7 najciekawiej ulokowanych bloków z wielkiej płyty w Gdańsku

7

Cześć Przyjaciele!

Krajobraz polskich miast nierzadko zdominowany jest przez bloki z wielkiej płyty. Budowano takowe w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych w niemal każdym zakątku naszego kraju. Któż z nas nie ma rodziny lub znajomych właśnie w takim bloku?

Gdańsk nie jest tutaj wyjątkiem. Dzielnice takie jak Zaspa, Przymorze lub Piecki-Migowo, wielu z nas nazywa blokowiskami. Nie ma się czemu dziwić, gdyż właśnie takie budownictwo stanowi podstawowy typ zabudowy tych konkretnych obszarów miasta.

Również inne dzielnice, mniej lub bardziej, kojarzone są z zespołem bloków z wielkiej płyty. Najczęściej cztero, nierzadko również dziesięciopiętrowe budynki mieszkalne, zdają się tworzyć monotonny i smutny pejzaż niektórych gdańskich fyrtli.

Owszem, bloki z wielkiej płyty najczęściej nie są architektonicznymi dziełami (choć zdarzają się CIEKAWE przykłady! O tym napisze innym razem!), ale w przypadku miasta takiego jak Gdańsk, nierzadko są ŚWIETNIE położone.

Lokalizacja bloków bywa zaskakująca, interesująca i wyjątkowa dla samych mieszkańców, którzy każdego dnia z okien swych mieszkań mogą podziwiać do prawdy PRZEPIĘKNE krajobrazy.

Osobiście od kilku ładnych lat w miarę możliwości odwiedzam klatki schodowe interesująco położonych bloków mieszkalnych. Uwierzcie, nie raz byłem TOTALNIE zaskoczony. Artykuły z serii “Gdańskie bloki i z nich widoki” znajdziecie na górze witryny lub klikając TUTAJ.

Gdańsk leży nad rzekami, kanałami i morzem. Nasze miasto ulokowane jest nie tylko nad wodą, bowiem spora jego połać zajmuje morenowe wzgórza, jak również znaczna część obszar Żuław Gdańskich. Poza tym, co jasne i każdemu znane, stolica Pomorza to wyjątkowy w skali kraju zespół zabytków.

Właśnie w takich okolicznościach natury i miasta stoją bloki mieszkalne w Gdańsku. Wybrałem moim zdaniem siedem najciekawiej ulokowanych bloków w różnych częściach miasta. Przy wyborze kierowałem się niebanalną lokalizacją i zaskakującymi widokami, jakimi mogą raczyć się mieszkańcy owych adresów.

Zapraszam serdecznie do zestawienia! Miłej lektury!


1. Blok przy ulicy Świbnieńskiej na Wyspie Sobieszewskiej

Jedną z dzielnic Gdańska, gdzie nie spodziewamy się bloków z wielkiej płyty, jest Wyspa Sobieszewska. Jak się okazuje, nawet tam stoi kilka niskich bloczków. Jeden z nich zlokalizowany jest przy ulicy Świbnieńskiej. Blok kojarzący się z gęsto zaludnionymi dzielnicami sąsiaduje z wałem przeciw powodziowym i łąkami nad Przekopem Wisły. Wyobrażam sobie mieszkańców tegoż bloku, którzy z samego rana mogą wyjrzeć przez okno i zobaczyć krajobraz ZUPEŁNIE oderwany od miasta. Spokój, jaki bije z tego miejsca, niewątpliwie jest powodem, dla którego ów blok znalazł się w owym zestawieniu.

2. Blok przy ulicy Góralskiej w Brętowie

Przenosimy się w nieco inne okoliczności przyrody. Brętowo, położone jest w dolinkach i na morenowych wzgórzach. O ile większa część dzielnicy pozbawiona jest intesywnej zabudowy, tak Niedźwiednik składa się w dużej mierze z bloków z wielkiej płyty. Bloki ulokowane są tarasowo, co wraz z okolicznymi wzgórzami, tworzy interesujący krajobraz. Spacerując ulicą Góralską w Niedźwiedniku już spod bloków ogląda się PRZEPIĘKNE widoczki! A jaki musi być widok z wyżej położonych mieszkań któregoś z bloków przy owej ulicy? Być może niektórzy z Was wiedzą 😉

3. Falowiec przy ul. Wyzwolenia w Nowym Porcie

Falowce, a więc długie, łamane bloki mieszkalne, usytuowane są w dużej mierze na Przymorzu. Mamy jednak pewien wyjątek, a mianowicie – falowiec w Nowym Porcie. Stoi on równolegle do ulicy Wyzwolenia (najstarsza droga w Nowym Porcie). Z jednej strony mieszkańcy odpoczywający na balkonach letnim wieczorem mogą przyglądać się gdańskiemu “bursztynkowi” z drugiej zaś spoglądać na Westerplatte, ujście kanału portowego (gdzie nierzadko wpływają/wypływają różnego rodzaju statki) oraz Zatokę Gdańską. Zdaje się, że jeśli chodzi o Gdańsk, falowiec w Nowym Porcie położony jest nabliżej morza. Ekspozycja na Bałtyk jest DOSKONAŁA!

4. Blok przy ulicy Szopy na Długich Ogrodach

Przed II Wojną Światową Historyczne Śródmieście Gdańska było szczelnie zabudowane. Co się stało w 1945 roku wszyscy wiemy… Po wojnie odbudowano (nie w całości) tkankę najwartościowszego Głównego Miasta. Pozostałe dzielnice Historycznego Śródmieścia czekały na lepsze czasy. Ze względu na wielkość zabytkowego jądra miasta, od razu zrezygnowano z odbudowy takich fragmentów śródmieścia jak Długie Ogrody lub Stare Przedmieście. Wolne przestrzenie były zajmowane przez różne budynki, w tym bloki z wielkiej płyty. Kilka z nich stoi przy ulicy Szopy, w sąsiedztwie Nowej Motławy i ulicy Długie Ogrody. Taka lokalizacja zapewnie NIEPRAWDOPODOBNY widok na historyczne centrum miasta. Szafarnia, Wyspa Spichrzów, Główne i Stare Miasto… coś wspaniałego <3

Blok o którym mowa znajduje się na prawo od pierzei pięciu odbudowanych kamieniczek.

5. Blok ulicy Spadzistej na Zaroślaku

Bloki, nazywane również “szafami”, najczęśniej nie budzą pozytywnych odczuć. No cóż, nie jest to architektura pełna piękna. Jednocześnie mają one zalety, a wśród nich, prócz dość szybkiej budowy i domu tysięcy rodzin, są WIDOKI. Zajrzyjmy więc do bloku przy ulicy Spadzistej 2. Lokalizacja, tuż na południe od Biskupiej Górki, daje fantastyczne i nietypowe możliwości widokowe. Tak się składa, że w tej części Historycznego Śródmieścia nie mamy dedykowanych turystom i mieszkańcom punktów widokowych, ale mamy bloki 😉 Z najwyższego piętra, tuż za wzgórzem na którym ulokowała się Biskupia Górka, świetnie widoczne są Kościół Św. Trójcy, Bazylika Mariacka oraz wieża Ratusza Głównego Miasta.

6. Blok przy ulicy Siennej na Przeróbce

Oddalamy się nieco od centrum miasta i lądujemy na Przeróbce. Powierzchniowo niewielka dzielnica (mam na myśli część zamieszkaną) dysponuje kilkoma interesująco ulokowanymi blokami z wielkiej płyty. Zwróćcie proszę uwagę na ten stojący pod adresem Sienna 18. Dzięki lokalizacji, zapewnia widok na płynącą nieopodal Martwą Wisłę, dwa mosty – kolejowy oraz wantowy im. Jana Pawła II i całe otoczenie. Świetny krajobraz ukazujący nieco inny charakter miasta, aniżeli w poprzednich przypadkach.

7. Blok przy Powstańców Warszawskich na Siedlcach

Blok przy ulicy Powstańców Warszawskich stoi tuż za granicą Historycznego Śródmieścia. Taka lokalizacja sprawia, iż widok w stronę zabytkowej części miasta musi robić wrażenie. I robi! Jeśli chodzi o rozległą panoramę i mnogość zabytków, właśnie stąd widać najwięcej. Można wypatrzeć naprawdę wiele, a do tego na pierwszym planie ładnie nam gra park poforteczny. Jak dla mnie, taka lokalizacja jest do pozazdroszczenia.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu oraz lekturę nowego artykułu. Mam nadzieję, że powyższa lista bloków i jakże różnorodnych widoków sprawiła, iż nieco przychylniej patrzycie na “szafy”.

Jeszcze raz zapraszam do śledzenia serii wpisów “Gdańskie bloki i z nich widoki”. Do zobaczenia TUTAJ.

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Jeśli doceniacie moją pracę i chcielibyście mnie jakoś wspomóc, gorąca prośba! Możecie postawić mi wirtualną kawkę. Praca na blogu wymaga ode mnie sporo wolnego czasu, a w zamian nie dostaje żadnych pieniążków. Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc! <3

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa