Siedem miejsc w Gdańsku, które zmieniły się nie do poznania!

S
Cześć Przyjaciele!

Mam dzisiaj przyjemność opublikować wpis, gdzie zebrałem siedem miejsc w Historycznym Śródmieściu Gdańska, które w ostatnich latach uległy pozytywnym przeobrażeniom.

Miejsca niegdyś brzydkie, odstraszające, stały się przestrzeniami, gdzie chcę się spędzać czas. Oczywiście to wciąż niewiele w skali miasta tej wielkości, jednak warto co jakiś czas przypomnieć sobie, że Gdańsk się zmienia i są tego pozytywne przykłady.

Zapraszam zatem do listy miejsc, które na dzisiaj przygotowałem.

1. Nowy Targ Sienny

Tak jak cała inwestycja Forum Gdańsk, w moim przekonaniu, nie wpłynęła dobrze na miasto pod względem urbanistycznym i architektonicznym, tak Nowy Targ Sienny doceniam w niemal całej rozciągłości.

Pamiętam jak wyglądało to miejsce przed przebudową i Wy zapewne kojarzycie pętlę autobusową, niewielki budyneczek, połamane chodniki. Nowy Targ Sienny przede wszystkim otworzył ciekawą perspektywę na ciąg zabytków Brama Wyżynna -> Katownia i Wieża Więzienna -> Złota Brama -> wieża Ratuszowa i Bazylika Mariacka. Kiedyś ruch odbywał się właśnie na linii wschód <-> zachód, a nie jak dzisiaj północ <-> południe. Z tego powodu owa perspektywa, oglądana z nowego placu, dała poczucie nowego miejskiego krajobrazu.

2. Ulica Stągiewna

Jeśli miałbym wymienić jedną ulicę w Gdańsku, której stan uległ największej przemianie, byłaby to właśnie Stągiewna.

Niegdyś pofalowany asfalt, dziurawe chodniki, parkujące na całej długości samochody i ludzie cisnący się wąskim chodnikiem. Dzisiaj cała przestrzeń została przeznaczona dla pieszych, wygląd i estetyka ulicy zmieniły się o 180 stopni, latem ludzi nie mniej niż na Długiej.

3. Kładka i nabrzeże Ołowianki

Kolejne miejsce, które mocno zmieniło postrzeganie tej części Gdańska. Kładka przede wszystkim domknęła pętlę spacerową nad Motławą, a co za tym idzie, tchnęła nowe życie w Ołowiankę. Jednocześnie nie tak dawno remontowano nabrzeże od Narodowego Muzeum Morskiego do samego cypla za przepompownią ścieków, tworząc bulwar spacerowy nad rzeką.

Jeszcze kilka lat temu, bez kładki i owego bulwaru w tym rejonie, nad Motławę zaglądali jedynie wędkarze. Dzisiaj to miejsce jest nie do poznania.

4. Bulwar przy Brabanku

Przenosimy się dosłownie rzut beretem od kładki i Ołowianki, pod osiedle Brabank. Jeśli idzie o zmiany nad Motławą, tutaj wydarzyła się najpoważniejsza.

Pamiętam jak kawałek za Mostem Wapienniczym szedłem wąską zaśmieconą ścieżką obok brzydkiego płotu i pordzewiałej barierki w stronę ul. Wiosny Ludów. A dzisiaj? Szeroki bulwar daje dużo swobody, super widok w stronę Głównego Miasta, możliwość wypoczynku nad rzeką. Więcej na temat tej przestrzeni napisałem TUTAJ (klik).

Szczególnie latem widać jak bardzo potrzeba takich miejsc w centrum Gdańska.

5. Północny cypel Wyspy Spichrzów

Mam na myśli przede wszystkim nabrzeże i bulwar, które powstały już 5 lat temu. Do tego czasu z ziemi wyrosło już kilka budynków i abstrahując od ich zbyt dużej skali oraz słabej jakości elewacji, razem z bulwarem tworzą zupełnie nowy nadrzeczny Gdański krajobraz.

6. Ulica Łąkowa

W ramach rewitalizacji Dolnego Miasta, wyremontowano główne ulice owej dzielnicy – Łąkową i Wróbla. Dzięki temu zmieniło się postrzeganie całego Dolnego Miasta, bowiem Łąkowa jak by nie było, jest jego salonem i wizytówką. Lecz nie zawsze tak było, a mając w pamięci poprzednie wcielenie Łąkowej i porównując do tego co mamy obecnie, to ten fragment Gdańska zmienił się nie do poznania.

Jeśli chcecie sobie porównać stan sprzed remontu do tego po remoncie, wystarczy podejść na odcinek Łąkowej od Podwala Przedmiejskiego do Długich Ogrodów, który remontu nie widział. Więcej o Dolnym Mieście i rewitalizacji napisałem TUTAJ (klik).

7. Muzeum II Wojny Światowej

Przed wojną klimatyczna część Gdańska – Wiadrownia, jednak w dużej mierze pamiętamy to miejsce jako pętlę autobusową. Wraz z budową Muzeum II Wojny Światowej, znikła pętla, a pojawił plac przeznaczony pieszym. Do tego bardzo ważna w kontekście historii naszego miasta placówka muzealna, która niewątpliwie budzi zainteresowanie wyrazem architektonicznym.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Ta subiektywna lista pozytywnych zmian w przestrzeni Historycznego Śródmieścia Gdańska nie jest zamknięta. Jestem bardzo ciekawy jakie miejsca Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć? Piszcie w komentarzach!

Prócz bloga, mam stronę 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FACEBOOK’u, którą serdecznie Wam polecam.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa