Słynne miejsca z całego świata w Gdańsku? Sprawdźcie 7 takich lokalizacji :o

S

Cześć Przyjaciele!

Podróżujemy na drugi koniec świata, by zrobić sobie zdjęcie w konkretnym miejscu, danym widokiem w tle lub obok słynnego budynku.

A gdybym Wam powiedział, że wcale nie musicie? Znajdziecie bowiem takowe miejsca w Gdańsku! 🙂

Oczywiście potraktujcie owe zestawienie z lekkim przymrużeniem oka. Nic nie zastąpi oryginalnych miejsc. Natomiast faktem jest, iż pewne podobieństwo występuje i WARTO owe miejsca w Gdańsku odwiedzić.

Zapraszam serdecznie do listy miejsc i lektury!


1. Widok na Manhattan Bridge (Nowy Jork) – widok na Żurawie KONE (Gdańsk)

Wysokie ceglane budynki i wielki pylon Manhattan Bridge to jeden z chętniej fotografowanych widoków w Nowym Jorku. Kiedy jechałem ulicą Robotniczą w Gdańsku i spojrzałem w lewo, dostrzegając w osi widokowej żurawie KONE, pomyślałem, że to całkiem podobny widok do tego w Nowym Jorku. Rzecz jasna mamy inną zabudowę i inny obiekt wieńczący oś widokową, widok zza oceanu jest oczywiście bardziej monumentalny, ale jakieś tam skojarzenie jest 😉

2. Rajska plaża na Phuket (Tajlandia) – plaża na Wyspie Sobieszewskiej (Gdańsk)

Wyspę Phuket w Tajlandii odwiedziłem w 2019 roku. Byłem między innymi na plaży tuż obok lotniska, która cieszy się popularnością ze względu na przelatujące nisko samoloty. Krajobraz rajskiej tajskiej plaży ma swój urok. Aczkolwiek równie pięknie jest na Wyspie Sobieszewskiej. Myślę, że nie doceniamy naszych miejsc 🙂

3. Słynne kanały w Amsterdamie (Amsterdam) – Kanał Raduni (Gdańsk)

Amsterdam słynie z kanałów, które są niemal wszędzie. Miasto robi niebywałe wrażenie, czarując swą unikalnością i architekturą. Nad kanałami każdy przyjezdny musi zrobić sobie zdjęcie. W Gdańsku rzecz jasna tylu kanałów nie mamy, ale są miejsca, które choć trochę przypominają krajobraz stolicy Holandii. Chociażby kanał Raduni na wysokości Zieleńca Heweliusza. Kanał jest? Jest. Architektura podoba? Owszem.

4. Canal Grande (Wenecja) – Motława (Gdańsk)

Canal Grande w Wenecji to miejsce, które musi zobaczyć każdy odwiedzający słynne Włoskie miasto na wodzie. Jeśli miałbym znaleźć Gdański odpowiednik, byłaby to Motława. Co prawda po Canal Grande płyniemy dużo dłużej, w Gdańsku mamy ceglane (gotyckie) bramy, Żuraw i spichlerze, w Wenecji pałace i barokowe kościoły, ale i tam i tutaj mamy urokliwą zabudowę po obu stronach wody.

5. Pola Elizejskie (Paryż) – Wielka Aleja (Gdańsk)

Słynne Pola Elizejskie w Paryżu mają nieco ponad 1900 metrów długości, stanowiąc jedno z najważniejszych miejsc stolicy Francji. Liczne sklepy, teatry i galerie mieszczą się w wysmakowanych kamienicach. Na osi monumentalnego założenia urbanistycznego wznosi się Łuk Triumfalny. W Gdańsku mamy założoną w XVIII wieku Wielką Aleję, która długością nie tylko dorównuje, ale nawet kapkę wyprzedza paryskie “Champs Élysées“. Cztery rzędy holenderskich lip łączą Historyczne Śródmieście z dzielnicą Wrzeszcz. Naturalnie więcej jest różnic niż podobieństw, natomiast patrząc na sprawę przez pryzmat botaniczny, mamy pewne podobieństwo.

6. London Eye (Londyn) – Koło widokowe na Ołowiance (Gdańsk)

Nad Tamizą w Londynie od 1999 roku stoi koło widokowe “London Eye”. Wysoki na 135 metrów “diabelski młyn” stał się jedną z atrakcji miasta oraz tłem pocztówkowych widoków z Wielkiej Brytanii. W Gdańsku również mamy tego typu atrakcje i choć nasze koło jest niemal trzy razy niższe (ma 50 metrów wysokości), a widoki z góry zgoła odmienne, stoi nad rzeką, podobnie jak Londyński odpowiednik.

7. Sagrada Familia (Barcelona) – Bazylika Mariacka (Gdańsk)

Wiele osób marzy o podróży do Barcelony i zobaczeniu słynnej świątyni – Sagrady Familii. Budowana od 1882 roku, wciąż nie jest ukończona, a już urosła do rangi symbolu stolicy Katalonii. Będąc w Barcelonie naturalnie skojarzyłem Sagradę Familię z naszą Bazyliką Mariacką. Otóż Sagrada Familia budowana jest już 141 lat, a zanosi się na kolejnych dziesięć. Bazylika Mariacka w Gdańsku powstawała 159 lat! Słynna świątynia w Hiszpanii robi wielkie wrażenie, lecz nie mniejsze robi nasz Kościół Mariacki – największa świątynia z cegły na świecie. I co najważniejsze, aby zwiedzić Świątynie Pokutną Świętej Rodziny w stolicy Katalonii, musimy wydać niemal 30 euro. W Gdańsku Bazylikę Mariacką zobaczycie za darmo. B-)


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Mam nadzieje, że miejsca i porównania się Wam spodobały 🙂

Co istotne, nie zniechęcam do podróżowania, wręcz przeciwnie, jestem wielkim fanem odkrywania nowych miejsc na świecie. Niniejszym artykułem chciałem z lekkim przymrużeniem oka pokazać, że mamy w Gdańsku miejsca nawiązujące wyglądem do tych bardzo cenionych w Europie i na Świecie.

Zapraszam niezmiennie na swoje socialmedia. Na FACEBOOK’a oraz INSTAGRAM’a.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa