Wieża ciśnień „Kazimierz” – nowy punkt widokowy w Gdańsku !

W

    Położenie Gdańska na licznych wzgórzach sprawia, iż często podczas spacerów trafiam na miejsca z nie lada widokami, to naturalne punkty widokowe. W Gdańsku jak w każdym mieście istnieje sporo różnych punktów widokowych na obiektach zbudowanych przez człowieka, kościołach, wieżach, muzeach lub dachach. Dzisiaj odwiedziłem zbiornik wodny, zupełnie nowe miejsce na mapie Gdańska, zapraszam 🙂

Wieża ciśnień „Kazimierz” zbudowana została na Wyspie Sobieszewskiej, w pobliżu ulicy Lazurowej. Służy przede wszystkim do stabilizowania ciśnienia na Wyspie Sobieszewskiej. W środku znajdują się dwa zbiorniki, w których mieści się razem 600 metrów sześć wody (po 300 metrów sześć w każdym). O tym a także o innych ciekawostkach opowiadała nam Pani przewodniczka, a zaczęła od nazwy obiektu. Otóż Kazimierz Behlke (żył w latach 1932-2013) to wieloletni pracownik Gdańskich wodociągów, gdzie przepracował 39 lat. Pracował i pomagał nawet po emeryturze a wiedzą dzielił się z kolejnymi adeptami zagadnień związanych z wodociągami. 

Nie ukrywam, że magnesem, który przyciągnął mnie na wyspę był krajobraz roztaczający się z tarasu widokowego. A ten znajduje się 45 metrów n.p.m., około 10 metrów nad koronami drzew. Wyszliśmy na taras i totalne zaskoczenie… ! Nie spodziewałem się tak fascynującego widoku. Po pierwsze taras jest wyżej nad koronami drzew aniżeli sądziłem, dzięki temu widać chociażby plażę ciągnącą się w stronę rezerwatu Mewia Łacha. Podobnie jest patrząc w stronę rezerwatu Ptasi Raj, dalej widoczne jest wybrzeże aż po Gdynię. Obserwując zaś na morze, dzięki dobrej pogodzie dojrzeć można półwysep Helski. Wieża stoi w lesie, także cudnie po obu stronach rozciąga się zielony dywan koron drzew. Na południe ciągną się pola w stronę ulicy Przegalińskiej. Co za miejsce !!! Przepiękne krajobrazy głównie Wyspy Sobieszewskiej. Dla mniej zorientowanych strzałkami oznaczone są punkty charakterystyczne, np Ptasi Raj lub Port Północny. Co ciekawe, w galerii na najwyższej kondygnacji obiektu w przyszłym roku planowana jest wystawa traktująca o historii Wyspy Sobieszewskiej. Jest więc powód do kolejnych odwiedzin 🙂 Zachęcam każdego kto jeszcze nie był, warto ! 

A teraz do zdjęć 🙂

Widok w stronę Górek Wschodnich, zielony dywan ^.^

Ten sam kierunek na przybliżeniu. Plaża i piętrząca się woda sprawiają świetne wrażenie.


Druga strona, plaża ciągnie się do przekopy Wisły.Doskonale widać jak wybrzeże skręca i tworzy cypel między zatoką i przekopem Wisły, gdzie nierzadko widoczne są foki.Dzikie wciąż i oby zawsze wybrzeże. Las spotyka się z wodą.U dołu las a dalej widoczne pola, cudny krajobraz Wyspy Sobieszewskiej.

Hałda w Wiślince 😉
Zbiornik wody „Kazimierz” to cudowne miejsce, kolejne które dało mi spojrzeć na Gdańsk a dokładniej Wyspę Sobieszewską zupełnie na nowo. Śliczne widoki są tylko poświadczeniem dla tego, że wyspa jest Gdańskim cudem natury. Korzystajcie 😉 


Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym ! Pozdrawiam, Cześć ! 😉

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Najnowsze wpisy

Archiwa