Gdańskie NAJ x7, czyli w czym Gdańsk jest NAJlepszy w Polsce?

G

Cześć Przyjaciele!

Odkąd zacząłem interesować się Gdańskiem, a było to kilkanaście lat temu, uwielbiałem porównywać swoje miasto do innych. Sporo czytałem i dowiadywałem się, że pod niektórymi względami Gdańsk na arenie naszego kraju nie ma sobie równych.

Postanowiłem wypisać na dobry początek siedem przykładów rekordów w wykonaniu Gdańska. Niektóre dość znane i oczywiste, jeden nie specjalnie dostrzegalny.

Co istotne, jest ich więcej. Postaram się o kolejną odsłonę wpisu “Gdańskie NAJ”. Jeśli macie pomysły co do innych rekordów Polski i nie tylko, zachęcam do podzielenia się wiedzą.

Zapraszam serdecznie do lektury i zestawienia siedmiu gdańskich rekordów w skali kraju!


1. Najdłuższy (zabytkowy) kościół w Polsce

Bazylika archikatedralna w Gdańsku Oliwie mierzy aż 107 metrów długości, będąc najdłuższym (zabytkowym) kościołem w Polsce. Dodałem, że zabytkowym, ponieważ Bazylika Najświętszej Maryi Panny w Licheniu ma 139 metrów długości, jednakże nie jest zabytkiem. Licząc zaś świątynie Cysterskie, Katedra Oliwska jest najdłuższą na świecie.

2. Największy (zabytkowy) kościół w Polsce

Bazylika Mariacka to nie tylko największy (zabytkowy) kościół w Polsce, ale też trzecia co do wielkości świątynia z cegły na świecie! Nazywana “Koroną Gdańska” rzeczywiście ROBI WRAŻENIE rozmiarami, górując i dominując ponad zabudową Głównego Miasta. Kubatura wynosi 155 tys. m3, długość 105 metrów, szerokość nawy głównej 41 metrów, wysokość sklepień do 29 metrów, wieża ma zaś 78 metrów. Bazylika Mariacka stanowi stały i niezwykle ważny element miejskiego krajobrazu właśnie dzięki swemu rozmiarowi.

3. Najdłuższy blok mieszkalny w Polsce

Falowiec stojący przy ul. Obrońców Wybrzeża jest najdłuższym w Polsce blokiem mieszkalnym. Również w Europie długi na 860 metrów falowiec robi wrażenie, bo zdaje się tylko wiedeński Karl-Marx-Hof jest dłuższy. Falowiec został zbudowany w latach 1970-1973 wg. projektu Tadeusza Różańskiego, Danuty Olędzkiej  i Janusza Morka.

4. Najdłuższe plaże w Polsce

Gdańsk ma w swoich granicach 21 km plaż, co czyni nasze miasto najlepszym pod tym względem w Polsce. Dla porównania, Gdynia ma 12 km plaż, Sopot 4,5 km, a Barcelona… 4,4 km. Gdańskie plaże ponadto wyróżnia drobny piasek, szerokość, zaplecze w postaci parków i lasów oraz trzy ujścia Wisły.

5. Najszersza plaża w Polsce

Mamy w Polsce ładne, piaszczyste, długie i szerokie plaże. Właśnie w Gdańsku znajduje się najszersza plaża w Polsce! Plaża na Stogach jest szeroka na 132 metry (oficjalne dane, choć gdy sam ją zmierzyłem na mapie, wyszło mi 140 metrów). W moim mniemaniu, prócz szerokości, nie brakuje jej uroku, dzikości i wyjątkowego tła w postaci terminalu kontenerowego DCT.

6. Najwięcej zabytkowych bram obronnych w Polsce

Gdańsk jako bogate miasto posiadał wiele bram obronnych. Pełniły, co jasne, funkcje obronną, jednakże prócz tego, nierzadko były po prostu piękne pod kątem architektonicznym. Do dzisiaj zachowało się 14 zabytkowych bram obronnych! W przypadku innych miast kilka bram to już dużo, zatem naszych kilkanaście daje mocną pozycje lidera.

Między innymi o bramach w Gdańsku powiedziałem więcej na kanale Stary Ziomek i Morze. Odcinek o gdańskich ciekawostkach macie niżej. Swoją drogą gorąco polecam kanał Kamila i Wojtka – świetna sprawa dla każdego pragnącego poznać lepiej Gdańsk.

7. Najróżniejsze rodzaje wód w Polsce

Na koniec wspomnę o różnego rodzaju wodach w obrębie jednego miasta. Otóż mamy w Gdańsku morze (Zatoka Gdańska), rzeki (Motława, Wisła), kanały (Raduni, Gniła Łacha), jeziora (Jasień, Osowskie), potoki (Strzyża, Oliwski), stawy i zbiorniki retencyjne, baseny portowe, fosy. Takiego zestawienia w ramach jednego miasta nie znajdziecie w całej Polsce. Jak widzicie, również pod tym względem Gdańsk jest najlepszy.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego wpisu i wizytę na blogu. Mam nadzieję, że wpis się Wam spodobał i macie poczucie, że mieszkacie w ciekawym, wyjątkowym mieście.

Zapraszam niezmiennie na swoje socialmedia. Na FACEBOOK’a oraz INSTAGRAM’a.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa