mniejszych terenów zielonych, ale w ogóle jedno z piękniejszych miejsc w Gdańsku. Położony na Starym Mieście między ulicą Rajską i Korzenną nad Kanałem Raduni, ma wyjątkowe towarzystwo. Siedząc wśród zieleni możemy oglądać Kościół Św. Katarzyny, Wielki Młyn oraz Ratusz Starego Miasta. Soczysta trawka i korony drzew świetnie współgrają z czerwienią cegieł. Jako, że to zieleniec Heweliusza, mamy upamiętniający go pomnik. O tym miejscu można wiele napisać, przecież jest jeszcze Kanał Raduni, sgrafitto “Niebo Północne”, Muzeum Bursztynu tuż obok oraz fontanna.

2. Skwer Imienia Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku

Drugim najładniejszym tego typu miejscem w Gdańsku jest Skwer Imienia Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Nie tak dawno odświeżony skwer położony jest tuż obok głównych ulic w centrum Gdańska. Osobiście uwielbiam siedzieć w fajnie urządzonym (schludnym) miejscu pośród zieleni i obserwować trochę z boku żyjące miasto. Uroku temu miejscu nadaje oczywiście Kanał Raduni i mostek nad nią przerzucony. Ponad to widać stąd ładne budynki jak chociażby zbudowany na przełomie XIX i XX wieku neorenesansowy gmach mieszczący obecnie Radę Miasta. Będąc tutaj proszę spróbujcie odnaleźć wszystkie pomniki. Z tego co naliczyłem jest ich cztery.

3. Skwer na terenie Garnizonu

Przenosimy się do Wrzeszcza, a konkretnie na teren osiedla Garnizon. Garnizon to wyjątkowe w skali Gdańska osiedle, bowiem powstaje ono na terenie aż 27 ha i co najważniejsze, łączy przeróżne funkcje i jest otwarte dla postronnych (czyli nie jest ogrodzone). W ramach budowy osiedla firma Hossa wyremontowała i zaadaptowała na różne cele zabytkowe obiekty wojskowe. W tych bliżej al. Żołnierzy Wyklętych działają lokale gastronomiczne, zaś między nimi urządzono przyjemny teren rekreacyjny. Jest zieleń, jest woda, jest gdzie usiąść i to wszystko tuż obok pięknych budynków z cegły.

4. Skwerek Jaśkowy Zakątek

Przy ul. Jaśkowa Dolina kilka ładnych lat temu zagospodarowano niewielki skwerek o nazwie “Jaśkowy Zakątek”. Urok tego miejsca to gęsta i ładna roślinność i mała architektura. Stawek i odsłonięty tutaj Jaśkowy Potok dodają piękna. Świetne miejsce, by zatrzymać się jadąc rowerem wzdłuż Jaśkowej Doliny.

5. Zieleniec na początku ulicy Cystersów

Między jezdniami ulicy Cystersów tuż obok ul. Stary Rynek Oliwski, zaaranżowano mały skwerek, który uważam zasługuje na uwagę. To przykład, że nie potrzeba wiele, by cała okolica zyskała w oczach. Alejka biegnąca między jezdniami i drzewami ma zacne otoczenie w postaci kamienic i uroczych willi przy ulicy Leśnej. W takim miejscu to można posiedzieć 😉

6. Zieleniec przy ulicy Opackiej

Niektórzy piszą o parku, jednakże moim zdaniem nie jest on na tyle duży, bym nie mógł go włączyć do niniejszego zestawienia. Ten stosunkowo nowy teren zielony, urządzony przez Invest Komfort, charakteryzuje się WSPANIAŁYM, można rzec NAJLEPSZYM widokiem na Archikatedrę Oliwską. Ów teren zielony jest zagospodarowany z dbałością, więc naprawdę cieszy oczy.

7. Skwer przed Domem Zdrojowym (Brzeźno)

Pozycja numer siedem (co nie znaczy, że jest na ostatnim miejscu) to skwer przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie. Tutaj główną rolę gra rzecz jasna Dom Zdrojowy – nie tak dawno ruinka, zaś dzisiaj, ZDECYDOWANIE perełka nie tylko Brzeźna, ale całego Gdańska. Przed zacnym XIX-wiecznym zabytkiem utworzono piękny teren zielony. Usiąść tak w tym miejscu latem… bajka 🙂


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę całego wpisu. Dajcie mi proszę znać czy niniejsze zestawienie Was zadowala? A może pominąłem jakieś ważne i ładne miejsce? Jeśli dostanę 7 ciekawych (innych niż moje) propozycji, zrobię kolejny wpis tego typu 🙂

Zapraszam niezmiennie na socialmedia – FACEBOOK’a, gdzie niemal każdego dnia pokazuje ciekawe miejsca w Gdańsku oraz INSTAGRAMA, gdzie również staram się dzielić interesującymi miejscówkami i wiedzą na temat grodu nad Motławą.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa