7 mało znanych a pięknych widoków Gdańska

7
Cześć Przyjaciele!

Ukształtowanie Gdańska jest bardzo różnorodne. Od kilku lat, spacerując po mieście, jedną z fascynacji jest odnajdywanie przeróżnych osi widokowych lub miejskich krajobrazów. Najczęściej są to miejsca mało znane. Zestawienie tego typu NATURALNYCH PUNKTÓW WIDOKOWYCH (klik) wylądowało na blogu ponad 2 lata temu.

Dzisiaj dziele się z Wami innymi naturalnymi punktami widokowymi z godnymi uwagi krajobrazami. Jestem przekonany, że większość gdańszczan wszystkich tych widoków nie zna. Z resztą, sami sprawdźcie.

Do wszystkich miejsc dodałem odnośnik z usytuowaniem danego miejsca na mapie.

Zapraszam serdecznie do lektury!

1. Rodzinne Ogródki Działkowe “BUDOWLANYCH”

Ogródki Działkowe “BUDOWLANYCH” znajdują się na Karczemkach. Usytuowane tuż przy obwodnicy i linii PKM, na wzgórzu, są ciekawym miejscem. Warto poszukać alejek prowadzących w dół po wzgórzu, na osi jednej z nich zobaczymy linię PKM-ki biegnącą między Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi “AKACJA”, las i Złotą Karczmę.

Usytuowanie miejsca na mapie 

2. Widok z górki przy ul. Zakosy

Dotrzeć do tego miejsca można na dwa sposoby (przynajmniej ja tyle znam). Można iść od strony ul. Zakosy, między domami i dalej wśród zieleni, lub podejść pod górę od strony ul. Kartuskiej. Rozpościera się z tego miejsca bardzo ciekawy widok na biegnącą w dole ul. Kartuską i całe przeciwległe wzgórze oraz dalej Chełm.

Usytuowanie miejsca na mapie

3. Widok z górki nad blokiem przy Słowackiego 55

Jedno z fajniejszych niestandardowych miejsc z widokami! Poczynając od czerwonych dachów Strzyży, poprzez blokowiska Zaspy i Przymorza aż po widoczną na horyzoncie Zatokę Gdańską, ten widok zapadnie Wam z pamięci na długo.

Usytuowanie miejsca na mapie

4. Widok z ul. Matecznikowej

Spacerując ul. Św. Huberta i Matecznikową można odkryć kilka widoków, jednakże ja lubię ten na końcu ulicy – wiecie dlaczego? Bo jest biało-zielony. Sami zobaczcie.

Usytuowanie miejsca na mapie

5. Widok ze wzgórza nad stacją PKM Brętowo

Jadąc któregoś razu PKM-ką cieszyłem oczy widokami między stacjami Niedźwiednik i Brętowo. Pomyślałem wówczas, że skoro z poziomu torów jest tak fajny widok, to jak musi być jeszcze wyżej? Sprawdziłem, czego efekt macie niżej. Takie widoki to ja lubię, jest przestrzeń, dużo zieleni, spokój.

Usytuowanie miejsca na mapie

6. Widok za “Kasztelem”

Na VII Dworze, przy Spółdzielni Mieszkaniowej stoi okrągły budynek o ciekawej nazwie „Kasztel”. Niegdyś restauracja, potem przedszkole. Za „Kasztelem” jest fajny, choć nieco zarośnięty punkt widokowy. Miedzy drzewami wypatrzyłem miedzy innymi wiadukt przy stadionie, wieżę Twierdzy Wisłoujście, oraz Latarnie Morską przy kapitanacie portu – wszystko wieńczy granatowy pasek morza.

Usytuowanie miejsca na mapie

7. Widok ze wzgórza nad Doliną Zgniłych Mostów

Ów widok udostępniono w ramach programu “spojrzenie na Gdańsk” i pisałem o nim TUTAJ. Jednak warto wracać do pięknych miejsc i wciąż je odwiedzać. Wejście na górę wymaga sporo siły i zaangażowania, ale kiedy już usiądziemy, spojrzymy na piękny widok przed nami, zmęczenie nie będzie miało znaczenia. Gwarantuje!

Usytuowanie miejsca na mapie

Kilka (ważnych) słów na koniec

Tego typu widoków jest mnóstwo. W niemal każdej miejskiej podróży pokazuje Wam bardzo ciekawe miejsca z krajobrazem miasta. Za każdym razem są to miejsca nietypowe, ale uwierzcie, warte odkrycia.

Spisywałem już swego czasu listę “naturalnych punktów widokowych” i później tego zaprzestałem. Chcę do tego wrócić i być może stworzyć jakąć mapę z lokalizacjami. Co Wy na to?

Bądźcie ze wszystkim na bieżąco i polubcie moją stronę na facebook’u. Wstawiam tam zdjęcia Gdańska, filmy, opisuje mało znane miejsca itp. Strona nazywa się tak samo jak blog –
7 zdjęć z Gdańska (klik)

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • To jeszcze tytułem uzupełnienia. Idąc dalej ul. Zakosy mamy piękny widok na ul. Kartuska , Chełm, oraz Śródmieście. Natomiast w pobliżu na Suchaninie są schody z ul. Powstańców Warszawskich na ul. Skarpową. Piękny widok na Śródmieście. Idąc wzdłuż ul. Postańców Warszawskich nie dochodząc do kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus zobaczymy panoramę na stocznię i morze.
    Gemini70

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa