Cześć Przyjaciele!
Zapraszam na przegląd siedmiu zdjęć z Gdańska! To 7 pięknych miejsc lub widoków, 7 przemyśleń, 7 ciekawostek.
To 7 razy Gdańsk!
“Miejskie inspiracje”, zwane wcześniej “przemyślenia i refleksje”, są najdłuższą serią na moim blogu. Właśnie od tego się zaczęło – od pokazywania różnych ciekawych, ładnych i interesujących miejsc w Gdańsku.
Poniżej kilka innych postów z tej serii:
- Mój czerwiec w Gdańsku – 7 znanych/nieznanych miejsc, które warto zobaczyć – miejskie inspiracje #97
- Gdzie spacerować w Gdańsku? Masa możliwości – miejskie inspiracje #109
- Miejskie inspiracje #58 – bo Gdańsk to fajne miasto
- Miejskie inspiracje #74 – Oglądając miasto na NOWO
- Siedem aktywności, pozwalających poznać niecodzienny Gdańsk. Miejskie inspiracje #62
W niniejszej, STO DZIEWIĘTNASTEJ odsłonie “Miejskich inspiracji” dzielę się z Wami zdjęciami, które cyknąłem w marcu tego (2025) roku. Każde zdjęcie pokazuje inny charakter miasta, razem zaś, w szerszym ujęciu, pozwalają lepiej zrozumieć czym jest miasto.
Zapraszam serdecznie do lektury!
1. Warstwy miasta
Miasto jest wielowarstwowe. Najlepiej widać to z różnego rodzaju punktów widokowych. Warstwy architektoniczne, krajobrazowe, przemysłowe – a to wszystko w jednym organizmie miejskim.
Na zdjęciu poniżej, wykonanym z Góry Gradowej, mamy kilka jakże ważnych dla miasta warstw. Po pierwsze zieleń, czyli miejsce rekreacji i odprężenia, z którego zrobiłem zdjęcie, po drugie ulica i tramwaj, a więc komunikacja miejska, po trzecie gmach Dyrekcji Kolei, a więc przykład jak ponad 100 lat temu budowano urzędowe budynki, po czwarte biurowiec Tryton, czyli współczesna zabudowa, po piąte stocznia – wielka historia i współczesne nowe wykorzystywanie jej terenów, po szóste port – bez niego nie byłoby Gdańska.

2. Detale miasta
Na wygląd miasta i jego odbiór przez mieszkańców i turystów, wpływają detale. Niepozorne, niby nieznaczące, a jednak to one tworzą CHARAKTER miejsca. Detalami historycznymi są na przykład herby, często wraz z trzymającymi je lwami, zaś współczesnymi niewielkie figurki Lwa Heweliona. W ten sposób przeszłość łączy się z teraźniejszością, a symbol miasta trwa od dawna.

3. Estetyka miasta
Na charakter miasta niewątpliwie wpływa jego estetyka. Z tym bywa różnie – wiele miejsc woła o pomstę do nieba, inne wyglądają coraz lepiej. Miasto estetyczne to zarówno przyjazna i zadbana przestrzeń publiczna, jak również architektura, która mimo różnicy w setkach lat, nie gryzie się ze sobą, tylko współpracuje. Niektóre miejsca można nazwać estetycznymi, inne niekoniecznie, ale to właśnie zespół miejsc estetycznych i nieestetycznych, składa się w całość – Gdańsk.

4. Krajobrazy miasta
Krajobrazy miasta w przypadku Gdańska to temat zaiste fascynujący. Leżący na styku różnorodnych krain geograficznych Gdańsk, zapewnia doprawdy rozmaite pejzaże. Wydmy i plaża z szumiącym za plecami lasem, doliny i wzgórza z szemrzącymi potokami, kanały i pola uprawne na obszarach depresyjnych, jeziora i stawy, rzeki i morze. W Gdańsku nawet zwykła ulica, oferuje niezwykłe widoki. Tak jak niżej.

5. Historia miasta
Historia miasta ma największy wpływ na jego charakter. Wyjątkowy duch miejsca, który unosi się w powietrzu, zaklęty jest w starych murach i ulicach, które przeżyły szereg ważnych wydarzeń. Historia rzutuje na teraźniejszość, będąc drogowskazem, mentorem, wartościowym edukatorem. Teraźniejszość nie zawsze liczy się z historią, ale ta zwykle jako ostatnia daje o sobie znać. Gdańsk, mimo zniszczeń w 1945 roku, na każdym rogu smakuje przeszłością.

6. Zmiany w mieście
Charakter Gdańska, nie może być inaczej, bardzo mocno kształtowany jest w czasach obecnych. Aktualnie miasto przeżywa swoje pięć minut, zabudowywane są kolejne działki w wartościowych częściach miasta, rewitalizowane są dzielnice, jak grzyby po deszczu rosną nowe osiedla. Na naszych oczach kształtuje się nowy charakter miasta, który jak wspomniałem w poprzednim punkcie, czerpie dużo z historii. W tej kwestii jest wiele zastrzeżeń, ale mimo wszystko raduje mnie nowy Gdańsk.

7. Wartość miasta
Jednakże co jest największą wartością miasta? Tak naprawdę wszystko, choć w moim przekonaniu najbardziej jego zabytkowe centrum – Główne Miasto, Stare Miasto, Wyspa Spichrzów, Ołowianka. Zabytki, tworzące jedyny w swoim rodzaju zespół zabudowy, detale, stary port na Motławie ze słynnym Żurawiem, Kanał Raduni i Wielki Młyn, spichlerze, bursztyn. O charakterze miast, od setek lat, stanowią ich historyczne, bijące od dawien dawna serca.

Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Charakter Gdańska to tak szerokie pojęcie, iż nie sposób go opisać w jednym artykule. Mam mimo wszystko nadzieje, że choć trochę nakreśliłem jak widzę Gdańsk i jego charakter. Do powyższych punktów można dodawać kolejne. Jakie Wy byście dodali?
A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!
