7 powodów potwierdzających wyjątkowość Gdańska.

7
Witam Was serdecznie Przyjaciele!

Od kiedy zainteresowałem się Gdańskiem, a szczególnie, kiedy zacząłem odwiedzać inne Polskie miasta, zdobywałem coraz większe przekonanie, iż nasze miasto jest wyjątkowe. Jedna kwestia to wyjątkowość postrzegana przez sam fakt, że w Gdańsku się urodziłem i mieszkam całe życie. Druga to fakty na temat usytuowania miasta, jego architektury i przeróżnych miejsc.

Dzisiaj dziele się z Wami siedmioma przykładami, świadczącymi o wyjątkowości Gdańska.

No dobrze, nie przeciągając – zapraszam ze mną!

1. Wyspa Sobieszewska

Na temat wyspy mógłbym napisać osobny artykuł, a zapewne i tak nie przekazałbym całej gamy i piękna tego jakże znaczącego fragmentu Gdańska. Wyspa wyspą jest od końca XIX wieku, ciekawszą nazwą, jak wspomniał na jednym z wykładów prof. Januszajtis, jest mierzeja. Wysp mamy stosunkowo wiele, mierzei już nie.

Wyjątkowość Sobieszewa (piszę o całej dzielnicy) jest przede wszystkim w naturze i spokoju na tak dużym obszarze. Owszem, znajdziemy podobne miejsca, ale w obrębie miasta już niekoniecznie.

Długa na 11 km plaża, dwa rezerwaty przyrody, 1200 ha lasów, jeszcze więcej pól, liczne szlaki piesze i rowerowe, ulice sytuowane na wałach biegnące wzdłuż rzek, kamienna grobla, ujście królowej Polskich rzek a nawet dwa, jeziora, wiejska zabudowa i niespotykany nigdzie indziej w Gdańsku spokój.

2. Ukształtowanie terenu

Jadąc z kolegą do Przegaliny (część Wyspy Sobieszewskiej), mijając kolejne kilometry, zaczęliśmy rozmawiać na temat rozłożystości naszego miasta. Wszak z Osowej do Przegaliny jest jakieś 40 km! Gdańsk jest w moim przekonaniu najciekawiej położonym miastem w Polsce.

Zetknięcie w granicach jednego miasta trzech zróżnicowanych mezoregionów – Pobrzeża Kaszubskiego, Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. W naszym mieście spotykają się zalesione wzgórza, z których widać Zatokę, przy której mamy plaże i wydmy, zaś wszystkiego dopełnia depresyjny i równinny teren Żuław.

Więcej na ten temat napisałem w TYM ARTYKULE (KLIK).

3. Woda w mieście

Od początku zainteresowania Gdańskiem, zwracałem uwagę na ilość różnorakiej wody w mieście. W granicach miasta mamy – rzeki, potoki, kanały, jeziora, stawy, zbiorniki retencyjne, zatokę.

Nie ma takiego drugiego miasta w Polsce. Bowiem te które mają dostęp do zatoki lub morza, nie mogą się pochwalić tak wieloma rzekami, potokami, jeziorami itd. Wyjątkowość Gdańska w tym aspekcie to szerszy temat, nad którym jeszcze się pochylę.

4. Główne Miasto

Niemal w każdym Polskim mieście najważniejsza cześć miasta odwiedzana przez przyjezdnych to Stare Miasto, u nas już sama nazwa jest wyjątkowa, choć przed wojną była inna, też nietypowa – Prawe Miasto. Lecz to nie tylko nazwa sprawia, iż Główne Miasto wyróżnia się spośród swoich Polskich odpowiedników w innych miastach.

Brak Rynku, przedproża, wiele ulic zakończonych akcentem wysokościowym, najwięcej bram, największa ceglana świątynia, największy średniowieczny dźwig portowy, najwyższy Ratusz. Ponadto zestawienie wielu nieocenionych zabytków, którego nie ma nigdzie indziej.

Więcej na ten temat napisałem w TYM ARTYKULE (KLIK).

5. Oliwa

Wyjątkowość Oliwy sprowadza się nie tylko do tego, iż to druga najważniejsza dzielnica odwiedzana przez przyjezdnych, choć to już atut. W moim mniemaniu wyjątkowość Oliwy to połączenie miasta z lasem, gdzie zabudowa “tonie” w drzewach, zaś zieleń wychodzi między zabudowania w postaci szpalerów drzew.

To Park Oliwski, jeden z najwspanialszych Polskich parków, Katedra Oliwska, która prócz tego, iż jest najdłuższą Polską świątynią, to w jej wnętrzu znajdują się jedne z największych organów kościelnych, ZOO, które jest największym ogrodem zoologicznym w Polsce (136 ha) i najciekawiej położonym.

6. Fosa i Bastiony

Mowa o “Opływie Motławy”. Fortyfikacje budowane w XVI i XVII wieku są wyjątkowe w skali Polski, a nawet Europy. Bastiony, Kamienna Śluza czy sama fosa, są najlepiej zachowanymi obiektami nowożytnych obwałowań w Polsce.

7. Stogi

Może się zdawać, iż Stogi nie wyróżniają się niczym szczególnym, a jednak. Na obszarze dzielnicy mamy połączenie kilku rodzajów wód – rzeki (Martwa Wisła), kanału (Czarna Łacha), jeziora (Pusty Staw) i zatoki (Zatoka Gdańska). Sprawdzałem inne Gdańskie dzielnice jak i nadmorskie Polskie miasta. Nie znalazłem drugiego z takim zestawieniem wód.

Więcej na ten temat napisałem w TYM ARTYKULE (KLIK).

Kilka (ważnych) słów na koniec

Jestem ciekaw jak odbierzecie ten artykuł. Śmiało piszcie w komentarzach lub na facebook’u swoje przemyślenia, wytykajcie błędy, sprawdzajcie. Właśnie o to chodzi, byśmy wspólnie odkrywali Gdańsk, jego wyjątkowość i uczyli się nawzajem.

A może macie jakieś swoje typy apropo wyjątkowości Gdańska? Chętnie przeczytam.

Zachęcam do polubienia mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u. Dzięki temu nie przegapicie żadnego nowego wpisu, a dodatkowo każdego dnia dostaniecie ciekawe zdjęcia miasta.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć! 🙂

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa