Czy warto znać swoje miasto? 5 konkretnych powodów

C
Cześć Przyjaciele!

Jestem przekonany, że warto znać swoje miasto na wyższym, aniżeli podstawowym poziomie, ale czy wszyscy tak myślą?

Znajomość miejsca swojego zamieszkania, niesie ze sobą wiele pozytywnych konsekwencji, a zdaje się, że jest traktowana bez należytej uwagi przez większość mieszkańców miast.

W tym artykule podam Wam pięć powodów, dla których warto zainteresować się swoją “małą ojczyzną”. Wierze, że znajdziecie coś dla siebie i pochylicie się nad tym tematem.

Zapraszam do lektury.

1. Wizyta gości

Pierwszym plusem, płynącym z dobrej znajomości miasta, jest wizyta gości z innego regionu Polski lub zza granicy. Ludzie z zewnątrz wyrabiają sobie opinie na podstawie “tego co się mówi”, a to może być kształtowane przez nas samych.

Oczywiście, nie przeskoczymy reklam, stereotypów, legend czy słów kluczy, które funkcjonują i kojarzą się z danym miejscem.

Jednakże kiedy znacie swoje miasto, jesteście w stanie tak zaplanować wizytę swoich gości, aby Ci w odpowiedni sposób je poznali i zapamiętali. Miasto jest w tym przypadku produktem, Wy stajecie się sprzedawcami, a Wasz gość klientem.

W sierpniu 2017 roku, miałem pod skrzydłami kumpla z Krakowa, zaplanowałem mu każdy dzień. Byliśmy w różnych miejscach, o czym przeczytasz TUTAJ (klik). Wiesz co? Polubił Gdańsk i czuł się po prostu dobrze, co poskutkowało moim dobrym samopoczuciem. Wiem, że nie ma tutaj przypadków. Znajomość swojego miasta pomaga lepiej pokazać je swoim gościom a co za tym idzie, nieść dobrą opinię w świat.

2. Zabłyśnięcie przy rodzinie, znajomych, na randce

Drugą pozytywną kwestią, która płynie ze znajomości miasta, jest polepszanie relacji z bliskimi. Znając własne miasto, jesteście w stanie dobrać odpowiednie miejsce do poziomu relacji. Wychodzicie wówczas poza schemat tego co “oczywiste” jeśli chodzi o odwiedzane przestrzenie, a zapraszacie do miejsc, których się zwykle nie odwiedza. Bądź opowiadacie coś ciekawego w miejscu, zdawałoby się znanym. Budujecie ciekawość u człowieka którego poznajecie, pokazujecie, że macie do zaoferowania coś ciekawego. Różnorodność miejsc i aktywności, pogłębia z kolei relacje z tymi najbliższymi.

3. Poszerzanie horyzontów

Głębsza znajomość swojego miasta, to również szersze spojrzenie na rzeczywistość. Miasto jest interdyscyplinarne, skupia przeróżne specjalności. Interesując się miastem, tak na prawdę interesujecie się WSZYSTKIM po trochu. I owszem, każdy z nas wybierze kilka tematów, które będzie zgłębiał mocniej niż inne. I to jest właśnie piękne. Jednocześnie stykacie się z różnorodnymi spojrzeniami na świat, poszerzając swoje horyzonty.

4. Samoświadomość jest niejako następstwem poprzedniego punktu

Kiedy wnikliwie poznajecie miasto, zaczynacie być świadomymi, co lubicie a za czym nie przepadacie. Jakie miejsca sprawiają Wam szczęście, a które odpychają. Możecie wówczas zadawać sobie pytania, co powoduje, że tak się właśnie dzieje? Co tylko pogłębia świadomość własnego Ja.

5. Planowanie wolnego czasu

Czasami bywa, a nawet często, że kiedy już mamy czas wolny, nie bardzo wiemy jak z niego korzystać. A ja… ja nie mam tego problemu. Znajomość swojego miasta nie pozwala mi czekać, kiedy mogę np wsiąść na rower i przemierzać swoją ukochaną trasą. Lub wyjść na spontaniczny spacer z aparatem, gdyż wiem, że czeka na mnie coś ciekawego. Znając miasto, jesteście w stanie zaplanować czas wolny dla siebie lub całej rodziny. Wykorzystać zbliżające się miejskie wydarzenie jak np koncert, wystawa lub otwarcie jakiegoś budynku. Nie wspominając o przeróżnych festiwalach jak np Open House Gdańsk. O tym ostatnim, na który sam się wybrałem, przeczytacie TUTAJ (klik).

Kilka (ważnych) słów na koniec

Przyjaciele, dziękuję za obecność 🙂 Wierze, że dałem Wam trochę do myślenia. Wiem, że skoro jesteście tutaj na blogu, interesuje Was Gdańsk. Dlatego proszę, udostępnijcie ten wpis, niech dotrze dalej, do mniej świadomych mieszkańców. Już teraz dziękuję.

Aby nie przegapić kolejnych ciekawych artykułów na temat miasta, oraz dostawać codzienną dawkę niecodziennego Gdańska, zapraszam do polubienia strony na FACEBOOK’u (klik).

Niech się Wam wiedzie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa