7 ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #26

7

CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to świetnie wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, DWUDZIESTE SZÓSTE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!


1. Ulica Franciszka Kubacza – Wrzeszcz

Ulica Doktora Franciszka Kubacza znajduje się w Dolnym Wrzeszczu. Łączy ulicę Mickiewicza z Hallera, “ocierając” się o Park nad Strzyżą. Ulice Mickiewicza oraz Hallera są głośne i pełne samochodowego oraz tramwajowego hałasu, natomiast omawiana ulica Kubacza wręcz przeciwnie – spokojna i stosunkowo cicha. Zabudowa tej części Wrzeszcza postępowała w latach 20-tych XX wieku i nie ma co mówić – kiedyś to pięknie budowano! Przy ulicy mamy wolno stojące domy/wille nakryte wysokimi dachami, nie brakuje miłej dla oka zieleni. Wzdłuż ul. Kubacza położonej bliżej Al. Hallera, płynie Potok Strzyża.

2. Ulica Kochanowskiego – Wrzeszcz

Ulica Kochanowskiego stanowi główną ulicę budowanego na początku XX wieku osiedla “Kolonia Rzeszy” dla pracowników stoczni. Domy przy ulicy Kochanowskiego (wówczas Posadowsky-Weg) zaprojektowali architekci z obecnej Politechniki Gdańskiej. To tak blisko ul. Hallera, a jak inny klimat tutaj mamy! Malownicza architektura tworzy miasto w mieście. Patrząc na detale zabudowy – ozdobne szczyty, mansardowe dachy, szachulcowe fragmenty budynków, a nawet herb Gdańska – ma się poczucie spacerowania po niewielkim miasteczku.

Jednakże ul. Kochanowskiego biegnie od ul. Klinicznej aż do Uczniowskiej. Jej środkowa część jest najciekawsza, ale warto wiedzieć, że w południowej jej części zobaczymy bunkier, zaś w północnej mamy widok na stadion.

3. Ulica Górka – Historyczne Śródmieście (Nowe Ogrody)

Ulica Górka jest jedną z tych ulic, która żyje blisko mas ludzi przemieszczających się każdego dnia samochodami i komunikacją publiczną, a jednocześnie mało kto tutaj zagląda. Historycznie Królicza Góra (Kaninchenberg) była częścią Biskupiej Góry, od której została oddzielona przez budowę trasy W-Z. Uliczka odchodzi na północ od ul. Księdza Rogaczewskiego, biegnąc w górę z widokiem na okazałą kamienicę. Następnie bierze zakręt, potem drugi, wracając do wspomnianej ulicy Rogaczewskiego. Prócz kamienic w zasadzie niewiele tutaj jest, choć moim zdaniem to WARTOŚCIOWY fragment Historycznego Śródmieścia. Zaś okolica Górki jest bardzo ciekawa! Polecam lekturę TEGO artykułu.

4. Ulica Młodzieży Polskiej – Brzeźno

Ulica Młodzieży Polskiej jest jedną z uliczek dawnej wioski rybackiej w Brzeźnie. Zaczynając swój bieg od ul. Cichej, biegnie na północ w kierunku Zatoki Gdańskiej. Tło w postaci wydmowej roślinności i morza kradnie całe “show”. Zabudowa ulega zmianom, jednakże wciąż można poczuć klimat dawnej wioski rybackiej. Urocze miejsce!

5. Ulica Sąsiedzka – Matarnia

Ulica Sąsiedzka prowadzi z okolic Zbiornika Retencyjnego “Kiełpinek” na północ w kierunku Kościoła Św. Walentego. Odcinek bliżej zbiornika częstuje widokiem żwirowej nawierzchni ulicy ze stawem w tle, natomiast północny jej kraniec proponuje obrazek żywcem wyjęty jak z wioski. Gdańsk dysponuje BARDZO różnorodnymi krajobrazami, co tutaj świetnie widać.

6. Ulica Roberta de Plelo – Przeróbka (Wisłoujście)

Ulica Roberta de Plelo jest w dużej mierze niedostępna dla postronnych, bowiem znajduje się w znacznej części na terenie gdańskiego portu. Rozpoczyna bieg przy ul. Kujawskiej, dalej nad Basenem Górniczym, dochodząc do ul. Jana Charpantiera. Jej ostatni fragment jest dostępny i właśnie stąd dostaniecie się na Nabrzeże Wisłoujście. Ulica trzyma swój portowy charakter, który jest nieodłącznym elementem Gdańska.

7. Ulica Nowa Olchowa – Zabornia

Nowa Olchowa jest, jak nazwa wskazuje, nowo wytyczoną ulicą na terenie Zaborni. Połączono w ten sposób ulicę Cedrową z Kartuską. Dzięki ukształtowaniu terenu, ulica biegnie mocno w dół, zaś nad jezdnią roztacza się zielona panorama poprzetykana zabudową. Świetny widok i ulica ukazująca zróżnicowanie terenu w naszym mieście.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już DWUDZIESTE SZÓSTE zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk. A powyższe dobitnie o tym świadczą!

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u oraz obserwowania profilu 7 zdjęć z Gdańska (klik) na instagramie. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa