7 miejsc w Gdańsku, które potrafią zauroczyć w jesiennych barwach <3

7

Cześć Przyjaciele!

Okres wakacyjny, lato, wrzesień – wszystko mamy już za sobą. Dopiero co planowałem letnie aktywności, tymczasem mamy październik. Można pomyśleć, że szkoda lata, ciepłej pogody i długiego dnia. Z drugiej strony nadszedł jeden z piękniejszych okresów w roku. Jesień nie jest taka straszna i ma coraz większe grono fanów.

Niektóre miejsca właśnie jesienią, a szczególnie w październiku, prezentują się najpiękniej. Zamieściłem w niniejszym artykule siedem miejsc w Gdańsku, które w jesiennej aurze potrafią zauroczyć.

Życzę miłej lektury, inspiracji i wspaniałego października!

1. Stogi – jezioro Borowe

Jezioro Borowe, znane bardziej jako Pusty Staw, zlokalizowane jest w lesie na Stogach, przy trasie tramwajowej (zaraz za Lidlem). Już kilka razy pokazywałem Wam urok tego konkretnego jeziora o tej porze roku, ale nie zaszkodzi raz jeszcze. Sam co roku staram się być na Stogach, by poczuć WYJĄTKOWY jesienny urok i zobaczyć PRZEPIĘKNY krajobraz. Wam również to polecam.

2. Brętowo – wzgórze Cieniawa

Brętowo to dzielnica pełna zieleni i wzgórz. Nie muszę wspominać, że właśnie jesienią jest tutaj najpiękniej! Polecam widok z wzgórza Cieniawa, zlokalizowanego ponad ulicą Słowackiego (na północ od tej ulicy). Wejście nie jest łatwe i wymaga nieco kondycji, ale widok jak niżej wszystko rekompensuje.

3. Park w Królewskiej Dolinie

Park w Królewskiej Dolinie znajdziecie na przedłużeniu ulicy Do Studzienki. Zabytkowy park ma 2 ha powierzchni i dzieli się na część francuską i angielską (podobnie jak Park Oliwski). Miejsce jest oczywiście mniej znane, nieco ukryte i właśnie jesienią ma swój specyficzny klimat. Polecam Wam spacer po Parku w Królewskiej Dolinie, a potem…

4. Park Jaśkowej Doliny

…a potem kontynuacje wędrówki przez Park Jaśkowej Doliny. Choć obecnie przypomina las, został założony już w pierwszej połowie XIX wieku jako park z wieloma polanami widokowymi. Na zdjęciu niżej macie widok w kierunku Jaśkowej Doliny, gdzie ponad zabytkowymi willami dominują morenowe wzgórza. W październiku, przy słonecznej pogodzie, widok jest niezwykle ładny.

5. Park Steffensów

Park Steffensów pod kątem infrastruktury jest w ogonie gdańskich parków. Mimo swego położenia (tuż obok Wielkiej Alei, między Śródmieściem a Wrzeszczem) wciąż nie może doczekać się remontu z prawdziwego zdarzenia. Jednocześnie to miejsce o ciekawej historii, której początek datuje się na 1896 rok. Co ciekawe, pod kątem dendrologicznym, Park Steffensów jest niemal tak bogaty jak Park Oliwski. Właśnie z tego względu jesienią prezentuje się zjawiskowo. Fajny klimat, sprawdźcie sami.

6. Góra Gradowa

Czerwień cegieł, rdzawy kolor liści i wspaniały Gdańsk majaczący gdzieś w dole. Jesienna Góra Gradowa potrafi zauroczyć! Spojrzeć tak przez pryzmat jesiennych liści na wieże Głównego Miasta lub zanurzyć w październikowych barwach fortu. Coś pięknego. Postarajcie się odnaleźć jesień na Górze Gradowej.

7. Wyspa Sobieszewska

Ostatnim miejscem w tym zestawieniu jest Wyspa Sobieszewska. Sami możecie wybrać jaką część wyspy odwiedzicie, gdyż wszędzie jesienią jest wspaniale. Ptasi Raj, Mewia Łacha, ulica Przegalińska, Świbno, promenada nad Martwą Wisłą, las, plaża. Gdzie się nie udacie, zaznacie cudownej natury w najlepszym wydaniu.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. Październik jest pięknym miesiącem, a przekonacie się o tym właśnie w Gdańsku. Wymienione wyżej miejsca to tylko niewielka część wszystkiego. Zachęcam do inspirowania się miejscami na blogu i szukania na własną rękę.

Jak zawsze zachęcam do lajkowania strony na Facebook’u oraz obserwowania profilu na Instagramie.

A poniżej możecie mnie wesprzeć stawiając symboliczną kawkę. 🙂 Bardzo dziękuję! 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa