7 ciekawostek do odkrycia w przestrzeni Gdańska

7

Cześć Przyjaciele!

Gdańskie ulice, zabytki i zaułki, kryją masę ciekawostek. Niezależnie od poziomu Waszego zaawansowania pod względem zainteresowania Gdańskiem, każdy znajdzie coś dla siebie. Nasze miasto jest BOGATE pod kątem historii, zatem cały czas budzi zainteresowanie i ciekawość.

Mam więc dla Was zbiór siedmiu ciekawostek, które można odkryć w przestrzeni Gdańska. Rzecz jasna dla niektórych z Was nie będzie to żadne odkrycie, jednakże wierze, że znajdą się tacy czytelnicy, których owe ciekawostki zaciekawią, zszokują i sprawią, że wybierzecie się na spacer z nową wiedzą.

Co ważne, mam już na blogu artykuł, w którym opisałem 7 ciekawostek o Gdańsku. Znajdziecie tam bardziej i mniej znane fakty na temat grodu nad Motławą. Zapraszam TUTAJ.

Nowa porcja ciekawostek do odkrycia w przestrzeni Gdańska poleca się lekturze poniżej, zapraszam więc serdecznie 🙂


1. Herb Gdańska sprzed 1457 roku

Spacerując po Gdańsku wiele razy spotykamy przedstawienie herbu miasta. Najczęściej jest to herb z koroną, dodaną w Wielkim Przywileju dla Gdańska przez Kazimierza Jagiellończyka w 1457 roku. Jednakże są miejsca, gdzie herb owej korony nie ma… Herb bez korony znajduje się nad gotyckim łukiem Katowni, vis-a-vis Bramy Wyżynnej. Musimy wiedzieć, że część zabytku z większej cegły to fragment jednej z dawnych bram. Na nią nałożono renesansowy “płaszcz” Katowni. Patrząc więc na ów herb możecie być pewni, że pochodzi sprzed 1457 roku, czyli z czasów Krzyżackich.

2. Największa powódź w historii Gdańska

Pewnie większość z Was pamięta powódź w 2001 roku, jednakże to nie ona była największym tego typu kataklizmem w historii miasta. Największa powódź w Gdańsku była w 1829 roku, a więc niemal 200 lat temu. Wówczas pod wodą znalazło się 3/4 powierzchni miasta, a jej skutki usuwano przez kolejne 50 lat. W przestrzeni miasta znajdziecie kamienne tablice z ową datą i miejscem, do którego sięgała wówczas woda. Taka tabliczka wisi np. na Spichlerzu Panna na Ołowiance.

3. Most, którym jeździły tramwaje

Gdańsk sprzed stu lat mógłby wielu z nas TOTALNIE zaskoczyć. Wielu budynków już nie ma, a znane nam miejsca zmieniły się na tyle, że ciężko byłoby je poznać. Jednym z takich miejsc jest Most Rogoźników, którego pozostałości można oglądać z ulicy Szopy. Do dzisiaj zachowały się przyczółki oraz dwa filary, które wyrastają z wody Nowej Motławy. Natomiast kiedyś… Ową przeprawę zbudowano już w XVI wieku kiedy przekopano Nową Motławę. W 1892 roku został zastąpiony konstrukcją metalową. Był zwodzony, a od 1896 roku kursowały nim tramwaje! W TYM artykule znajdziecie historyczne zdjęcia Mostu Rogoźników. Można rzec, że dzisiaj to zupełnie inne miejsce, inne miasto.

4. Kotwica z promu “Heweliusz”

Prom “Jan Heweliusz” zatonął na Bałtyku w 1993 roku. W katastrofie zginęło aż 55 osób! Z dna morza wydobyto jego kotwicę, które stanowi część pomnika “Tym, którzy nie powrócili z morza” stojącego na Ołowiance obok Mostu Kamieniarskiego. Autorem odsłoniętego w 2007 roku pomnika jest prof. Sławoj Ostrowski. Wiedząc skąd pochodzi owa kotwica, cały pomnik i to czemu jest poświęcony, nabiera głębszego, mocniejszego wymiaru.

5. Portal, który zmienił lokalizacje

Dwór Bractwa Św. Jerzego oglądamy najczęściej od strony Targu Węglowego. Tymczasem można rzec od “zaplecza” czyli uliczki Wełniarskiej, można dostrzec coś wyjątkowego. Widoczny tam portal projektu Wilhelma van den Blocka, nie był zbudowany wraz z dworem, a przeniesiony tutaj z kamieniczki przy Długiej 55. W XIX wieku portale, przedproża czy nawet wyposażenie sieni wędrowały z jednego do innego miejsca. Dzisiaj stanowi to nie lada ciekawostkę.

6. Uwaga, patrzcie pod nogi!

Spacerując po mieście warto spoglądać pod nogi, gdyż nierzadko posadzka ulic lub placów również kryje pewne ciekawostki i co nieco nam o miejscu “mówi”. Tak jest w przypadku ulicy Bogusławskiego gdzie tuż obok Teatru Szekspirowskiego, znajdziecie zaznaczony ciemną kostką obrys Wielkiej Synagogi. Żydowska Bożnica stała w tym miejscu w latach 1887-1939 i była największą w mieście. Charakterystyczna kopuła sprawiała, iż budynek był jednym z wyróżniających się w panoramie miasta. Dzisiaj niestety już jej nie ma.

7. Jak Gdańsk był zniszczony w 1945 roku?

O tym jak Gdańsk był zniszczony w 1945 roku można się przekonać spoglądając na Dom Schumannów. Zdobna, renesansowa kamieniczka została zbudowana w 1560 roku przy ul. Długiej. Warto spojrzeć na południową fasadę od strony Długiego Targu, aby dojrzeć wyraźnie starszą część ściany i zdecydowanie nowszą. Po zniszczeniach wojennych przetrwała ta dolna/starsza część kamienicy. Fajnie widać to właśnie na przykładzie owej ściany.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Cieszę się, że Gdańsk Was interesuje i podobnie jak ja pragniecie poznać głębiej swoje miasto. To piękne, że jest Was tak wielu!

Jak zawsze zachęcam do lajkowania strony na Facebook’u oraz obserwowania profilu na Instagramie.

A poniżej możecie mnie wesprzeć stawiając symboliczną kawkę. Bardzo dziękuję! 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa