Wieża ciśnień “Kazimierz” – nowy punkt widokowy w Gdańsku!

W

Cześć Przyjaciele!

Położenie Gdańska na licznych wzgórzach sprawia, iż często podczas spacerów trafiam na miejsca z nie lada widokami, to naturalne punkty widokowe. W Gdańsku jak w każdym mieście, istnieje sporo różnych punktów widokowych na obiektach zbudowanych przez człowieka, kościołach, wieżach, muzeach lub dachach.

Dzisiaj (to był 2015 rok), odwiedziłem zbiornik wodny, zupełnie nowe miejsce na mapie Gdańska, zapraszam 🙂

Wieża ciśnień “Kazimierz”, zbudowana została na Wyspie Sobieszewskiej, w pobliżu ulicy Lazurowej. Służy przede wszystkim do stabilizowania ciśnienia na Wyspie Sobieszewskiej. W środku znajdują się dwa zbiorniki, w których mieści się razem 600 metrów sześć wody (po 300 metrów sześć w każdym). O tym a także o innych ciekawostkach opowiadała nam Pani przewodniczka, a zaczęła od nazwy obiektu. Otóż Kazimierz Behlke (żył w latach 1932-2013) to wieloletni pracownik Gdańskich wodociągów, gdzie przepracował 39 lat. Pracował i pomagał nawet po emeryturze a wiedzą dzielił się z kolejnymi adeptami zagadnień związanych z wodociągami.

Nie ukrywam, że magnesem, który przyciągnął mnie na wyspę był krajobraz, roztaczający się z tarasu widokowego. A ten znajduje się 45 metrów n.p.m., około 10 metrów nad koronami drzew.

Wyszliśmy na taras i totalne zaskoczenie…! Nie spodziewałem się tak fascynującego widoku. Po pierwsze taras jest wyżej nad koronami drzew aniżeli sądziłem, dzięki temu widać chociażby plażę ciągnącą się w stronę rezerwatu Mewia Łacha. Podobnie jest patrząc w stronę rezerwatu Ptasi Raj, dalej widoczne jest wybrzeże aż po Gdynię. Obserwując zaś na morze, dzięki dobrej pogodzie dojrzeć można półwysep Helski. Wieża stoi w lesie, także cudnie po obu stronach rozciąga się zielony dywan koron drzew. Na południe ciągną się pola w stronę ulicy Przegalińskiej. Co za miejsce!

Przepiękne krajobrazy głównie Wyspy Sobieszewskiej. Dla mniej zorientowanych strzałkami oznaczone są punkty charakterystyczne, np. Ptasi Raj lub Port Północny. Co ciekawe, w galerii na najwyższej kondygnacji obiektu w przyszłym roku planowana jest wystawa traktująca o historii Wyspy Sobieszewskiej. Jest więc powód do kolejnych odwiedzin 🙂 Zachęcam każdego kto jeszcze nie był, warto!

A teraz do zdjęć 🙂

Widok w stronę Górek Wschodnich, zielony dywan ^.^

Ten sam kierunek na przybliżeniu. Plaża i piętrząca się woda sprawiają świetne wrażenie.
Druga strona, plaża ciągnie się do przekopy Wisły.

Doskonale widać jak wybrzeże skręca i tworzy cypel między zatoką i przekopem Wisły, gdzie nierzadko widoczne są foki.Dzikie wciąż i oby zawsze wybrzeże. Las spotyka się z wodą.
U dołu las a dalej widoczne pola, cudny krajobraz Wyspy Sobieszewskiej.
Hałda w Wiślince 😉Kilka (ważnych) słów na koniecZbiornik wody “Kazimierz” to cudowne miejsce, kolejne które dało mi spojrzeć na Gdańsk a dokładniej Wyspę Sobieszewską zupełnie na nowo. Śliczne widoki są tylko poświadczeniem dla tego, że wyspa jest Gdańskim cudem natury. Korzystajcie 😉

Zapraszam na swój fanpage 7 zdjęć z Gdańska, o TUTAJ.

Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa