Gdzie w Gdańsku na wiosenny spacer? 50 ładnych i ciekawych miejsc dla każdego!

G

Cześć Przyjaciele!

Zazwyczaj dzielę się z Wami porcją siedmiu miejsc w Gdańsku (co ma związek z nazwą bloga), ale tym razem postanowiłem nieco “zaszaleć”. Przygotowałem zestawienie pięćdziesięciu ciekawych i ładnych miejsc na spacer dla każdego.

Owe miejsca można przypisać do poszczególnych kategorii: nabrzeża/bulwary, plaże, parki, ulice/deptaki, na krańcu miasta, doliny i dzielnice.

Macie więc w jednym miejscu sporo inspiracji i fajnych miejsc w Gdańsku, które można wykorzystać na wiosenne (i nie tylko) spacery. Zapraszam serdecznie do lektury!


NABRZEŻA/BULWARY

1. Nabrzeże przy ul. Wiosny Ludów

Deptak nad Motławą, który można podzielić na dwie części. Wzdłuż osiedla Brabank, gdzie jest szeroka i wygodna trasa spacerowa nad wodą, wiele miejsc do posiedzenia i świetny widok w kierunku Głównego Miasta. Opisałem to miejsce TUTAJ.

Kawałek dalej, mamy nabrzeże wzdłuż ulicy Wiosny Ludów, ciągnące się aż do terenów Stoczni Cesarskiej, którą notabene można i warto zwiedzić. Nabrzeże jest nocą oświetlone, na murku są ławki. Widokowo jesteśmy już w klimatach stoczni, która jest kawałek dalej.

Niewątpliwie tutaj dociera już mniej osób, zatem jeśli chcecie przedłużyć swój spacer nad Motławą, korzystajcie. 🙂

2. Nabrzeże Ołowianki

Nabrzeże usytuowane nad Motławą po zachodniej stronie wyspy Ołowianki. Zaczyna się tuż za Mostem Kamieniarskim, przy spichlerzach mieszczących Narodowe Muzeum Morskie. Spacerując, mijamy owe spichlerze, statek muzeum “Sołdek”, Spichlerz Królewski, Filharmonię Bałtycką, urządzony teren zielony, dochodząc do zwodzonej kładki pieszej na rzece.

Widokowo, tak w sensie połączenia miasta i wody, moim zdaniem jest na równi z Wyspą Spichrzów. Nad Motławą świetne pejzaże, mariaż zabytkowych budowli z wodą. Po drugiej stronie nadwodna zabudowa Głównego Miasta robi robotę!

3. Nabrzeże Retmanów

Nabrzeże Retmanów umiejscowione jest nad Martwą Wisłą, vis-a-vis Przeróbki. Całkiem niedawno wyremontowane, a raczej ZBUDOWANE, gdyż kiedy byłem tam po raz pierwszy (co zobaczycie TUTAJ), był to dziki brzeg.

Głównymi obiektami, na których zawiesza się wzrok, są mosty. Siennicki, kolejowy oraz wantowy im. Jana Pawła II. Ludzi raczej tam nie uświadczycie.

4. Bulwar na Westerplatte

Na Westerplatte, między plażą ogólnodostępną a plażą na terenie wojskowym, ciągnie się bulwar spacerowy. Powstał po zbudowaniu umocnień brzegu morskiego. Pozwala oglądać krajobraz z morzem w roli głównej i moim zdaniem jest ciekawszy widokowo niż bulwar w Gdyni.

5. Nabrzeże Wisłoujście

Nabrzeże w pobliżu Twierdzy Wisłoujście, naprzeciw Nabrzeża Zbożowego w Nowym Porcie. Właściwie dopiero niedawno zbudowane w obecnej formie, a więc zagospodarowane. Miejsce często puste, spokojne, dające oglądać portowy klimat miasta, przepływające statki.

6. Nabrzeże Ziółkowskiego

Jedno z dwóch tego typu miejsc w Nowym Porcie. Ładnie zagospodarowany bulwar przy ujściu Kanału Portowego do morza. Dość licznie odwiedzany, często można spotkać tam wędkarzy.

Widokowo również niczego sobie! Z drugiej strony kanału widać Westerplatte, po naszej stronie główną rolę gra Latarnia Morska. Świetne miejsce na spacer.

7. Bulwar na Wyspie Sobieszewskiej

Mam tutaj na myśli bulwar spacerowy nad Martwą Wisłą, w pobliżu Mostu Zwodzonego 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Bardzo miła trasa spacerowa nad rzeką, która tworzy przecudny naturalny krajobraz. Z resztą, spójrzcie na zdjęcie niżej 😉

PLAŻE

8. Górki Zachodnie (Zatoka Gdańska)

Na Górkach Zachodnich, które od trzech stron są oblane wodą, jest oczywiście plaża. Jedna z piękniejszych. Jej atutem jest odległość od centrum miasta, drzewa wyrastające z piasku i oczywiście widok na dzikie wybrzeże. Niech zdjęcia mówią same za siebie.

9. Brzeźno

Szeroka i długa na niemal 2 km plaża jest prawdziwą wizytówką Brzeźna i jednocześnie najbardziej odwiedzanym miejscem w Gdańsku. Gdańsk ma to do siebie, że masę turystów spotkamy w Historycznym Śródmieściu między sławnymi zabytkami, lecz nie mniej wczasowiczów korzysta z położenia miasta nad morzem. Plaża w Brzeźnie jest prawdopodobnie najbardziej oblegana z wszystkich Gdańskich plaż (łącznie około 20 km długości). Ma również dobre zaplecze jeśli chodzi o gastronomie lub bary.

10. Wyspa Sobieszewska

Plaża na Wyspie Sobieszewskiej jest długa i miejscami szeroka. Około 11 km plaży, ciągnie się przez całą wyspę. Co tu dużo mówić – jest PIĘKNA. W dużej mierze ciężko spotkać tutaj tłum ludzi, najczęściej wędruje się sam na sam z bezkresem. Szum fal, złoty piasek, wydmy, muszle i bursztyny.

Mnóstwo zdjęć oraz opis spaceru przez całą długość plaży na Wyspie Sobieszewskiej, znajdziecie TUTAJ. Polecam.

11. Przymorze

Przymorze jako dzielnica nadmorska ma swoją plażę. To około 1,5 km plaży między Brzeźnem a Jelitkowem. Plaża na Przymorzu jest szeroka, piaszczysta i przepiękna. W sezonie jest tutaj znacznie luźniej, aniżeli w wyżej wymienionych Brzeźnie i Jelitkowie.

12. Stogi

Plaża na Stogach ma około 1,7 km długości i nawet ponad 130 metrów szerokości, co czyni ją najszerszą plażą w Polsce. Z jednej strony widać z niej głębokowodny terminal kontenerowy, z drugiej zaś niekończące się Gdańskie wybrzeże. W moim odczuciu najładniejsza z trójmiejskich plaż.

13. Jelitkowo

Jelitkowo to oczywiście plaża i to jedna z popularniejszych w Gdańsku. Ciągnie się aż do granicy z Sopotem, co zapewnia stały napływ spacerowiczów i plażowiczów latem. Plaża jest szeroka i piaszczysta a jej wyróżnikiem jest Potok Oliwski, który właśnie tutaj ma swoje ujście do Zatoki Gdańskiej. Widok zarówno w stronę Brzeźna, jak i Sopotu oraz Gdyni to miód na serce każdego, kto kocha szerokie morskie pejzaże.

14. Górki Zachodnie (Wisła Śmiała)

Plaża nad Wisłą Śmiałą często bywa pusta. Spojrzenie w stronę ujścia rzeki mówi, że jesteśmy nad morzem, natomiast widok w głąb lądu na przystań i zieleń na dalszym planie jest niemal żywcem wyjęty z Mazur.

PARKI

15. Park Jana Pawła II

Park Jana Pawła II zajmuje powierzchnię ponad 20 ha, został założony w latach 80-tych ubiegłego wieku na terenie, które wcześniej zajmowało lotnisko. Miejsce jest dużą enklawą zieleni wśród bloków Zaspy, dającą oddech i kontakt z naturą. Przez teren parku prowadzi główna alejka przeznaczona na pieszych i rowerzystów oraz większa ilość żużlowych ścieżek. To one doprowadzą Was do ustronnych miejsc, gdzie można usiąść na trawie i mimo miasta dookoła, cieszyć naturą. Na terenie parku w 1987 roku papież Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą, w której udział brało milion wiernych! Stąd nazwa parku, jak również założony w 2007 roku “Zielony Pomnik” poświęcony papieżowi Polakowi.

16. Park Millenium

Park Millenium został założony na terenie zlikwidowanych ogródków działkowych w latach 1997-1998. Na powierzchni kilkunastu hektarów urządzono osiedlowy park jaki lubię – spore połacie trawki, alejki i wiele ławek, sporo drzew, plac zabaw, wybieg dla piesków. Doskonałe miejsce na spacerek na nawet chwilę relaksu na kocu.

17. Park Reagana

Park Nadmorski im. Ronalda Reagana znajduje się między gęstą zabudową mieszkaniową Przymorza i plażą. Jest on największym Gdańskim parkiem (około 100 ha powierzchni) oraz jeden z ciekawszych miejsc rekreacji w Gdańsku jak i całym trójmieście. Hektary trawników do piknikowania, place zabaw, skate park, wybiegi dla psów, drogi dla rowerów, dwa stawy, kilometry alejek. Wspaniałe miejsce na mapie Gdańska.

18. Park Brzeźnieński

Park Brzeźnieński im. Jana Jerzego Haffnera to najbardziej nadmorski z Gdańskich parków. Powstał w XIX wieku, kiedy to w 1831 roku zasadzono lasek w celu ochrony przemieszczających się wydm. Obecnie zajmuje kilkanaście hektarów powierzchni, zaś na jego terenie rośnie ponad 4800 drzew. W parku znajdziecie placyk z widokiem na plażę i morze, altanę z widokiem na morze, betonowe schrony, kilka wejść na plażę, plac zabaw. Piękne, świetnie usytuowane miejsce.

19. Park Oruński

Park Oruński jest chlubą dzielnicy i jednym z piękniejszych miejsc w całym Gdańsku. Położony w dolince, dnem której płynie Potok Oruński, zaczyna się przy Kanale Raduni i ciągnie w głąb dolinki między wzgórzami.

Historia tego miejsca sięga XVI wieku, gdy stał tutaj dworek. Park powstawał w najbliższej okolicy dworku. Z biegiem lat zmieniał właścicieli, aż po walce Francuzów z Rosjanami w 1813 roku, teren przeszedł w ręce Fryderyka Hoene. W 1918 roku jego córka – Emilia Hoene – przekazała park miastu.

Park zachwyca krajobrazami nad dwoma stawami, kaskadą, altaną i otoczeniem wzgórz. Znajdziecie tutaj wiele miłych zakątków wśród zieleni, pięknych alejek oraz kwiatów.

Spacerując po Parku Oruńskim, warto zwrócić uwagę na zabytkowy Dworek, aleję lip, lodownie z XVII wieku, pomnik Tatara na koniu, amfiteatr, fontannę przy pierwszym stawie, mostki nad Potokiem Oruńskim.

20. Park Oliwski

Park Oliwski ma długą historię. Pierwsza była część francuska, zwana inaczej barokową, dopiero później, zaaranżowano część angielską. Park zajmuje ponad 11 ha i jest jednym z ładniejszych w Polsce.

Na czym polega jesto niezwykły urok? W moim przekonaniu jest to zasługa wielu (ciekawych) krajobrazów na stosunkowo niewielkim obszarze. Przejdźmy zatem wspólnie (wirtualnie) przez park, aby się o tym przekonać.

Wchodząc od strony Zaułka Kanapariusza mamy trawniki rekreacyjne, widok na Katedrę Oliwską, dalej parter kwiatowo-trawnikowy przed Pałacem Opatów, obok wspaniała lipowa aleja, geometryczne stawy i dwie alejki “tunele” a między nimi “Książęcy Widok”. Następnie mamy fragment parku o charakterze romantycznym – dolinka pełna kwiatków zwana “rajem”, groty szeptów, nieco pofałdowany teren, uroczy staw, przy wodospadzie kolejny ciekawy obszar parku angielskiego z nieregularnymi alejkami, ogromnymi drzewami z różnych stron świata, stawem, mostkami oraz altaną. Takie bogactwo krajobrazów daje mocne poczucie piękna, od początku do końca spaceru “otula” obrazami, które się podobają.

21. Park w Królewskiej Dolinie

Ukryty, mniej znany, zabytkowy park, zajmuje nieco ponad 2 ha. Dzieli się, podobnie jak Park Oliwski, na część Francuską i Angielską. To wyjątkowo czarujące, ciekawe miejsce, do którego warto jest dotrzeć.

ULICE/DEPTAKI

22. Ulica Wajdeloty

Wajdeloty to jedna z ładniejszych ulic we Wrzeszczu i całym Gdańsku. Niewiele osób spodziewa się tak uroczego miejsca poza ścisłym centrum miasta, a jednak. Piękne kamienice, wyremontowana ulica, drzewka, ławeczki, kawiarnie i knajpki sprawiają, iż warto spędzić tutaj czas. Również okoliczne uliczki mają swój urok.

23. Ulica Przegalińska

Ulica Przegalińska biegnie przez południową część wyspy nad Martwą Wisłą. 8 km natury, spokoju, piękna. Zdaje się, zwykła ulica, ale w dużej mierze biegnie nad Martwą Wisłą, do tego można tutaj zobaczyć ciekawe, stare budownictwo. Dodam, że przy końcu ulicy Przegalińskiej, zobaczycie śluzę z XIX wieku, jak i dużo młodszą (1975-1982), zapewniającą żeglugę między Martwą Wisłą i Przekopem Wisły.

24. Ulica Łąkowa

Ulica Łąkowa na Dolnym Mieście to główna arteria tej części miasta. Dwie jezdnie przedzielone alejką z dwoma szpalerami drzew są pochodną kanału, który płynął środkiem ulicy. Nie tylko tutaj, gdyż Dolne Miasto położone jest blisko zera metrów n.p.m. Ulica ubrana w zachowane kamienice, daje pospacerować i nacieszyć lokalnym klimatem.

25. Długa i Długi Targ

Długa jest długa na ponad 300 metrów. Z jednej strony zamknięta Złotą Bramą z początku XVII wieku i gotycko-renesansową Wieżą Więzienną, zaś z drugiej niezrównanie piękną wieżą Ratusza Głównego Miasta. Bowiem jesteśmy na GŁÓWNYM MIEŚCIE. To nie jest “starówka” ani “Stare Miasto”. Ponad 80 kamieniczek ustawionych w dwóch lekko wijących się pierzejach tworzą spektakl pod tytułem “Długa i długo długo nic…”.

Długi Targ zaś jest głównym placem tej części miasta i najważniejszym miejscem z perspektywy historii, architektury oraz wartości historycznej. Z jednej strony plac zamyka bryła gotycko-renesansowego Ratusza, z kolei z drugiej XVI-wieczna Brama Zielona. Niezwykle istotny w przestrzeni jest Neptun – najsłynniejsza Gdańska fontanna z XVII wieku. Z Neptunem tło w postaci Dworu Artusa – niegdysiejszego miejsca spotkań patrycjuszy, a obecnie najróżniejszych znamienitych gości.

26. Ulica Leśna

Ulica Leśna bierze swój początek od Starego Rynku Oliwskiego, idąc na zachód w stronę, a jakże, lasu!, jakim jest Trójmiejski Park Krajobrazowy. Niebywały urok uliczki to kilka elementów, które w tej części Oliwy znakomicie ze sobą współgrają. Pierwszym jest oczywiście architektura w postaci kamienic o charakterze willowym z licznymi wieżyczkami, wykuszami i innymi zdobieniami. Niewątpliwie jest na czym zawiesić oko, a cały zespół barwnej i ślicznej zabudowy można oglądać bez końca. Druga kwestia to zieleń, ale ta przyuliczna, czyli równo strzyżone drzewka. Zadbana zieleń plus architektura to MIÓD NA SERCE. Nie mogę nie wspomnieć o zieleni w postaci Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, który zamyka oś widokową z jednej i drugiej strony uliczki. Na koniec zostawiłem główny element architektoniczny – Kościół Matki Bożej Królowej Korony Polskiej – wzniesiony w latach 1913-1920 w stylu neogotyckim. Wieża wysoka na ponad 70 metrów oraz imponująca fasada południowa ROBIĄ WRAŻENIE.

27. Trakt Św. Wojciecha

Jedna z ważniejszych ulic w Gdańsku rozpoczyna się w centrum miasta i biegnie na południe przez około 7 km. Przecina Zaroślak, Stare Szkoty, Orunię, Lipce i Św. Wojciech, kończąc się na granicy z Pruszczem Gdańskim. Trakt Św. Wojciecha biegnie równolegle do Kanału Raduni wraz z którym dzielą tę część miasta na Żuławy Gdańskie i strefę krawędziową wysoczyzny. Z jednej więc strony mamy płaskie jak stół pola, z drugiej górki, dolinki i gdzieniegdzie lasy. Deniwelacje nie są może imponujące, ale pozwalają na odnalezienie kilku punktów widokowych. W moim odczuciu Trakt Św. Wojciecha łączy miasto i wieś oraz dwa typy krajobrazów. Warto przy dobrej pogodzie zrobić sobie spacer z centrum Gdańska aż do Św. Wojciecha.

28. Ulica Olszyńska

Zmieniamy klimat na spokojniejszy. Tylko kawałek od głośnego Śródmieścia jest dzielnica o nazwie Olszynka, a tam, nad Motławą, ulica Olszyńska. Ulica biegnie równolegle do rzeki na dość długim odcinku. Na samym początku zdobią ją szachulcowe domy, dalej Dwór Olszynka z początku XIX wieku. Położenie nad rzeką stanowi o jej spokojnym charakterze.

NA KRAŃCU MIASTA

29. Osowa – Góra Studencka (180 metrów n.p.m.)

Najwyżej położony punkt miasta na krańcu Gdańska odkryłem w ramach wędrówki po Osowej (do zobaczenia TUTAJ). Jest to sam koniec Gdańska, zapewniający przepiękny widok na Jezioro Wysockie! Warto tam przyjść i zobaczyć ten wspaniały pejzaż.

30. Osowa – Jezioro Wysockie

Wspomniałem już wyżej o Jeziorze Wysockim i nie sposób nie wpisać tego cudownego miejsca do owej listy. Leży ono w połowie na terenie Gdańska i w połowie na terenie Chwaszczyna. Nie wszędzie można dojść nad samą wodę, aczkolwiek jest taka możliwość. Spokój, zieleń, woda. Czego chcieć więcej? Można oczywiście połączyć oba miejsca w jednym spacerze.

31. Wyspa Sobieszewska – Rezerwat “Mewia Łacha”

Przenosimy się niemal 33 km w linii prostej na drugi koniec miasta. “Mewia Łacha” – rezerwat słynący z łach piachu, na których wypoczywają foki, nadaje się na super spacer. Docierając do ujścia Wisły, człowiek czuje się totalnie wyjęty z miasta. Widok na rzekę, wydmy, plażę, morze, koi nerwy, daje ułożyć myśli i zapewnia namiastkę dalekich wyjazdów.

32. Wyspa Sobieszewska – dziki teren nad Przekopem Wisły

Zostajemy na Wyspie Sobieszewskiej, przenosząc się około 6 km na południe. W ramach wycieczki “Na koniec Gdańska” z Martą i Michałem (do zobaczenia TUTAJ), zawędrowaliśmy na południowy brzeg przy wejściu do portu dla lodołamaczy. Zieleń i woda, pełnia spokoju, żadnych oznak miasta, gonitwy. Coś pięknego.

33. Olszynka – zlewisko Motławy, Raduni i Czarnej Łachy

Przemieszczamy się jakieś 15 km z nad Przekopu Wisły, na granicę Gdańska i Gminy Pruszcz Gdański. Właśnie tutaj zlewają się Motława, Radunia i Czarna Łacha. Teren zupełnie inny, aniżeli w poprzednich punktach, co tylko pokazuje różnorodność krajobrazową krańców Gdańska. Można tutaj przyjechać rowerem, można dopłynąć kajakiem, można przyjść pieszo.

34. Święty Wojciech

Konkretnie to mam na myśli teren na północ od Ogródków Działkowych “Przyszłość”. Zaletą tego miejsca jest odosobnienie, naturalny krajobraz i bliskość głównej arterii (w tym autobusów). Zachęcam do odwiedzenia szczególnie latem. Można połączyć to miejsce z innymi w dzielnicy.

35. Smęgorzyno – ambona widokowa przy ul. Tuchomskiej

Bardzo fajnym terenem na spacer jest okolica ambony widokowej przy ul. Tuchomskiej. Odkryłem to miejsce i uroczy widok w ramach “miejskiej podróży”, którą znajdziecie TUTAJ.

DOLINY

36. Dolina Potoku Oruńskiego

Dolina Potoku Oruńskiego rozpoczyna się z początkiem Parku Oruńskiego i wcina na zachód w w głąb miasta. Park Oruński jest tutaj najlepszym przykładem miejsca rekreacji, jednakże i dalej, nad Potokiem Oruńskim, mamy alejkę dla pieszych i rowerzystów. Na północnym zboczu stoją bloki mieszkalne Oruni Górnej, natomiast południowe sterasowane zbocza są w dużej mierze zajęte przez ogródki działkowe “Nad Oranią”. Na niemal całym obszarze powołano w 1999 roku zespół przyrodniczo-krajobrazowy “Dolina Potoku Oruńskiego” w celu zachowania unikalnego krajobrazu i specyficznej szaty roślinnej. Jak wspomniałem dolina jest doskonałym miejscem czynnej i biernej rekreacji, z kolei okoliczne wzgórza służą za punkty widokowe.

37. Dolina Samborowo

Dolina Samborowo lub Dolina Henrietty to polodowcowa, płaskodenna dolina położona w TPK na obszarze dzielnicy VII Dwór. Dolina położona jest na przedłużeniu ul. Abrahama, zapewniając możliwość wędrówek szlakiem Skarszewskim (zielonym). To miejsce WYJĄTKOWE ze względu na lokalizacje aż 11 około 300-letnich pomnikowych dębów. Rośnie tutaj “Gruby Dąb” – jedno z największych drzew w trójmieście. Również tutaj, w Dolinie Henrietty, w latach 1930-1970, funkcjonowała jedna z dwóch skoczni narciarskich. Uroczy leśny pejzaż można podziwiać szczególnie na początku, bliżej ul. Abrahama, dalej jest już gęsto, ale otoczenie wzgórz urozmaica spacer.

38. Dolina Radości

Dolina Radości jest zdaje się najbardziej znaną i również jedną z ciekawszych dolin w Gdańsku. Położona nad Potokiem Oliwskim otoczona kompleksem lasów w dzielnicy Oliwa. Przez dolinę przebiegają dwa szlaki turystyczne – Wzgórz Szymbarskich oraz Kartuski. Każdy kto wybierze się tutaj na spacer nie będzie żałował. Atrakcją są liczne głazy narzutowe, stawy, potok i wodospad. Wszechobecne cudne pejzaże wypełniają domki ogródków działkowych, strumień potoku oraz okoliczne morenowe wzgórza. Dolina Radości to drugie miejsce w Gdańsku (wraz z Doliną Samborowo) gdzie działała skocznia narciarska.

39. Królewska Dolina

Królewska Dolina to jedna z dolin znajdujących się w dzielnicy Wrzeszcz. Osią doliny jest ulica Sobieskiego, łącząca Wrzeszcz z Suchaninem. Królewska Dolina swą nazwę wzięła od wizyty króla Jana III Sobieskiego w dworze Zachariasza Zappio, znajdującym się w Parku w Królewskiej Dolinie właśnie. Owa dolina ma nieco odmienny charakter, aniżeli poprzednie i kolejne. Owszem, również tutaj mamy do czynienia z miejscem służącym rekreacji – to wspomniany park – założony już w XVII wieku i wymieniony już w innym punkcie. Jednocześnie Królewska Dolina jest w dużej mierze zabudowana. Chlubą całej doliny jest gmach dawnego Królewskiego Seminarium Nauczycielskiego w 1908 roku.

40. Dolina Leśnego Młyna

Dolina Leśnego Młyna znajduje się w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a jej chlubą jest fakt, iż to właśnie tutaj ulokowany został Gdański Ogród Zoologiczny. O pięknie krajobrazu owej doliny przekonuje się każdego roku kilkaset tysięcy zwiedzających ZOO. Widok egzotycznych zwierząt na tle morenowych wzgórz bądź zbiorników wodnych robi wrażenie. Miejsce idealne na spacer.

41. Jaśkowa Dolina

Jaśkowa Dolina to dolina i jednocześnie ulica na terenie dzielnicy Wrzeszcz. Biegnie na południowy-zachód między Wrzeszczem a Pieckami-Migowem. Dnem doliny biegnie, jak wspomniałem, ulica o nazwie “Jaśkowa Dolina”. Okoliczne wzniesienia już na początku XIX wieku zaadaptowano na Park Jaśkowej Doliny i choć obecnie przypomina las, można znaleźć relikty dawnej świetności jak Teatr Leśny z 1911 roku. W dolinie znajdziemy kilka drzew uznanych za pomniki przyrody. Jednak to nie tylko zieleń, bowiem dolina zdominowana jest willami z końca XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku. Styl podmiejskich pałacyków w otoczeniu morenowych wzgórz oddaje piękno Jaśkowej Doliny. Spacer z Piecek-Migowa do Wrzeszcza daje wiele miłych krajobrazów.

7. Dolina Zgniłych Mostów

Dolina Zgniłych (lub marnych) Mostów to rozległa przestrzeń ukryta w Oliwskich lasach. Rozpoczyna się na zachód od hotelu “Dwór Oliwski”, zaś główną jej częścią jest sporych rozmiarów polana otoczona lasem. Krajobraz przypomina nieco pejzaże z południa kraju, np. podhala. Środkiem doliny biegnie piaszczysta droga, wiodąca w kierunku Osowej. W letnie dni Dolina Zgniłych Mostów wykorzystywana jest na piknik.

DZIELNICE

43. Oliwa

Oliwa jest dzielnicą nadającą się na piękny wiosenny spacer. Wymieniłem już kilka miejsc z tej dzielnicy, tutaj zaś chciałbym polecić park przy Uniwersytecie, skąd dość szybko dojdziecie na Polanki i do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ciekawych miejsc na trasie jest wiele!

44. Wrzeszcz

Wrzeszcz jest szalenie interesującą dzielnicą Gdańska. Również pod kątem spacerowym, co udowodniłem już w powyższych punktach. W tym wypadku zachęcam do odkrycia Szubienicznej Góry i terenów Politechniki Gdańskiej. Widoki, stare nekropolie, zjawiskowa architektura, klimatyczne osiedle – tego możecie się spodziewać.

45. Nowy Port

Pętla po Nowym Porcie jest doskonałym pomysłem na wiosenny spacer. Celowałbym w miejsca nad wodą – nabrzeża: Zbożowe, Ziółkowskiego, Falochron Zachodni (dojście od strony Brzeźna), ale też piękne ulice: Rybołowców, Strajku Dokerów bądź Góreckiego.

46. Orunia

Orunia to jak już wiecie Park Oruński i Dolina Potoku Oruńskiego, gdzie spacer urozmaica pluskający potok. Można też zajrzeć na punkt widokowy tuż obok zbiornika wodnego “Stara Orunia”, przejść się ulicą Gościnną i nad Kanałem Raduni. Na Oruni można spędzić na prawdę miły czas.

47. Brzeźno

Nadmorska Promenada, Dom Zdrojowy, Park Brzeźnieński, plaża, wioska rybacka – każde z tych miejsc położone jest blisko siebie, zatem można je połączyć w satysfakcjonujący spacer. Natura, ale też architektura, szerokie krajobrazy, jak również miłe zakątki.

48. Aniołki

Aniołki oferują świetne tereny spacerowe. Wronia Góra i cały park leśny, do tego Góra Suchańska i widok na Zatokę Gdańską, a na koniec uliczki takie jak Tuwima, Hoene-Wrońskiego z uroczą zabudową willową. Sami skomponujcie trasę i w drogę!

49. Zakoniczyn

W przypadku Zakoniczyna naturalnym będzie trasa spacerowa wokół zbiorników retencyjnych Świętokrzyska II i Świętokrzyska I. Z uroków okolicy chętnie korzystają mieszkańcy okolicznych osiedli.

50. Letnica

Na koniec zachęcam Was do spaceru po Letnicy. Jeśli rzadko bywacie w okolicy, wrażenie zrobi na Was stadion piłkarski. Warto również zajrzeć na ulicę Starowiejską i poczuć mikroklimat tej części Gdańska. Na koniec można sobie zrobić spacer w miejscu, gdzie dawniej istniało jezioro Zaspa.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Liczę, że zestawienie 50 miejsc na wiosenny spacer w Gdańsku choć w pewnym stopniu zaspokoiło Wasze oczekiwania.

Rzecz jasna dziesiątki, a nawet setki innych miejsc czekają w innych wpisach, które opublikowałem dotychczas na blogu. Przypomnę, że bloga prowadzę już ponad 9,5 roku i znajduje się tutaj ponad 900 artykułów, pokazujących najróżniejsze miejsca w Gdańsku, historie miasta i wiele przemyśleń.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Hej Kamil , Gdańsk to moje rodzinne miasto , mogę tylko dodać, że warto te miejsca zwiedzać rowerem . Można dodać jeszcze Gradowa Górę, Forty , a tak to miom zdaniem świetny plan stworzyłeś. Brawo pozdrowienia.

    • Dziękuję za komentarz 🙂 Oczywiście, mam wiele wpisów, w których pokazuje trasy rowerowe. W tych 50-ciu miejscach nie zamieściłem wszystkich! Mam na blogu “projekt dzielnicowy”, gdzie w każdej dzielnicy opisałem 7 ciekawych miejsc. Łącznie jest tego około 300 miejsc.

  • Witam, gratuluję tego bloga bo to świetny pomysł, żeby pokazać miejsca mniej znane i nieoczywiste a poza tym mam wielki szacunek dla pasjonatów i lokalnych patriotów, którym się chce poświęcać wolny czas na takie inicjatywy, tym bardziej, że robisz to ponad dziewięć lat i zgromadziłeś grupę ludzi o tych samych zainteresowaniach, brawo! Ja co prawda mieszkam na Mazurach, ale Trójmiasto jest mi bardzo bliskie z różnych względów, więc dodałam tego bloga do zakładek bo miło popatrzeć na dobre zdjęcia i poszukać inspiracji do ew. wycieczki. Sama piszę raczej o północnych rejonach Włoch, gdzie długo mieszkałam i lubiłam się włóczyć po miejscach z dala od utartych szlaków, ale mam też zamiar pisać o moich polskich wycieczkach. Myślę o wyprawie na Wyspę Sobieszewską i Mierzeję, ale poza sezonem. Sądzę, że na jesieni, powinno być dobrze. Pozdrawiam serdecznie!

    • Bardzo Pani dziękuję za długi i ciekawy komentarz 🙂 Tak piękne słowa! Bardzo mi miło. Zachęcam do wizyty na Wyspie Sobieszewskiej, jesienią jest świetnie 🙂

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa