Rowerem przez Gdańsk #13 – 7 ATRAKCYJNYCH miejsc na trasie Rębowo – Chełm

R

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk to miasto naszpikowane uroczymi, ciekawymi pod kątem historii, pełnymi naturalnego piękna oraz magii miejscami. Wystarczy ruszyć przed siebie, a prędzej czy później trafia się na miły krajobraz bądź interesujący budynek.

16 czerwca udałem się na wyprawę rowerem po mym ukochanym Gdańsku. Tym razem przejechałem się z Rębowa (okolica Morskiego Parku Handlowego) na Chełm. Na trasie jest sporo zbiorników wodnych, ale nie tylko. Owa trasa nie jest specjalnie popularna na rower, a warto odkryć również tę część Gdańska.

Przejechałem około 12 km, zrobiłem 50 zdjęć i odwiedziłem po drodze 7 atrakcyjnych miejsc.

Pragnę Wam pokazać, że po drodze między jedną i drugą dzielnicą, ZAWSZE jesteście w stanie zobaczyć coś miłego krajobrazowo oraz interesującego pod kątem natury w granicach miasta. Oczywiście takich miejsc na tej trasie jest ZNACZNIE więcej, ja jednak wybrałem te konkretne.

To taki mało znany, a piękny Gdańsk – śliczne zabytkowe budynki, mało znane miejsca nad wodą, urocze krajobrazy.

Zapraszam do lektury rowerowej „miejskiej podróży” między Rębowem a Chełmem i zapoznania się z 7-ma ATRAKCYJNYMI miejscami na trasie!


Stawek na Osiedlu “Jabłoniowa” – milutkie miejsce

Podróż rowerem zacząłem od Rębowa, które przez wielu nazywane jest Szadółkami, a te są kawałek dalej. Okolica zdominowana jest przez współczesne osiedla, ale między blokami znalazłem taki oto stawek. Poczułem się tutaj bardzo przyjemnie i myślę, że to miłe miejsce dla mieszkańców.

Cudna zielona przestrzeń i zbiornik po nowemu

Przejechawszy przez gęstą zieleń trafiłem nad zbiornik retencyjny “Świętokrzyska I”. Wokół zbiornika biegnie nowa droga z ławeczkami, zatem miejsce jest świetne na spacer, bieganie lub rower. Morka część zbiornika jest spora, jednakże podobną powierzchnie zajmuje część sucha, zielona. Staw z wyspą na środku, fontanną i osiedlami wokół prezentuje miły, typowy dla Zakoniczyna krajobraz.

Urokliwa alejka nad Potokiem Oruńskim

Między zbiornikami, nad Potokiem Oruńskim, biegnie urokliwa alejka. Urokliwa, bowiem “skryta” przed otoczeniem, spokojna i pełna zieleni wokół. Płynąc obok potok nadaje miejscu spokojnej aury.

Największy w Gdańsku! Lokalne morze? 😉

Największy w Gdańsku zbiornik retencyjny zajmuje 7 ha. To główne miejsce spacerów i nie tylko lokalnych mieszkańców, którzy kontemplują naturę. Zauważyłem pewnego chłopaka, który siedzi nad brzegiem i wpatruje w dal… Pomyślałem, że to tak, jakby siedział nad morzem, lokalnym morzem 😉

Dwór Zakoniczyn zostanie uratowany?!

Dwór Zakoniczyn z połowy XIX wieku jest jednym z niewielu świadków historii w tej okolicy. Wciąż nieciekawy jest jego stan, bo choć to urokliwy zabytek, nadal wymaga wielkich nakładów finansowych. Detale i zdobienia są godne uwagi, zatem po remoncie może to być perełka Zakoniczyna. Na ogrodzeniu zobaczyłem tabliczkę z informacją, iż w dworku ma się znaleźć przedszkole. Oby zabytek został należycie odremontowany. Wówczas będzie “okrętem” historii na morzu współczesności.

Tutaj spędziłem masę czasu…

Jadąc dalej, dostałem się nad zbiornik “Wielkopolska”, gdzie swego czasu często łowiłem rybki. Spędziłem z tymi widokami MASĘ czasu, dlatego są mi tak bliskie, choć tam nie mieszkam, nie mam rodziny ani znajomych. Z każdym miejscem można zbudować relację.

Ostatni na mej trasie

Na koniec zobaczyłem zbiornik retencyjny “Augustowska”, będący dobrym początkiem na spacer po Dolinie Potoku Oruńskiego. Kolejne miłe miejsce na spacer, ciekawe krajobrazy i różne możliwości spędzania czasu.


Trasa i miejsca na mapie Gdańska:


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam serdecznie za lekturę tego wpisu oraz wizytę na blogu. Mam nadzieję, że miejsca, zdjęcia jak i opisy, przypadły Wam do gustu. Może sami wybierzecie się w podróż rowerem po Gdańsku? Oczywiście na tej trasie ciekawych miejsc jest dużo więcej, ale to zostawimy sobie na później.

Zapraszam niezmiennie na swoje socialmedia. Na FACEBOOK’a oraz INSTAGRAM’a.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa