Widoki na Gdańsk – 7 zdjęć ukazujących unikalne piękno miasta

W

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk to suma milionów widoków. Mijamy je każdego dnia, niektóre nam powszednieją, inne wciąż zachwycają, jeszcze inne umykają bądź wymagają innego spojrzenia na miasto. Uważam, że to jak widzimy nasze miasto jest sumą miejsc, które w ostatnim czasie odwiedziliśmy i zakodowaliśmy w głowach plus miejsca bazowe, nasze ulubione, jak również te drażniące, bo o nich również, chcąc nie chcąc myślimy.

Uwielbiam co jakiś czas zajrzeć do folderów ze zdjęciami, które zrobiłem Gdańskowi w ciągu ostatnich kilku lat. Nasze miasto składa się z tak OGROMNEJ ilości tak RÓŻNORAKICH widoków, że jeśli zdajemy sobie z tego sprawę, nie sposób się znudzić.

W niniejszym artykule przykładowe siedem zdjęć Gdańska i siedem widoków na Gdańsk. W tytule napisałem, że owe widoki ukazują unikalne piękno miasta, bowiem za kilka chwil poznacie ten UNIKALNY Gdańsk, widoczny na tych konkretnych zdjęciach.

Zapraszam do lektury 🙂


1. Port i latarnia zza płotu

Widok na port, a dokładniej teren Wolnego Obszaru Celnego. Samochody, drzewo, Latarnia Morska. Nie jest to typowy widok, ale typowy jak na portowe miasto. Gdańsk ma swoim arsenale miejsc ciekawych niejedno związane z nadmorskim położeniem.

2. Krzyż i żurawie

Jedna z górek nad Al. Armii Krajowej na terenie Biskupiej Górki, tuż obok Chełmu i widok w kierunku fortu Góry Gradowej, zza którego wyrastają wszędobylskie stoczniowe żurawie. Wszędobylskie, ale tutaj, w Gdańsku, gdyż Warszawa lub Kraków nie mają w swoim krajobrazie takich ich ilości.

3. Kościół, ściana bloków i Zatoka Gdańska

Widok na Gdańsk i jego trzy warstwy. Na pierwszym planie wieża kościoła “na Czarnej”, czyli Kościół Najświętszego Serca Jezusowego, dalej ściana bloków z wielkiej płyty i Zatoka Gdańska z widocznym w oddali półwyspem Helskim.

4. Magiczny staw

Oto magiczny, ukryty między nowymi osiedlami staw. Znajduje się on na terenie dzielnicy Jasień. Co ciekawe, pamiętam, jak był to samotny dziki staw pośród pól. A dzisiaj? Dzisiaj to unikalny widok, gdyż staw ogrodzony jest płotami. Ja jednak dałem radę owe przeszkody przejść.

5. Miasto punktów widokowych

Widok z Bastionu Żubr na panoramę Historycznego Śródmieścia. Znane każdemu zabytki widziane z tej perspektywy nabierają innego wyrazu. Zmiana perspektywy i nagle mamy NOWE spojrzenie na te same budynki.

6. Stare Przedmieście

Widok na fragment Starego Przedmieścia. Lubię różnorakie kadry, kryjące niejedną historię, niejeden ciekawy budynek oraz ciekawą perspektywę. A mamy tutaj zabytek z XV wieku, jak również obiekty zbudowane ledwie kilka lat temu. Mamy centrum miasta, a w tle w zalesione wzgórza, za którymi ciągnie się zupełnie inna część Gdańska.

7. Ponad ulicami

Ulica Kartuska na odcinku “siedleckim” nie jest najpiękniejszą przestrzenią. Wystarczy jednak udać się w bok, wejść na którąś z górek (np. Winną Górę) i znaleźć się ponad ulicami z szerszymi widokami. Mamy więc widok na wieżę Bazyliki Mariackiej i Ratusz Głównego Miasta, które dominują w przestrzeni i jasno mówią, że to Gdańsk, z drugiej strony cała otoczka pokazuje, że miasto to nie tylko miejsca ikony, ale również, a nawet przede wszystkim budownictwo mieszkalne.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego wpisu i wizytę na blogu. Po obejrzeniu tych konkretnych zdjęć, jaki Waszym zdaniem jest Gdańsk? To takie małe zadanie 😉 Pamiętajcie jednak, że obraz miasta w naszej głowie jest płynny.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam do śledzenia mojej stronki 7 zdjęć z Gdańska na FB oraz profilu na Instagramie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa